Příspěvek na péči stoupne. Chystá se i nová speciální dávka

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 15. 9. 2023
Příspěvek na péči stoupne. Chystá se i nová speciální dávka

Zdroj: Shutterstock

Od poloviny příštího roku se zvýší příspěvek na péči. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. O kolik se příspěvek zvýší, ale zatím ani nenaznačilo.

Už letos před prázdninami přišlo ministerstvo s návrhem novely, ve které navrhovalo nejen zvýšení příspěvku pro lidi s prvním (nejnižžším) stupněm závislosti, ale také zásady pravidelné valorizace příspěvků na péči po vzoru valorizace procentní výměry penzí. Počítalo se také se zrychlením přiznávání příspěvků, které je dnes velmi složité a úředníci v něm nemají pevně dané lhůty, ve kterých je potřeba žádosti vyřešit.  Novela ale neprošla ani přes jednání vlády k poslancům.

„Jednání ohledně zvýšení příspěvku na péči probíhá už zhruba rok. Na základě koaličních jednání se našla shoda a ke zvýšení by mělo dojít v polovině roku 2024,“ napsalo včera ministerstvo.

Ministr Marian Jurečka opět plánuje prosadit valorizační mechanismus, aby se kvůli úpravě výše příspěvků nemusel pokaždé novelizovat zákon.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Do budoucna ministerstvo plánuje zavedení nové speciální dávky – doplatku k příspěvku na péči. „Tento doplatek bude určen pro ty příjemce příspěvku na péči, pro něž je jeho stávající výše objektivně nedostatečná. Podobu tohoto doplatku ministerstvo v tuto chvíli finalizuje,“ oznámilo.

Co je příspěvek na péči?

Příspěvek na péči je sociální dávka. Poskytuje se na základě zákona o sociálních službách a příslušné prováděcí vyhlášky.

Příspěvek na péči má lidem, kteří kvůli svému dlouhodobě špatnému zdravotnímu stavu nezvládají své základní životní potřeby, pomáhat s úhradou sociálních služeb nebo jiných forem pomoci. Myšlené je to tak, že člověk, který se o sebe nedokáže postarat, si zaplatí služby profesionála, který mu pak pomáhá v domácím prostředí, nebo příspěvek pomáhá s úhradou péče ve speciálním zařízení. Případně se může příspěvek použít na to, aby se aspoň částečně kompenzoval výpadek příjmů osobě blízké, která o handicapovaného člověka pečuje.

Kdo může sociální služby poskytovat:

  • osoba blízká
  • asistent sociální péče
  • poskytovatel sociálních služeb, který je zapsán v registru poskytovatelů sociálních služeb
  • dětský domov
  • speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu

Jak vysoký je teď příspěvek na péči?

O výši příspěvku rozhoduje jednak věk příjemce, jednak stupeň závislosti. Při posuzování stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a u dospělých péče o domácnost.

Výše příspěvku na péči

Mladší 18 let

Stupeň závislosti

I. (lehká závislost)

II. (středně těžká závislost)

III. (těžká závislost)

IV. (úplná závislost)

Výše příspěvku

3300 Kč

6600 Kč

13 900 Kč

19 200 Kč

Starší 18 let

Stupeň závislosti

I. (lehká závislost)

II. (středně těžká závislost)

III. (těžká závislost)

IV. (úplná závislost)

Výše příspěvku

880 Kč

4400 Kč

12 800 Kč

19 200 Kč

Nárok na další zvýšení příspěvku o 2000 korun mají nezaopatřené děti do 18 let a rodiče, kteří pečují o nezaopatřené dítě do 18 let, jejichž příjem (a osob společně posuzovaných) je nižší než dvojnásobek životního minima.

Existují ale výjimky, při kterých úřad dětem do 18 let příspěvek nepřizná. Na zvýšení příspěvku nemá nárok dítě, které pobírá příspěvek na úhradu potřeb dítěte ze systému dávek pěstounské péče; dítě, které dostává sirotčí důchod, který je stejný nebo vyšší než příspěvek na péči, a dítě, které je v plném zaopatření zařízení pro péči o děti a mládež.

Kolik jde na příspěvek na péči ze státního rozpočtu?

Příspěvek na péči existuje od roku 2007. Vyplácí se lidem, kteří se nedokážou obejít bez pomoci druhých: za příspěvek si péči mají zajistit. Zaplatit ústavu, očetřovatelské službě nebo přispět blízkému člověku, který se o ně stará a nemůže kvůli tomu věnovat čas vydělávání peněz.

Náklady na příspěvky v čase stoupají. V červenci roku 2013 na ně stát vyplatil miliardu a šest set milionů, po pěti letech v červenci roku 2018 se jich vyplatilo za dvě miliardy a 170 milionů korun a po dalších pěti letech letos v červenci to bylo přes tři miliardy a 140 milionů korun.

Za celý loňský rok šlo na příspěvek na péči 36 miliard a 376 milionů korun.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

18. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

Před víc než rokem začalo ministerstvo sociálních věcí chystat novelu, která zvedne příspěvek na péči a nastaví pravidla jeho dalšího zvyšování. Místo ní teď politici jednají o novele... celý článek

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

28. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

Blíží se termín, kdy stovky tisíc lidí musí úřadu práce doložit své příjmy, aby mohli čerpat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči. U příspěvku na bydlení... celý článek

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

31. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě letos nebude. Ministr Marian Jurečka ale připomíná, že chudší rodiny můžou využít jinou pomoc státu. Dají se za ní koupit školní potřeby,... celý článek

Méně sociálních dávek, více kontroly. Úřad chystá zásadní změny

1. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Méně sociálních dávek, více kontroly. Úřad chystá zásadní změny

Stát nabízí celkem třicet sociálních dávek. Ministerstvo práce a sociálních věcí teď připravuje revizi sociálního systému, který je často označován za robustní a nepřehledný. Změny... celý článek