Až skončí škola. Jak na zdravotní a sociální pojištění?

Monika Veselíková | rubrika: Co se děje | 10. 5. 2018
Maturita, absolutorium nebo státnice. Sotva jedna povinnost skončí, čeká vás další. Namísto biflování pouček je potřeba pohlídat, odkdy platit zdravotní pojištění a jak se to má se sociálním pojištěním. Pro všechny čerstvé absolventy i jejich neúspěšné kolegy máme několik rad.
Až skončí škola. Jak na zdravotní a sociální pojištění?

Zdravotní pojištění povinně platí každý zaměstnanec, živnostník a podnikatel i osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) – člověk, který je bez výdělku. Vedle nich existuje skupina takzvaných státních pojištěnců, za které hradí zdravotní pojištění stát. Právě do této skupiny spadají všichni studenti středních, vysokých a vyšších odborných škol. Podle zákona jde o nezaopatřené děti, které se soustavně připravují na budoucí povolání. Zároveň platí, že za nezaopatřené dítě se považuje student maximálně do šestadvaceti let. Výjimku mají pouze doktorandi, za které stát zdravotní pojištění platí i po dosažení 26 let.

Trochu jinak se to má se sociálním pojištěním, které musí odvádět pouze člověk výdělečně činný – zaměstnanec nebo podnikatel. Čerství absolventi si proto se sociálním pojištěním nemusí lámat hlavu.

Propojeno!

Kdo nevydělává, sociální pojištění neplatí. Na první pohled se to může jevit jako výhoda. Na druhý je potřeba vědět, že dlouhodobá neúčast na sociálním pojištění jednou nepříznivě ovlivní výši důchodu. Sociální pojištění si ale můžete hradit dobrovolně.

Dobrovolné důchodové pojištění. Když chybí odpracované roky

Na studia

Jestliže máte maturitu v kapse a po prázdninách nastupujete na vysokou nebo vyšší odbornou školu, zdravotní pojištění řešit nemusíte. Dál máte statut studenta a zdravotní pojištění jde na státní útraty. Pokud si chcete střihnout rok na jazykovce, stát za vás zdravotní pojištění uhradí, jen pokud půjde o zařízení s akreditací ministerstva školství. Ke studiu se navíc musíte přihlásit maximálně do konce kalendářního roku, ve kterém jste složili maturitu.

Zdravotní pojištění se netýká ani úspěšných absolventů bakalářských programů, kteří od října pokračují v magisterském studiu, případně studiu jiného bakalářského oboru. Od letoška stát hradí zdravotní pojištění také doktorandům. Podmínkou je denní studium, zároveň nemůže jít o doktoranda, který má příjem ze zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti.

Na druhý pokus

Ne každý má ovšem při losování otázek štěstí. I neúspěšní studenti středních a vyšších odborných škol jsou ale hájení do konce srpna. Poté je potřeba hlásit se u zdravotní pojišťovny jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů). To v praxi znamená hradit každý měsíc zdravotní pojištění z vlastní kapsy. V roce 2018 musí OBZP platit 1647 korun měsíčně (jde o 13,5 procenta z minimální mzdy).

Další varianta: přihlásit se na úřadu práce. Za uchazeče o zaměstnání totiž platí zdravotní pojištění stát. Evidence na pracáku ale znamená pravidelnou účast na pohovorech, které vám úřad práce nabídne. V opačném případě vás můžou z evidence vyřadit.

Trochu jiná pravidla pak platí pro neúspěšné vysokoškoláky. Podle zákona o vysokých školách se za den ukončení studia považuje složení státní zkoušky nebo její poslední části. Dokud zkoušku nesložíte, klidně v září nebo lednu příštího roku, zůstává vám i nadále statut studenta. Jednoduše řečeno: zdravotní pojištění za vás dál hradí stát. Samozřejmě za předpokladu, že je vám míň než 26 let.

Odpadlíci

Na studenty, kteří se k závěrečným zkouškám neprobojují – se školou skončí nebo je vyhodí, se doba hájení nevztahuje. Pravidlo se týká studentů středních, vyšších odborných i vysokých škol. Do osmi dnů ode dne, kdy do školy doručí prohlášení o ukončení studia nebo ode dne, kdy nabude právní moci jejich vyloučení, by se proto měli hlásit u své zdravotní pojišťovny a začít platit zdravotní pojištění.

Do práce

Jestli máte školy dost, patrně plánujete zapojení do pracovního procesu. Pokud jde o zdravotní pojištění, můžete si ale v klidu užít poslední prázdniny. Jak už bylo řečeno, za maturanty a absolventy vyšších odborných škol platí zdravotní pojištění stát do konce srpna. Vysokoškolákům zákon přiznává o něco kratší lhůtu – měsíc od složení státní závěrečné zkoušky (nikoli od promoce).

Pokud v září nastoupíte do zaměstnání, zdravotní pojištění za vás bude odvádět zaměstnavatel. V praxi se ale vyplatí ohlídat smlouvu, kterou je vaše práce ošetřená. Vedle klasického pracovního poměru může jít o dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Z pohledu zdravotního pojištění je důležité, kolik při práci na dohodu vyděláte. Pokud jde o DPP, zaměstnavatel odvádí zdravotní pojištění jen při výdělku nad deset tisíc korun za měsíc. U DPČ je hranice pro platbu zdravotního pojištění nižší – 2500 korun.

Jestliže práci neseženete nebo si na DPP nebo DPČ vyděláte míň než deset a dva a půl tisíce korun, budete pro zdravotní pojišťovnu osobou bez zdanitelných příjmů. Případně se můžete přihlásit na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.

Student podnikatel

Alternativou ke klasickému zaměstnání je rozjezd vlastního podnikání. Platí, že každý živnostník musí hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění sám. Je proto potřeba přihlásit se u zdravotní pojišťovny a okresní správy sociálního zabezpečení jakožto osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Pro podání přihlášek lze využít jednotný registrační formulář, který s vámi vyplní na živnostenském úřadu – právě tady byste měli podnikání odstartovat. Podrobný návod najdete v článku:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Částečné úvazky budou výhodnější. Nestačí to, říkají firmy

24. 11. 2022 | Jana Divinová

Částečné úvazky budou výhodnější. Nestačí to, říkají firmy

Od února budou zaměstnavatelé odvádět nižší sociální pojištění za některé pracovníky na zkrácený úvazek. Na to, aby počet částečných úvazků výrazněji stoupl, to ale podle nich nestačí. celý článek

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Nová odměna pro pracující důchodce. Skončí procenta, přijde sleva

1. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová odměna pro pracující důchodce. Skončí procenta, přijde sleva

Místo mírného zvýšení důchodu dostanou pracující senioři výraznou slevu na pojistném. To znamená vyšší čistý výdělek. Změna má přijít už od července 2023, navrhuje ministerstvo vedené... celý článek

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

14. 10. 2022 | Kateřina Jungvirtová, Monika Veselíková

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

Potřebujete víc, naložíte si víc. Poradíme, jaká jsou pravidla pro přivýdělek, brigádu nebo podnikání při zaměstnání. Můžete si přibrat druhý pracovní poměr? Jak funguje práce na dohodu?... celý článek

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

11. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

Prázdniny začaly. Pokud jsou to vaše poslední, máme pro vás přehled, kdy si musíte sami začít platit zdravotní pojištění.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.