Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Zdroj: Shutterstock

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050 uživatelů internetu ve věku 18 až 65 let prostřednictvím nástroje Instant Research společnosti Ipsos.

Další zhruba třetina (30 %) lidí odkládá měsíčně mezi dvěma a pěti tisíci korunami. Necelá čtvrtina (23 %) Čechů pak dokáže odložit víc než pět tisíc. 

Když nepočítáme případnou hodnotu nemovitosti, kterou užívají, má téměř polovina (47 %) Čechů naspořeno maximálně 100 tisíc korun. Další zhruba čtvrtina (26 %) dotázaných má finanční rezervu ve výši 100 až 500 tisíc. Úspory dalších sedmi procent dotázaných se pohybují mezi půl milionem a jedním milionem korun. Víc než milion má naspořeno nebo zainvestováno jen asi sedm procent respondentů.

„Uvádí se, že finanční polštář pro vykrytí neočekávaných výdajů by měl být ve výši zhruba tří až šesti měsíčních výdělků,“ připomíná Radim Krejčí, šéf online investiční platformy Portu.

Zdroj: Průzkum Portu

Téměř polovina Čechů se domnívá, že do důchodu bude schopna reálně odejít s úsporami maximálně půl milionu korun. Téměř čtvrtina (24 %) respondentů s žádnými úsporami na důchod nepočítá, nevytváří je a ani to neplánuje.

Ideální představa finančního polštáře na penzi je přitom odlišná: Čtyři z desetiny Čechů by byli spokojeni s částkou mezi půl milionem až dvěma a půl miliony korun, skoro desetina by si ale přála mít na účtu víc než 10 milionů.

Zdroj: Průzkum Portu

Ke zhodnocování úspor využívá polovina dotázaných (50 %) spořicí účet, ukázal průzkum. Čtyřicet procent má penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření.

Investování je, i přes rostoucí zájem nových investorů v posledních letech, stále okrajovou záležitostí. Do akcií má zainvestováno devět procent respondentů. Osm procent sází na kryptoměny, sedm procent na nemovitosti, pět procent na zlato, čtyři a půl procenta na státní nebo firemní dluhopisy.

„Investice jako jediné nabízejí šanci na slušné zhodnocení, které dokáže alespoň částečně pokrýt aktuální inflaci. V rámci diverzifikace je spořicí účet vhodnou volbou pro část disponibilních úspor, nadpoloviční část úspor by ale měla pracovat a vydělávat v efektivnějších nástrojích,“ říká Krejčí.

Skoro třetina (31 %) Čechů dokonce žádné spořicí nebo investiční produkty nevyužívá, případné úspory má na běžném účtu nebo v hotovosti. V této skupině jsou zastoupeni především lidé se základním vzděláním a výučním listem.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 29 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 5. 2022 16:46, petr

Polovina Čechů prokouří víc než 2000 kč měsíčně :) a ta druhá si kupuje svačiny na benzině :)

+56
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 5. 2022 7:35, klarka

neusetrime nic je neunosna drahota sotva de uzivime tisice miliony cechu neni natom dobre

-45
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (29 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Předčasný výběr z termínovaného vkladu. Kolik si nechá banka?

16. 4. 2024 | Petr Kučera

Předčasný výběr z termínovaného vkladu. Kolik si nechá banka?

Zavázali jste se, že na peníze po určitou dobu nesáhnete. Jenže je nečekaně potřebujete dřív. Aspoň část. Jde to? A jakou sankci vám banka naúčtuje? Podmínky v jednotlivých bankách... celý článek

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

12. 4. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

Banky dál snižují úročení na spoření. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

7. 4. 2024 | Petr Kučera

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

Česká spořitelna definitivně přestala zakládat vkladní knížky pro nové zájemce. Dříve založené knížky neruší. Poslední bankou, která novou vkladní knížku založí, zůstává ČSOB.

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek