Zaměstnavatelé můžou odložit sociální pojištění. Odpouštět se nebude

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 27. 4. 2020 | 2 komentáře
Zaměstnavatelé můžou odložit sociální pojištění. Odpouštět se nebude

Zdroj: Shutterstock

Firmy budou moct od května na tři měsíce odložit platby sociálního pojištění za své zaměstnance. Shodla se na tom vláda. Zatím jde jenom o záměr, paragrafové znění by měla schválit za týden. Pak návrh zamíří k poslancům.

Vláda tak odmítla úplné odpuštění těchto odvodů. Odklad navíc nebude úplně zadarmo. Kdo ho využije, musí platit snížené penále: procento dlužné částky za čtvrt roku místo běžných zhruba 4,5 procenta.

Odklad bude možný jen u plateb sociálního pojištění za samotné zaměstnavatele. Ti odvádějí 24,8 procenta hrubé mzdy. Část sociálního pojištění, kterou zaměstnavatel strhává zaměstnanci přímo ze mzdy ve výši 6,5 procenta, se musí dál odvádět.

„Jde o jednoduchou a administrativně nenáročnou pomoc, jak nechat firmám hotovost,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Odklady se mají týkat pojistného za květen, červen a červenec. Platba za květen je splatná do 20. června. Odklad má fungovat jako automat: Kdo ho bude chtít využít, prostě nepošle peníze. 

Odložené platby pak musí firmy uhradit – včetně sníženého penále – do 20. září. Pokud tak neučiní, začne jim nabíhat běžný úrok z prodlení. 

Platbu zdravotního pojištění vláda odkládat nechce. Obává se snížení příjmů zdravotnického systému, jemuž v současné krizi rostou náklady.

Virus ve firmách

Zdroj: Shutterstock

Jak pandemie koronaviru zasáhla české podnikatele? Jsou vládní opatření přiměřená, nebo jimi stát napáchal víc škody než užitku? A co si ze současné situace vzít pro chvíle, až se život zase vrátí do normálu?

Boj o přežití. Koronakrize očima podnikatelů

Vláda tak se zpožděním zvolila „jemnější“ pomoc, než po jaké zaměstnavatelé od začátku koronavirové krize volali. Právě odpuštění sociálního pojištění uváděli mezi opatřeními, která by jim nejvíc pomohla zachovat pracovní místa. Za pravdu jim nakonec dala i Maláčová, pro zrušení plateb ale nenašla podporu ve vládní koalici.

„V této situaci považujeme za absurdní, aby stát od zaměstnavatelů místo pomoci vybíral za odklad pojistného na sociální zabezpečení ještě nějaké penále. Od začátku této krize vládě sdělujeme, že reálnou pomocí podnikatelům a krokem k ochraně pracovních míst je ne odložit, ale úplně prominout pojistné na sociální zabezpečení odváděného samotným zaměstnavatelem, a to minimálně do podzimu 2020,“ říká Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory .

Odpuštění sociálního pojištění pro zaměstnavatele vládě doporučovali i někteří ekonomové včetně Jana Švejnara, šéfa ekonomického týmu při Ústředním krizovém štábu.

„Já jsem pro odpuštění, rozhodně v té první fázi. Zažíváme opravdu silný šok, je potřeba rychle pomoci a snižovat nejistotu. Stát by měl občany a podnikatele ujistit, že udělá všechno, co je třeba, aby je i ekonomiku udržel. Měsíc, dva měsíce odpustit sociální pojištění. A mezitím uvidíme, jak se bude nákaza vyvíjet, v jakém rozsahu a jak rychle budeme moci ekonomiku otvírat,“ řekl v půlce dubna Švejnar v rozhovoru pro Echo24.

Takový krok by ale státní pokladnu vyšel na desítky miliard korun. Loni zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci České správě sociálního zabezpečení na sociálním pojištění poslali 536,72 miliardy korun, což představovalo víc jak třetinu příjmů státního rozpočtu.

Sociální i zdravotní odvody odpustil stát od března do srpna aspoň živnostníkům a dalším podnikatelům, a to do výše minimálních záloh. Částku nad tuto hranici doplatí příští rok.

Vláda dnes také do konce května prodloužila program Antivirus, který firmám přispívá na zachování pracovních míst v době, kdy je jejich činnost výrazně utlumená nebo úplně přerušená. Česká varianta takzvaného kurzarbeitu se původně týkala období od 12. března do konce dubna.

Jak to chodí

Pomoc podnikatelům a zaměstnancům musí být hlavně rychlá a jednoduchá, zdůrazňují experti. Hned tři z klíčových vládních programů ukazují, jak zbytečně plýtváme časem a energií, tedy i penězi.

Dokaž, že jsou zavřené školy. Státní pomoc napadl virus byrokracie

Odbory a zaměstnavatelé požadují, aby Antivirus pokračoval i v dalších měsících. Odbory navíc chtějí, aby vláda peníze do firem poslala zálohově ještě před vyplacením mezd.

„Důležité je, aby v nějaké menší podobě pokračoval i dalších tři až šest měsíců pro ty obory, kde se bude poptávka do normálu vracet velmi pomalu,“ říká například Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Takto zasažené jsou podle něj třeba cestovní ruch, restaurace, některé sektory obchodu, ale také autoprůmysl.

Žádosti o příspěvek z programu Antivirus mohou firmy posílat od 6. dubna. Ke konci minulého týdne podaly podle dat ministerstva práce celkem 42 731 žádostí, z čehož 91 procent už skončilo sjednáním dohody o poskytnutí příspěvku. Stát už odeslal k proplacení 17 896 žádostí v objemu téměř 930 milionů korun. Podpora se zatím týkala 179 900 zaměstnanců.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

23. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

Od července mají platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Počítají se zavedením dvou limitů, nad které se bude odvádět pojistné. Kvůli kritice z řad odborníků a zaměstnavatelů... celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

Vyúčtování záloh na důchodové pojištění OSVČ už nepřijde poštou

16. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

Vyúčtování záloh na důchodové pojištění OSVČ už nepřijde poštou

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila novou online službu nazvanou Stav pohledávek na pojistném, penále a pokutách OSVČ.

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

5. 1. 2024 | Kateřina Hovorková, redakce Peníze.CZ

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2024.

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu po vládním balíčku

3. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu po vládním balíčku

Jestli jste dostali přidáno, gratulujeme. Vaše hrubá mzda stoupne. Kolik nakonec dostanete čistého, ale nezáleží jenom na zaměstnavateli. Výplatu ovlivní i vládní balíček: zvýší odvody... celý článek

Partners Financial Services