Komerční banka je už příliš drahá, nadějné jsou akcie Erste

| rubrika: Analýza | 19. 11. 2007 | 2 komentáře
Komerční banka je už příliš drahá, nadějné jsou akcie Erste
Akcie Komerční banky si vedou dobře, ale jsou podle některých analytiků už příliš drahé na to, aby výrazně posilovaly i v budoucnu. Tipem pro dlouhodobější investici mohou být akcie skupiny Erste, která vlastní Českou spořitelnu. Tak vidí české banky oslovení analytici.

Milan Lávička, Atlantik FT

Akcie mateřských společností českých bank, kromě Komerční banky, jsou aktuálně ovlivněny negativním sentimentem na bankovní sektor poté, co velké mezinárodní banky ohlašují značné ztráty v souvislosti s úvěrovou krizí. Ta pramení z problémů hypotečního trhu v USA. Tato negativní nálada se projevuje v celém bankovním sektoru bez ohledu na to, zda banky skutečně mají tato riziková aktiva ve svém portfoliu. Aktuálně se nacházejí většinou na cenách z před dvou let. Výjimkou je Komerční banka, kterou úvěrová krize nezasáhla v tak velké míře a stále se drží na poměrně vysokých úrovních nad 4000 Kč. Za letošní rok rostly akcie KB o téměř 38 %, přestože akcie mateřské společnosti Société Génerale výrazně poklesly.

Prognóza
Vývoj akcií KB se budou v krátkodobém horizontu vyvíjet mírně pozitivně, vzhledem k reportovaným výsledkům za prvních devět měsíců 2007 a očekávaným dobrým výsledkům v budoucnu. Nicméně vzhledem k relativně vysokým cenám, na kterých se v posledních týdnech akcie obchoduje, je prostor pro další růst značně omezený. Z dlouhodobého pohledu bude záležet především na tom, jak se celý bankovní sektor vypořádá s následky úvěrové krize a s jakými výsledky přijdou velké mezinárodní banky ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

 

Jan Krejčí, Patria

Od začátku roku akcie Komerční banky posílily o 35,6 procenta a překonaly MSCi EE index o 30 procent. Zatímco akcie Erste oslabily o 21 procent. Oslabení zaznamenaly i akcie Raiffeisen International, které od začátku roku oslabily o 15 procent.

Prognóza
Komerční banka: ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku se očekává podobný ekonomický vývoj, jako ve třetím kvartále. Příští rok se předpokládá vyšší růst u Modré pyramidy díky nabídce nových produktů.

Erste Bank - Česká spořitelna: tato banka je zpět na správné cestě díky zlepšení v růstu tržeb a lepší kontrolou nákladů. S fundamentální hodnotou 65,80 eur za akcii lze doporučit jejich koupi.

Raiffeisen International: očekává se 25,4% růst čistých zisků za období let 2006 až 2009  díky rychle rostoucím trhům v regionu střední a východní Evropy.

 

David Brzek, Fio      

Kurz akcií Komerční banky nebyl vzniklou krizí v zahraničí nijak zasažen. Navzdory negativní náladě v posledních měsících i v tomto období akcie banky rostly. Problematické investice, které by vedly k odpisům majetku, se jí prakticky vyhnuly a při negativní náladě v sektoru převážil pozitivní efekt stále silného hospodářského růstu ČR a úvěrové expanze.

Definitivní dopady krize finančního sektoru ještě nejsou zcela odhaleny a nervozita v sektoru může dále pokračovat. Přestože jednotlivé bankovní tituly jsou již na poměrně nízkých a atraktivních úrovních, při nákupech akcií je potřeba být nadále obezřetný a volit spíš postupnou akumulaci pozic.

Prognóza 
Předpokládá se, že akcie Erste Bank v porovnání s KB přinesou v následujících měsících vyšší zhodnocení a doporučoval bych se při investicích zaměřit spíše na tento titul. Erste postupně expanduje na východoevropský trh, což by jí v porovnání s Komerční bankou mělo přinést větší dynamiku v růstu ziskovosti. KB přes své dobré a efektivní hospodaření nemá tolik prostoru pro další rozvoj.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.