Dávky a příspěvky pro vás. Vláda varuje před falešnými SMS

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 3. 2023
Dávky a příspěvky pro vás. Vláda varuje před falešnými SMS

Zdroj: Shutterstock

Úřad vlády dnes varoval před šířením podvodných SMS. Zpráva, která láká na odkaz k „dávkám a příspěvkům na vašem účtu“, se snaží získat od uživatelů získat citlivé údaje.

„Pokud obdržíte podobnou SMS zprávu, je zapotřebí být obezřetný a v žádném případě nezadávat jakékoli osobní údaje, které by mohl podvodník zneužít, na weby, u nichž si nejste jisti jejich původem,“ připomíná Úřad vlády.

Podvod falešná SMS
Zdroj: Ukázka od ČSSZ

Příklad podvodné zprávy.

„Úřad vlády žádné zprávy tohoto typu nerozesílá a důrazně varuje před otevíráním a jakoukoliv další interakcí s odkazy ve zprávách obsažených,“ zdůrazňuje úřad. Oficiální stránky úřadu jsou vlada.cz, zatímco podvodníci používají například formát g-mpsv.pw.

Před opakovaným šířením odkazů na falešné weby, které se vydávají za Českou správu sociálního zajištění (ČSSZ), varuje také ministerstvo práce a sociálních věcí. Lidé by neměli zadávat osobní údaje na weby, u nichž si nejsou stoprocentně jisti, že jsou oficiální. To, zda je vlastníkem domény skutečně úřad, si lze ověřit mimo jiné v databázi doménového registrátora na webu www.nic.cz.

Dávky a příspěvky pro vás aktivní - falešná SMS podvodZdroj: varování od Úřadu vlády ČR

Ukázka podvodné SMS.

„Aktuálně začaly vznikat podvodné stránky, které se tváří jako web ČSSZ. Odkazy na ně lidé dostávají většinou formou SMS. Odkazy vedou následně na podvodné stránky, na nich jsou pak klienti vyzýváni například k využití služby Informace o druhu a výši vyplacených dávek nemocenského pojištění ihned na váš osobní účet. Jedná se o podvod, v jehož důsledku může dojít ke krádeži citlivých přihlašovacích údajů, což může vést i k odcizení peněz na bankovních účtech,“ varuje ČSSZ. 

Podobným phishingovým útokům čelí už od léta také ministerstvo práce a sociálních věcí, které zablokovalo už více než stovku falešných webů. Ty nejčastěji napodobují online žádost o příspěvek na bydlení.

Zdroj: varování od MPSV a ČSSZ

Jeden z falešných webů.

Fotogalerie: Takhle vám vysajou účet

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má nárok a jak žádat

3. 3. 2023 | Gabriel Pleska

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má nárok a jak žádat

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto. Kdo na ně má nárok, kolik dělají a jak o ně žádat?

Práce v Německu a dávky. Přehled, na jaké máte nárok

22. 2. 2023 | Svetlana Šuľajová | 1 komentář

Práce v Německu a dávky. Přehled, na jaké máte nárok

Krankengeld, Kindergeld, Arbeitslosengeld. Moc se v tom neorientujete? Nárok na nemocenskou, přídavky na děti nebo podporu v nezaměstnanosti máte, i když pracujete pod německým zaměstnavatelem.... celý článek

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

23. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

6. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy můžou dostat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým lze ušetřit na energiích.

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2023. Přehled a kalkulačka

2. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Kdo dostane příspěvek na bydlení v roce 2023. Přehled a kalkulačka

Příspěvek na bydlení se stal vlajkovou lodí vlády v boji proti dopadům zdražování energií a inflace vůbec. Už loni se dočkal několika úprav, výpočet se změnil i pro rok 2023. Na příspěvek... celý článek

Partners Financial Services