Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2022 | 1 komentář
Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

Zdroj: Shutterstock

V poslední době vznikly nové falešné internetové stránky, které se tváří jako web ministerstva práce a sociálních věcí. Odkazy na ně lidé často dostávají prostřednictvím SMS nebo e-mailů. Nabízí „formuláře“ k příspěvku na bydlení a uživatele nabádají, aby se přihlásil bankovní identitou.

„Tento typ podvodu považuji za skutečně odporný, protože cílí na lidi, kteří třeba mohou být ve finančních problémech. Mylně mohou získat dojem, že získají finanční pomoc, naopak ale přijdou i o své poslední peníze, které měli na účtu,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Připomíná, že oficiální stránky ministerstva mají jedinou doménu: mpsv.cz. Na nich je k dispozici i oficiální formulář k příspěvku na bydlení. Lidé by tedy neměli zadávat své údaje na podvodných doménách jako jsou třeba mpsv-post.online.

Repro: MPSV

Příklad podvodného webu.

Jeden z nových falešných webů je poměrně věrným napodobením oficiálních stránek a využívá i stejné texty. „Doména je registrována v zahraničí. Děláme všechno pro to, abychom šíření tohoto podvodu zabránili. Desítky webů se nám již podařilo odhalit a obratem zablokovat,“ říká Jurečka.

Falešné MPSVZdroj: Česká spořitelna

Příklad SMS od falešného MPSV. To pravé by vám jistě netykalo.

George varujeZdroj: Česká spořitelna

Další varování, tentokrát od České spořitelny.

Ministerstvo spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, správcem domén CZ.NIC i policií.

Lidem ale může přijít i SMS nebo e-mail skutečně od úřadu. Ministerstvo totiž pokračuje v přímém oslovování těch, kdo mají nárok na některou z forem pomoci státu. Aktuálně pošle zprávu přibližně 90 tisícům rodičům, kteří podle dostupných dat mají nárok na pravidelný měsíční přídavek na dítě, ale dosud o něj nepožádali.

„Potenciálním příjemcům rozešleme SMS, které přijdou od odesílatele označeného jako MPSV JENDA a budou je informovat o tom, že příjemce zprávy má pravděpodobně nárok na přídavek na dítě. Jedná se o stejného odesílatele, jako v případě jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě,“ upřesňuje Karel Trpkoš, náměstek pro informační technologie. Obdobné zprávy přijdou i mailem – podle toho, jakou možnost si lidé zvolili při registraci do aplikace JENDA při žádosti o jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě.

„Rád bych apeloval na všechny, aby před otevřením jakékoliv adresy raději dvakrát zkontrolovali, zda se opravdu pohybují na oficiálních stránkách ministerstva, které nemají žádnou jinou doménu než www.mpsv.cz,“ zdůrazňuje Trpkoš.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Příspěvek na mobilitu roste. Změny v dávkách pro postižené

7. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Příspěvek na mobilitu roste. Změny v dávkách pro postižené

Zvýšení příspěvku na mobilitu se projeví už zpětně za listopad. Od prosince se zavádí nový příspěvek pro lidi na domácích dýchacích přístrojích. A o sto tisíc korun stoupla horní hranice... celý článek

Narodilo se vám dítě? Máte šanci na mimořádný příspěvek

4. 12. 2022 | Petr Kučera

Narodilo se vám dítě? Máte šanci na mimořádný příspěvek

Možná nedosáhnete na porodné ani přídavek na dítě, přinejmenším jednu pomoc od státu ale máte skoro jistou. Jednorázový příspěvek 5000 korun pro rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu... celý článek

Spočítejte si, jak stoupnou přídavky na děti. Dosáhnete na ně i vy?

2. 12. 2022 | Petr Kučera

Spočítejte si, jak stoupnou přídavky na děti. Dosáhnete na ně i vy?

Zvýšení přídavku na dítě už schválili poslanci. Vliv bude mít také chystané zvýšení životního minima. Tady je nová kalkulačka.

Zvýšení rodičovského příspěvku neprošlo. Ve hře je snížení

29. 11. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Zvýšení rodičovského příspěvku neprošlo. Ve hře je snížení

Celková výše rodičovského příspěvku se od roku 2023 nezvýší. Do budoucna by rodičům mohla pomoct automatická valorizace. Na druhou stranu se objevují i návrhy na snížení příspěvku a... celý článek

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

20. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2023

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.