OSVČ můžou od července platit nižší nemocenské pojištění

| rubrika: Aktuality | 22. 7. 2019 11:00

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které se dobrovolně účastní nemocenského pojištění, můžou počínaje červencem platit méně než doteď. Minimální pojistné se snižuje ze 138 na 126 korun měsíčně.

Jde o důsledek zrušení takzvané karenční doby, tedy opětovného proplácení i prvních tří dnů dočasné pracovní neschopnosti. A protože zaměstnancům proplácejí první dny zaměstnavatelé formou náhrady mzdy, stát jako kompenzaci snížil sazbu nemocenského pojištění o 2,3 na 2,1 %. Celková sazba sociálního pojištění, kterou za zaměstnance odvádí zaměstnavatel, tak klesne z 25 na 24,8 procenta.

Snížení se dotkne i OSVČ, pokud si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Nic se ale nemění na tom, že nemocenské dávky od státu začnou dostávat až od 15. dne pracovní neschopnosti.

„Pokud OSVČ chtějí i dál platit pouze minimální pojistné, mohou si od července platbu snížit ze 138 Kč na 126 Kč měsíčně. Jinak si ale výši svých měsíčních plateb na nemocenské pojištění upravovat nemusí,“ říká mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

„Pokud je jejich maximální měsíční vyměřovací základ pro platbu pojistného vyšší než 6000 Kč, bude jim z uhrazené platby pojistného v období od července 2019 pro dávku nemocenského pojištění vypočten vyšší vyměřovací základ než z předchozích plateb. Jestliže si platbu nesníží a jejich maximální měsíční základ činí právě jen 6000 Kč, bude počátkem roku 2020 vyčíslen přeplatek na pojistném na nemocenském pojištění. V případě OSVČ se před vrácením přeplatku na kontě nemocenského pojištění od roku 2019 ponechává částka odpovídající dvojnásobku minimálního pojistného pro případ, že by OSVČ zaplatila pojistné opožděně nebo v nižší výši, než mělo být zaplaceno,“ upřesňuje mluvčí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.