Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2022 | 1 komentář
Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

Zdroj: Shutterstock

V poslední době vznikly nové falešné internetové stránky, které se tváří jako web ministerstva práce a sociálních věcí. Odkazy na ně lidé často dostávají prostřednictvím SMS nebo e-mailů. Nabízí „formuláře“ k příspěvku na bydlení a uživatele nabádají, aby se přihlásil bankovní identitou.

„Tento typ podvodu považuji za skutečně odporný, protože cílí na lidi, kteří třeba mohou být ve finančních problémech. Mylně mohou získat dojem, že získají finanční pomoc, naopak ale přijdou i o své poslední peníze, které měli na účtu,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Připomíná, že oficiální stránky ministerstva mají jedinou doménu: mpsv.cz. Na nich je k dispozici i oficiální formulář k příspěvku na bydlení. Lidé by tedy neměli zadávat své údaje na podvodných doménách jako jsou třeba mpsv-post.online.

Repro: MPSV

Příklad podvodného webu.

Jeden z nových falešných webů je poměrně věrným napodobením oficiálních stránek a využívá i stejné texty. „Doména je registrována v zahraničí. Děláme všechno pro to, abychom šíření tohoto podvodu zabránili. Desítky webů se nám již podařilo odhalit a obratem zablokovat,“ říká Jurečka.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.
Falešné MPSVZdroj: Česká spořitelna

Příklad SMS od falešného MPSV. To pravé by vám jistě netykalo.

George varujeZdroj: Česká spořitelna

Další varování, tentokrát od České spořitelny.

Ministerstvo spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, správcem domén CZ.NIC i policií.

Lidem ale může přijít i SMS nebo e-mail skutečně od úřadu. Ministerstvo totiž pokračuje v přímém oslovování těch, kdo mají nárok na některou z forem pomoci státu. Aktuálně pošle zprávu přibližně 90 tisícům rodičům, kteří podle dostupných dat mají nárok na pravidelný měsíční přídavek na dítě, ale dosud o něj nepožádali.

„Potenciálním příjemcům rozešleme SMS, které přijdou od odesílatele označeného jako MPSV JENDA a budou je informovat o tom, že příjemce zprávy má pravděpodobně nárok na přídavek na dítě. Jedná se o stejného odesílatele, jako v případě jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě,“ upřesňuje Karel Trpkoš, náměstek pro informační technologie. Obdobné zprávy přijdou i mailem – podle toho, jakou možnost si lidé zvolili při registraci do aplikace JENDA při žádosti o jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě.

„Rád bych apeloval na všechny, aby před otevřením jakékoliv adresy raději dvakrát zkontrolovali, zda se opravdu pohybují na oficiálních stránkách ministerstva, které nemají žádnou jinou doménu než www.mpsv.cz,“ zdůrazňuje Trpkoš.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

18. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdy se zvýší příspěvek na péči? Ceny rostly, pomoc ne

Před víc než rokem začalo ministerstvo sociálních věcí chystat novelu, která zvedne příspěvek na péči a nastaví pravidla jeho dalšího zvyšování. Místo ní teď politici jednají o novele... celý článek

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

28. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

Blíží se termín, kdy stovky tisíc lidí musí úřadu práce doložit své příjmy, aby mohli čerpat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči. U příspěvku na bydlení... celý článek

Příspěvek na péči stoupne. Chystá se i nová speciální dávka

15. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Příspěvek na péči stoupne. Chystá se i nová speciální dávka

Od poloviny příštího roku se zvýší příspěvek na péči. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. O kolik se příspěvek zvýší, ale zatím ani nenaznačilo.

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

31. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě letos nebude. Ministr Marian Jurečka ale připomíná, že chudší rodiny můžou využít jinou pomoc státu. Dají se za ní koupit školní potřeby,... celý článek

Partners Financial Services