Kapesné dává dětem 90 % rodičů, nejčastěji kolem 500 Kč měsíčně

| rubrika: Aktuality | 2. 9. 2019 12:50

Naprostá většina rodičů – kolem 90 procent – dává svým dětem kapesné. Nejčastěji je to jednou měsíčně. Tři čtvrtiny dětí si přijdou na víc než 250 korun za měsíc. Vyplývá to z výzkumu, který pro Equa bank uskutečnila agentura Kantar na vzorku uživatelů internetu ve věku 16 až 69 let.

„Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu jej vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti,“ říká Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

„Je ale vidět, že rodiče stále více učí své děti využívat bankovní nástroje. 73 procent dětí stále dostává kapesné v hotovosti, nicméně celých 27 procent už dostává od rodičů celé nebo část kapesného na svůj vlastní běžný účet, který tak musí umět obsluhovat – včetně například základních operací či platební karty. Právě kapesné na účet je dobrou cestou, jak děti učit finanční samostatnosti,“ dodává Hák.

Podobně jako u dospělých jsou také u dětí výrazné rozdíly v příjmech. Zatímco čtyři procenta dětí se můžou těšit na kapesné vyšší než 1500 korun měsíčně, naopak 20 procent dětí nedostává kapesné buď vůbec, nebo jenom nepravidelně – rozhodně ne každý měsíc.

Rodiče nechávají dětem vcelku volnost v tom, jak kapesné využijí. Zhruba polovina rodičů (55 %) sice chce vědět, na co přibližně kapesné děti vydají, ale jen velmi malá část (11 %) chce mít nad využitím kapesného detailnější přehled. 41 % rodičů pak chce, aby si děti z kapesného přímo hradily určité náklady, které jsou spojeny s jejich životem.

Respondenti ve věku 16 až 24 let získávají peníze ke spoření nejčastěji z kapesného (62 %), pracují při studiu (57 %) nebo si vydělávají na letní brigádě (32 %).

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

děti, kapesné, rodinné finance

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.