Ostrá munice, nebo slepé náboje?

Ostrá munice, nebo slepé náboje?
Platba sociálního a zdravotního pojištění jako by se v "oblibě" povinností vůči státu krčila za daněmi nesměle v koutku. Arzenál zákonných zbraní proti neplatičům je ale oproti daním možná ještě bohatší.

V České republice se zdravotní pojištění odděluje od sociálního, rozdílný je i způsob financování a doba přiznání. Zatímco přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně jste měli, pokud jste samostatně výdělečné osoby, odevzdat do desátého dubna, termín správy sociálního zabezpečení vypršel koncem minulého měsíce.

O co jde?

Správu zdravotního pojištění zajišťují zdravotní pojišťovny, pojištění sociální je financováno prostřednictvím státního rozpočtu. Pojistné tvoří příjmy od pojištěnců (zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných apod.) a zaměstnavatelů, zdravotní pojištění platí za některé osoby (nezaopatřené děti, důchodci, uchazeči o zaměstnání aj.) také stát.

Sazby pojistného

  u zaměstnavatele   u zaměstnance  
sociální pojištění   26 %*)   8 %**)  
zdravotní pojištění   9 %   4,5 %  
Poznámky:
*) z toho 3,3 % na nemocenské pojištění, 19,5 % na důchodové pojištění a 3,2 % na státní politiku zaměstnanosti
**) z toho 1,1 % na nemocenské pojištění, 6,5 % na důchodové pojištění a 0,4 % na státní politiku zaměstnanosti

Pobírá-li tedy zaměstnanec například hrubou mzdu 14 500 korun, podělí se spolu se zaměstnavatelem o platby následovně:

  zaměstnavatel   zaměstnanec  
sociální pojištění   3370 Kč   1160 Kč  
zdravotní pojištění   1305 Kč   653 Kč  

Sankce a pouty

Co však může nastat v případě nesplnění povinností s pojištěním souvisejících? Penále se uplatňuje tehdy, jestliže pojistné nebylo zaplaceno včas nebo v celé výši, přičemž základní sazba činí 0,1 % dlužné částky za každý kalendářní den. Odvede-li tedy zaměstnavatel sociální pojištění za sebe i zaměstnance ve výše uvedeném příkladu s měsíčním zpožděním, vyšplhá se penále na 136 korun. Vyhnout se jeho placení u sociálního pojištění (nikoliv u zdravotního) může buď osoba samostatně výdělečně činná za dobu, kdy své podnikání neprovozuje, organizace v době, kdy nesplňuje kritéria pro zařazení do této kategorie, nebo roztržitý plátce. Je-li totiž pojistné zaplaceno na nesprávný účet, upouští se od sankce, jestliže byla částka dodatečně uhrazena do osmi dnů po zjištění omylu. Stejně tak je důvodem pro odpuštění přeplatek na dávce nemocenského pojištění. Neplatí se ani penále nižší než 100 korun ročně. Penále v nižší sazbě 0,05 % za každý kalendářní den se platí tehdy, byla-li povolena úhrada pojistného ve splátkách. Povolení lze vydat plátcům, na něž není podán návrh na likvidaci, konkurz či vyrovnání, a podmínkou pro jeho trvání je samozřejmě včasné placení. Pokuta se vyměřuje při nesplnění povinností nepeněžního rázu a její výše je závislá na konkrétním prohřešku:

sociální pojištění max. 20 000 Kč (při opakovaném porušení 100 000 Kč) u organizací např.:
 nepředložení přehledu o vyměřovacích základech zaměstnanců
 neoznámení změny termínu výplat za pozdější
 nepředložení přehledu o zúčtovaných dávkách nemocenského pojištění
 používání jiných než předepsaných tiskopisů nebo produktů výpočetní techniky

u osob samostatně výdělečně činných např.:
 nedodání přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok
 neohlášení změn ve výši příjmů na základě opravného daňového přiznání
 používání jiných než předepsaných tiskopisů nebo produktů výpočetní techniky

objektivní promlčecí lhůta – 2 roky, subjektivní promlčecí lhůta – 5 let

zdravotní pojištění max. 50 000 Kč např.:
 porušení povinností při kontrole (např. zatajení nebo nepředložení dokladů)
 nedodání přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok osobou samostatně výdělečně činnou
 nesplnění oznamovací povinnosti (název, sídlo firmy, číslo účtu apod.)
 použití jiných než předepsaných tiskopisů subjektivní promlčecí lhůta – 1 rok, objektivní promlčecí lhůta – 5 let max. 100 000 Kč
 neuchovávání kopií záznamů o pracovních úrazech max. 200 000 Kč (při opakovaném porušení 400 000 Kč)
 nesplnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem (nástup zaměstnance do zaměstnání, změna zdravotní pojišťovny zaměstnancem apod.)

subjektivní promlčecí lhůta – 1 rok, objektivní promlčecí lhůta – 3 roky  

Nedodání přehledu o vyměřovacích základech zaměstnanců nebo přehledu o příjmech a výdajích může mít ještě jeden důsledek. Správa sociálního zabezpečení může stanovit tzv. pravděpodobnou výši pojistného, kterou bude vymáhat. Předtím však musí provinilce na tuto možnost upozornit a poskytnout mu lhůtu pro dobrovolné splnění povinnosti.

Přirážkou k pojistnému je sankcionována organizace, jejíž zařízení nevyhovuje hygienickým předpisům či předpisům o bezpečnosti práce, neprovozuje zařízení nezbytné na ochranu života a zdraví zaměstnanců (přirážka k sociálnímu pojištění), nebo se u ní opakovaně ve stejném roce vyskytly pracovní úrazy ze stejných příčin (přirážka k zdravotnímu pojištění). Výše přirážky činí maximálně 5 %.

Na zvlášť závažné případy pamatuje i trestní zákon. Pro toho, kdo ve větším rozsahu neplatí pojistné, stanovuje peněžitý trest, nebo odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. V případech, kdy dotyčný získá prospěch velkého rozsahu, zvyšuje trestní sazbu na jeden rok až osm let.

Smysl zmíněných opatření bohužel poněkud sráží konkrétní aplikace, při níž se často s hříšníky svezou i ti méně pozorní. Opožděně zasílané upozornění na nedoplatky (s již připočítaným patřičně tučným penále), či zákonem stanovená povinnost odvádět na zvláštní účet zdravotní pojištění, na jiný penále, na další přirážku k pojistnému (bez možnosti převodu mezi účty) tak mnohdy lov dlužníků redukuje na odchyt malých rybek.

Podali jste přehledy o příjmech výdajích pojišťovně a správě sociálního pojištění včas? nebo jste šťastní, že nepodnikáte a nemusíte se o podobné termíny starat? Už na vás někdy uplatnil úřad sankci? Podělte se s ostatními o své názory.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

OSVČ mají platit vyšší odvody, chce Maláčová kvůli důchodům

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 70 komentářů

OSVČ mají platit vyšší odvody, chce Maláčová kvůli důchodům

Důchodová reforma od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) počítá i s vyššími odvody pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Vyplývá to z balíčku návrhů, který... celý článek

Na přihlášku k paušální dani zbývají poslední dva dny

8. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Na přihlášku k paušální dani zbývají poslední dva dny

Podnikatelé mohou dobrovolně vstoupit do nového systému. Většině z nich se nevyplatí, má však i své výhody.

Mateřská 2021. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

21. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 2 komentáře

Mateřská 2021. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Kdo přesně bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2021, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.

Podnikatelé se můžou začít hlásit k paušální dani

8. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Podnikatelé se můžou začít hlásit k paušální dani

Podnikatelé se mohou začít hlásit k takzvané paušální dani. Finanční správa spustila v pondělí 7. prosince 2020 registraci. K paušální dani se mohou přihlásit živnostníci a podnikatelé... celý článek

Sociální pojištění OSVČ 2021. Zálohy rostou nejmíň za pět let

8. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Sociální pojištění OSVČ 2021. Zálohy rostou nejmíň za pět let

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2021? Tady je přehled.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.