Zaměstnavatelé můžou odložit sociální pojištění, schválila vláda

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 7. 5. 2020
Zaměstnavatelé můžou odložit sociální pojištění, schválila vláda

Zdroj: Martin Bartusek/Shutterstock

Firmy budou moct od května na tři měsíce odložit platby sociálního pojištění za své zaměstnance. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes schválila vláda. Nyní míří k poslancům, kteří ho projednají ve stavu legislativní nouze.

Vláda tak odmítla úplné odpuštění těchto odvodů. Odklad navíc nebude úplně zadarmo. Kdo ho využije, musí platit snížené penále: procento dlužné částky za čtvrt roku místo běžných zhruba 4,5 procenta.

Odklad bude možný jen u plateb sociálního pojištění za samotné zaměstnavatele. Ti odvádějí 24,8 procenta hrubé mzdy. Část sociálního pojištění, kterou zaměstnavatel strhává zaměstnanci přímo ze mzdy ve výši 6,5 procenta, se musí dál odvádět.

„Odložení odvodů je administrativně jednoduché, rychlé a má potenciál dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Kdyby vládní nabídku využily všechny firmy, šlo by měsíčně o 28 miliard korun.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Odklady se mají týkat pojistného za květen, červen a červenec. Platba za květen je splatná do 20. června. Odklad má fungovat jako automat: Kdo ho bude chtít využít, prostě nepošle peníze.

Odložené platby pak musí firmy uhradit – včetně sníženého penále – do 20. října, původně Maláčová počítala s 20. zářím. Pokud tak neučiní, začne jim nabíhat běžný úrok z prodlení.

„V případě, že se zaměstnavatelé rozhodnou využít odklad pojistného se sníženým penále, nebude firma nikde vedená jako dlužník. To je důležité při poskytování dotací nebo jiných forem podpory při současné pandemii,“ doplňuje Maláčová.

Platbu zdravotního pojištění vláda odkládat nechce. Obává se snížení příjmů zdravotnického systému, jemuž v současné krizi rostou náklady.

Vláda tak se zpožděním zvolila „jemnější“ pomoc, než po jaké zaměstnavatelé od začátku koronavirové krize volali. Právě odpuštění sociálního pojištění uváděli mezi opatřeními, která by jim nejvíc pomohla zachovat pracovní místa. Za pravdu jim nakonec dala i Maláčová, pro zrušení plateb ale nenašla podporu ve vládní koalici.

„V této situaci považujeme za absurdní, aby stát od zaměstnavatelů místo pomoci vybíral za odklad pojistného na sociální zabezpečení ještě nějaké penále. Od začátku této krize vládě sdělujeme, že reálnou pomocí podnikatelům a krokem k ochraně pracovních míst je ne odložit, ale úplně prominout pojistné na sociální zabezpečení odváděného samotným zaměstnavatelem, a to minimálně do podzimu 2020,“ říká Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Pětistovka na den

Na kompenzační bonus dosáhnou majitelé malých a rodinných společností s ručením omezeným. Prošel i návrh Pirátů na další rozšíření.

Pětistovku na den dostanou i menší firmy, pěstouni a dobrovolníci

Odpuštění sociálního pojištění pro zaměstnavatele by státní pokladnu vyšlo na desítky miliard korun. Loni zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci České správě sociálního zabezpečení na sociálním pojištění poslali 536,72 miliardy korun, což představovalo víc jak třetinu příjmů státního rozpočtu.

Sociální i zdravotní odvody odpustil stát od března do srpna aspoň živnostníkům a dalším podnikatelům, a to do výše minimálních záloh. Částku nad tuto hranici doplatí příští rok.

Vládou schválený návrh počítá také s tím, že zaměstnavatelé budou nově předkládat přehled o výši vyměřovacího základu a o výši pojistného příslušné okresní správě sociálního zabezpečení pouze elektronicky a má také dojít ke zrušení možnosti úhrady pojistného v hotovosti.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

1. 4. 2024 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů? Máme podrobnosti.

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

24. 3. 2024 | Jiří Šafařík | 5 komentářů

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Prodejci finančních produktů se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů a naopak silně přeceňují význam soukromého spoření či investování na stáří. Důležitou roli však... celý článek

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

23. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

Od července mají platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Počítají se zavedením dvou limitů, nad které se bude odvádět pojistné. Kvůli kritice z řad odborníků a zaměstnavatelů... celý článek