Student živnostník: dvojnásobný parazit! Nebo ne?

Debata o parazitujících (?) živnostnících, kterou svým výrokem na sjezdu strany vyvolal stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, je bouřlivá. Potrefený se cítí leckdo, a tak se křičí zprava, zleva. V dnešním Co si o tom myslíte, bychom rádi dopřáli sluchu ještě jedné skupině zainteresovaných. Studenti živnostníci. Dvojnásobní paraziti! Nebo ne? Co si o tom myslíte?
Student živnostník: dvojnásobný parazit! Nebo ne?

Seznamte se s Karlem. Je mu dvacet a už je dvojnásobným parazitem. Nejen že Karel („za peníze nás všech“) studuje vysokou školu, ale už rok taky podniká. A drze uplatňuje vysoký – šedesátiprocentní – výdajový paušál. Neplatí žádné daně. Přesto ho stát dře z kůže víc než jeho lenivější spolužáky, které živí rodiče.

Jak vidí kauzu živnostníků parazitů Michal Kašpárek?

Za studenta prezenčního studia do šestadvaceti let platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění je mu odpuštěno a doba studia se mu počítá jako náhradní doba pojištění. Ovšem právě řečené neplatí v případě, že student začne podnikat a nedejbože v podnikání něco vydělávat – jako náš Karel. V prvním roce podnikání byl ke Karlovi státní moloch velkorysý, nenutil ho platit zálohy na zdravotní ani sociální pojištění. A Karel si pískal. Jako grafik na volné noze sice trávil večery u počítače, ale získával zkušenosti v oboru a dokázal si vydělat průměrně patnáct tisíc měsíčně. Hodně tím ulevil rodičům, kteří mu nemuseli platit živobytí a mohli si dovolit víc utrácet jinde.

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme v rubrice Co si o tom myslíte? psali o sedmi plánech ministryně práce a sociálních věcí, jak zatočit s nezaměstnaností. Ostatně o jednom se zmiňujeme i tady.

Ptali jsme se, co si o tom myslíte. Líbil se nám diskuzní příspěvek od paní podlesní. Vybíráme z něj: „(...) Naprosto nedostatečná praxe po škole, za našich mladejch byla praxe přímo v provozu naprosto samozřejmá věc (...). Ovšem ruku v ruce s těmito změnami to chce zjednodušit legislativu a neměnit vždy po každých volbách pravidla, aby člověk nemusel neustále číhat, co za zákon či kýho čerta se zas změnilo. (...) A taky spíš mnohé problémy řešit regionálně, lidi v místě sami nejlépe vědí, co a jak a nemusí být všichni kdovíjací politici...“

Karlovy „růžové“ bitvy

Rok se s rokem sešel a Karel zjistil, že má daleko víc starostí než spolužáci. Musel se popasovat s růžovým formulářem, podat daňové přiznání a přehled o příjmech a výdajích pro sociálku a zdravotní pojišťovnu. Daně díky uplatnění šedesátiprocentního výdajového paušálu neplatil. Zato zdravotní pojišťovně a sociálce musel zpětně za první rok podnikání (štědrému paušálu navzdory) doplatit přes patnáct tisíc korun – čili celý jeden měsíční výdělek. Těžko chápal, že za jeho spolužáky, kteří se nechají živit od rodičů, to všechno zaplatí stát. A on je v nevýhodě. Jen proto, že chce už při studiu získávat praktické zkušenosti a nezůstávat rodičům na krku.

Před týdnem si Karel na Peníze.cz přečetl článek o tom, jak by ráda ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová zatočila s nezaměstnaností.

Když četl, že chce ministryně dotovat zaměstnavatele, kteří dají práci nezaměstnaným do třiceti let a že chce vyplácet osmdesát tisíc těm, kteří jsou evidováni na úřadu práce a rozhodnou se stát podnikatelem nebo živnostníkem, kroutil hlavou. Kdyby za něj stát, navzdory tomu, že podniká, po celých pět let na vysoké škole platil zdravotní a sociální pojištění, dalo by to dohromady (za předpokladu, že by Karel trvale vydělával patnáct tisíc měsíčně) zhruba osmdesát tisíc. Stát ale radši počká, až se student stane nezaměstnaným, skončí na pracáku a pak se rozhodne (s nulovou zkušeností), že začne podnikat nebo to aspoň šikovně předstírá – a na základě toho mu stát vysází osmdesát tisíc na ruku jako dotaci. Vždyť v té době už může mít Karel vybudovanou malou firmičku a dát práci dvěma nebo třem dalším.

Motivace versus solidarita. To jsou často dvě strany jedné mince. Samozřejmě, že Karla finančně nepoloží, když jeho jeden měsíční příjem schramstne sociálka a zdravotní pojišťovna. Od podnikání ho to neodradí. Přece jen si žije celkem slušně a měl by být s ostatními solidární. Kdyby si stejné peníze vydělával v rámci hlavní činnosti (tedy kdyby pouze podnikal a nestudoval), musel by na odvodech ročně zaplatit ještě o sedmadvacet tisíc víc. Nehledě k tomu, kolik by odvedl jako (neparazitující) zaměstnanec.

Propojeno

Nezaměstnanost mladých straší celou Evropu!

A rodí se roztodivné plány, jak s ní zatočit. Evropská unie kupříkladu nedávno přišla s návrhem, aby členské sáty povinně zajišťovaly práci nebo dodatečné vzdělávání pro nezaměstnané do pětadvaceti let: ber, kde ber.

Můžeme se na to ale podívat taky jinýma očima. Kdyby byl stát ke studentům živnostníkům a podnikatelům alespoň tak velkorysý, jako je ke všem ostatním studentům, mohlo by to leckterého z nich motivovat, aby se vrhnul do podnikání a zařídil se jako Karel. Třeba by pak hašení následků vysoké nezaměstnanosti absolventů nedalo tolik práce. A nestálo tolik peněz.

Co si o tom myslíte vy? Je Karel dvojnásobný parazit? Co by zasloužil? Větší přísnost, nebo velkorysejší podmínky? Nebylo by účinnější než vyplácet sociální dávky a následně dotace pro nezaměstnané absolventy vytvořit jim motivační podmínky k podnikání už v době studia? Své postřehy pište do diskuze. A nezapomeňte nám nechat kontakt. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou z nakladatelství Grada. 

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...

Libuše Neščáková. Zákoník práce 2013 v praxi – komplexní průvodce

V jedinečné publikaci vám autorka poradí, jak řešit nejčastější problémy, které v praxi přináší nový zákoník práce. Obsahuje praktické vzorové dokumenty.

Svatopluk Galočík, Oto Paikert DPH 2013 – výklad s příklady

Publikace poslouží všem, kdo se s daní z přidané hodnoty setkávají. Pro snadnější pochopení výklad doplňuje bezmála 300 příkladů z praxe.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

24. 5. 2013 22:14 | Tom

Před rokem ve svých 19 jsem začal s podnikáním. No, protože jsem stále studentem, mám určité výhody. Jako přivýdělek cca 5000,- měsíčně není špatný. Bohužel stát si neuvědomuje, že "parazitování" tím, že podnikám je lepší, než jen brát od rodičů. Já mám více peněz => více utratím. Rodiče mají více peněz => více utratí. Nevím, proč bych za svou snahu měl být nazýván parazitem. Tímto slovem bych poukázal na určitou skupinu lidí, které doslova parazitují na nás všech. Ač jsem studentem a nemám velký výdělek, podle mě pořád lepší odvést cca v průměru 18% na daních z mnou vydělaných 5000,- + z 5000,- ušetřených rodičemi, než být typický lenivý student, co jen natahuje ruku. Pokud se mýlím, tak mě opravte, já to ovšem vidím takto :).
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2013 14:15 | Dad

Zdá se, že někteří "podnikatelé" neustále závidí zaměstnancům dovolenou a pod a te´d už i dokonce hajzlpapír...že oni nic nemají a že si na to VŠECHNO musí vydělat...ale nějak si pořád nechtějí připustit fakt, že zaměstnanec je na tom podstatně hůře, než oni...(nebavím se o státních úřednících, ale o řadových zamětnancích dnešních malých akcviovek a eseroček)...zaměstnavatel sice musí (teoreticky) zaplatit zaměstnanci dovolenou...ale kde ty peníze vezme?...ze svého soukromého bankovního konta?...no to těžko... přece z konta své firmy...a jak se tam asi ty peníze dostaly?...tak že je "uškubl" svému zaměstnanci...podnikatel si vše co vydělá nechá a jak s tím pak naloží je jeho problém...ale zaměstnanec? ten dostane tak max 30% z peněz, co opravdu vydělá a zbytek jsou režie, které nijak neovlivní...takže tu dovolenou a ten hajzlpapír má předplacený více než dost!...a žádný paušál na odpočet daně nemá...zdaní celou svoji výplatu!...sociální a zdravotní platí opět ze svého platu...a co nákupy bez DPH...známe to všichni...paní nakoupí voňavky a u pokladny řekne: napistě mi to na čistící prostředky...takže nějak nechápu, proč tolik lidí pořád podniká, když zaměstnanci mají jen samé výhody...mám dojem, že je tomu úplně naopak...
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 23:00 | iso

Takže zdá se, že zaměstnanci nebudou mít měsíc placené dovolené. jejich nemocenská se bude proplácet až po třech týdnech. Své pracovní místo si zainvestují (včetně hajzlpapíru) a sami si budou prodávat svoje výrobky. Když jim to nepůjde tak prostě krachnou. Takto si představujete že budou zaměstnanci v totožném stavu jako živnostníci? Pak tedy ANO.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 22:00 | Petr II

Změnit to můžeme jen společně - zaměstnanci a podnikatelé dohromady. Při troše štěstí snad může zdravý selský rozum a slušnost zvitezit!
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 4. 2013 18:35 | Pepa Vyskoč

Bingo.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 4. 2013 17:05 | Petr

Dobrý den,
živnostenský list mám od svých 20 let, tedy celou dobu, co jsem studoval VŠ. Dnes už to je více než 12 let, co jsem OSVČ. Situaci, kterou popsal Karel, jsem prožil, a je to tak, jak se v článku píše. Pan Mládek to s vyjádřením o parazitujících občanech opravdu přehnal a jestli to myslel vážně (a ne jen, aby se zviditelnil), není to člověk, který by měl být zodpovědný za legislativu. Nicméně nyní už z toho, co se o tom píše, mám pocit, že chtějí někteří podnikatelé ukázat, že oni to vlastně mají úplně nejtěžší. Jako absolvent ekonomického oboru vím už po prvním semestru ekonomie, že podnikatelé podstupují rizika a jaký to může mít dopad na celý život podnikatele. Nestěžuji si, skuteční podnikatelé si nemohou stěžovat, nemohou se litovat, nemohou dokazovat, jak to mají těžké, na to nemají čas, musejí podnikat, jinak nepřežijí. Podmínky pro podnikání v ČR nejsou ideální a státu by se určitě vyplatilo podpořit rozvoj podnikání mezi studenty, čímž by dlouhodobě klesla nezaměstnanost a závislost lidí na státu. Jen si po letech kladu otázku, zda to vlastně stát chce. Nechápu, proč by měl podnikající student platit zdravotní a sociální, když ho za něj, pokud nepracuje, platí stát. Na druhou stranu, je to asi taková lehká příprava, že až student dostuduje, bude to mít ještě těžší. Kdybych se měl znovu rozhodnout, zda začnu podnikat v době studia, udělal bych to. Budu to doporučovat i svým dětem. Má to kromě možného příjmu nejednu důležitou přidanou hodnotu - člověk se mnoho naučí - a to především, jak jednat na úřadech, jak být samostatný a hlavně, jak neřešit, co kde jaký politik plácne - za tu dobu 12 let vidím, že nic zázračného nevymyslela ani levicová ani pravicová vláda. Je třeba se bát komunistů, kterých preference rostou právě díky trapným válkám pravice a socialistů a jiných jen na sebe myslících skupin "politiků". Změnit to ale můžeme pouze my, samostatní podnikatelé, staňme se novými Bati, vyházejme postupně tu sebranku těch, co si říkají politici, a vybudujme si novou hezčí Českou republiku! Bude to trvat, ale jsou zde příklady, kteří to i přes byrokratické nástrahy někam dotáhli a podporují rozvoj měst a obcí. Tam je třeba se koukat, takové jednání je třeba napodobňovat, jedině takovíto lidé postupně něco změní.
+134
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 17:04 | alena

největšími žrouty daní jsou zbyteční úředníci. Např. v roce 2003 vznikl nový Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Sedí tam přes 2000 úředníků v teple a s teplým obědem. Jsou dotování 2 miliardami ročně a dlí v opuštěných prostorách po ONV. Sedí na majetku za 22 miliard. Jsou to trafiky pro politiky co nebyli úspěšní ve volbách a to napříč politickým spektrem jak oni rádi říkají. A to ještě křičí jaké platí daně - nejdříve na ně však musí paraziti vydělat. Rozklikněte si nějaké ministerstvo co je tam zbytečných lidí. Jsou vítání v soukromé sféře. Pak by bylo dostatek peněz na všechno. n
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 4. 2013 16:53 | alena

divného je na tom to , že když si pracující důchodce platí sociální a zdravotní a daň z příjmu, že mu sebrali odečitatelnou položku jako mají všichni.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 4. 2013 13:07 | Jiří Rákosník

Jen daně a smrt! Joe Black to říká podvodníkovi, kterému pak dokáže, že se v Americe těmto dvěma strašákům nelze vyhnout.
Náš minulý prezident se zapsal do dějin tvrzením, že nezná čisté a špinavé peníze.
Proč je tedy koruna živnostníka jiná než koruna zaměstnance?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 14:41 | Ivan

Právě jsem se vrátil z Pracovního úřadu, abych se odhlásil z dlouhotrvající evidence jako nezaměstnaný a zkusil podnikat.
Šel jsem tam s pevnou vírou, že můj podnikatelský záměr musí vyjít, už jen proto, že mne stát nenechá na holičkách a podpoří mé odhodlání částkou 80 000 Kč.
Řekl jsem na úřadě, že mi stačí, když mi pracovní úřad bude dál platit pojistné, stejně jako nyní v nezaměstnanosti a pokud budu mít výdělky, rád pojistné doplatím.
Ale úředník mi řekl, že takhle to nejde, že mohu dostat pouze příspěvek na hmotný majetek,
jako např. kancelářský nábytek, křeslo, počítač,...
Komise rozhodne o udělení, či neudělení příspěvku. Pokud do 2 let zbankrotuji, musím podporu vrátit.
Dostal jsem pocit, že jsem vstoupil do jiného světa, kde se mluví řečí, které nerozumím.
Pokud chci získat zákazníky, budou je nejspíš zajímat mé schopnosti, získané třeba studiem nebo to, jak se prezentuji na internetu svými webovými stránkami, zda za nimi mohu jezdit,
abych pro ně něco dělal.
To jsou činnosti, které jsou spojeny s úplně jinými náklady. Pokud ale jako OSVČ musím pojištění hradit, jsem trestán za svou aktivitu a snahu postavit se na vlastní nohy, podobně jako student, který chce finančně odlehčit svým rodičům.
Čím mám získat zákazníky? Tím, že si zařídím novou kancelář a sednu si na novou židli nebo na novou židli posadím zákazníka?
Úředník mi také řekl, že by bylo dobré, kdybych získal zaměstnavatele, který by požádal
o státní podporu za to, že mne zaměstnal.
Dnešní zážitek ve mne vyvolal dojem, že SVČ je něco nepatřičného, čemu by se měl řádný člověk raději vyhnout.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 14:40 | D

Sociální pojištění mu alespoň půjde na důchod, protože jinak ho již stát za studenty neplatí.Buď se musí sami přihlásit k placení soc. pojištění a platit si ho sami nebo nic, ale pak se jim také prostudované roky nezapočítávají do důchodu a jednou jim budou docela chybět. Jinak s důchodci je to to samé, když jen berou důchod, stát za ně také platí soc. i zdrav. pojištění, pokud podnikají, tak si to musí také platit. Co je na tom tak divného ?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 14:31 | ST

Sama podnikám a pomáhám maminkám vstoupit do podnikání. To, že studenti a maminky na rodičovské mohou mít podnikání jako vedlejší činnost je dostatečná výhoda. On totiž vstup do podnikání je hlavně hodně o tom, jestli máte co nabídnout potenciálním zákazníkům. Je to o tom co umíte a jestli je to něco o co lidé a firmy stojí a za co jsou ochotni a schopni zaplatit odměnu. Co je velkou bariérou pro všechny, ať studenty nebo nezaměstnané, jsou bariéry pro vstup do podnikání ve smyslu předepsaného vzdělání či praxe pro určité obory či hygienické, bezpečností a jiné požadavky na provozovny nebo na ostatní aktivity související s podnikáním. Prostě to, že nemůžete ve své vlastní kuchyni uvařit oběd pro 10 důchodců ze sousedství je mnohem větší problém pro podnikání než to co máte odvádět do státní pokladny či na pojištění.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2013 14:21 | eďa

A co teprve koruna odkloněná z veřejné akce či korupce?
Kdepak. Pokud sami sebe neotočíme z toku peněz od chudnoucího intelektuála s tituly před i za jménem k bohatnoucím bruselským istitucím a to každý sám a ve své hlavě o 180 stupňů, pak je mi líto osudů všech uplakaných.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 4. 2013 13:41 | lukos

no a jak to teda chceš dělat mirdo, už máš ....puán.......prozraď nám ho, nebo si zpracuj tzv. podnikatelský plán a můžeš na toto téma podnikat, třeba někomu radit
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 4. 2013 13:36 | lukos

sociální není ze zákona povinné, tak co by se karel staral, akorát mu pak bude tato platba chybět na důchod, ale pokud potom až bude dělat, odvede sociální ve výši platby např. za 35 let nebo kolik bude, tak nic platit nemusí...........to je blbost co jsi tam napsal, že to musel doplatit
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 21 komentářů

A tohle už jste četli?

Ministryně Müllerová v boji s nezaměstnaností. Sedm statečných plánů. Za sedm miliard

28. 3. 2013 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Ministryně Müllerová v boji s nezaměstnaností. Sedm statečných plánů. Za sedm miliard

Česko svírá rekordní nezaměstnanost. Počet lidí bez práce v únoru atakoval šestisettisícovou hranici. A ministerstvo práce a sociálních věcí mění kurz: místo škrtů investice. Máme dost... celý článek

Očima expertů: Práce pro všechny mladé? EU bojuje s nezaměstnaností

15. 3. 2013 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

Očima expertů: Práce pro všechny mladé? EU bojuje s nezaměstnaností

Evropská unie navrhuje, že by členské státy měly zajistit práci nebo dodatečné vzdělávání pro nezaměstnané pod 25 let, ber kde ber. Co si o tom myslí Lukáš Kovanda, Tomio Okamura, Petr... celý článek

Švarc, nebo švorc? Úspěchy boje proti švarcsystému. Co si o tom myslíte?

7. 6. 2012 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Švarc, nebo švorc? Úspěchy boje proti švarcsystému. Co si o tom myslíte?

Nejhorší legislativní počin loňského roku – tak hodnotí podnikatelé zákaz švarcsystému. Tři čtvrtiny firem jsou pro jeho legalizaci. Ministr Drábek od ledna sliboval tvrdé kontroly.... celý článek

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

24. 2. 2012 | Ondřej Tůma | 45 komentářů

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vyhlásil švarcsystému válku. Firmám i pracovníkům hrozí vysoké pokuty. Neměl by se ale švarcsystém spíš legalizovat? Zeptali jsme se advokáta... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.