Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 10. 2022 | 1 komentář
Nabízejí příspěvek, seberou vám peníze. Úřad varuje před podvody

Zdroj: Shutterstock

V poslední době vznikly nové falešné internetové stránky, které se tváří jako web ministerstva práce a sociálních věcí. Odkazy na ně lidé často dostávají prostřednictvím SMS nebo e-mailů. Nabízí „formuláře“ k příspěvku na bydlení a uživatele nabádají, aby se přihlásil bankovní identitou.

„Tento typ podvodu považuji za skutečně odporný, protože cílí na lidi, kteří třeba mohou být ve finančních problémech. Mylně mohou získat dojem, že získají finanční pomoc, naopak ale přijdou i o své poslední peníze, které měli na účtu,“ říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Připomíná, že oficiální stránky ministerstva mají jedinou doménu: mpsv.cz. Na nich je k dispozici i oficiální formulář k příspěvku na bydlení. Lidé by tedy neměli zadávat své údaje na podvodných doménách jako jsou třeba mpsv-post.online.

Repro: MPSV

Příklad podvodného webu.

Jeden z nových falešných webů je poměrně věrným napodobením oficiálních stránek a využívá i stejné texty. „Doména je registrována v zahraničí. Děláme všechno pro to, abychom šíření tohoto podvodu zabránili. Desítky webů se nám již podařilo odhalit a obratem zablokovat,“ říká Jurečka.

Falešné MPSVZdroj: Česká spořitelna

Příklad SMS od falešného MPSV. To pravé by vám jistě netykalo.

George varujeZdroj: Česká spořitelna

Další varování, tentokrát od České spořitelny.

Ministerstvo spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, správcem domén CZ.NIC i policií.

Lidem ale může přijít i SMS nebo e-mail skutečně od úřadu. Ministerstvo totiž pokračuje v přímém oslovování těch, kdo mají nárok na některou z forem pomoci státu. Aktuálně pošle zprávu přibližně 90 tisícům rodičům, kteří podle dostupných dat mají nárok na pravidelný měsíční přídavek na dítě, ale dosud o něj nepožádali.

„Potenciálním příjemcům rozešleme SMS, které přijdou od odesílatele označeného jako MPSV JENDA a budou je informovat o tom, že příjemce zprávy má pravděpodobně nárok na přídavek na dítě. Jedná se o stejného odesílatele, jako v případě jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě,“ upřesňuje Karel Trpkoš, náměstek pro informační technologie. Obdobné zprávy přijdou i mailem – podle toho, jakou možnost si lidé zvolili při registraci do aplikace JENDA při žádosti o jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě.

„Rád bych apeloval na všechny, aby před otevřením jakékoliv adresy raději dvakrát zkontrolovali, zda se opravdu pohybují na oficiálních stránkách ministerstva, které nemají žádnou jinou doménu než www.mpsv.cz,“ zdůrazňuje Trpkoš.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky

18. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky

Invalidní důchody, posudky kvůli dávkám pro postižené a další. Ročně Lékařská posudková služba vydá na 400 tisíc posudků. Lékařů má ale setrvale málo, navíc stárnou. Na posudky... celý článek

Přídavek na dítě se zvýší. Novou tabulku schválila vláda

16. 11. 2022 | Petr Kučera

Přídavek na dítě se zvýší. Novou tabulku schválila vláda

Zvýšení přídavku na dítě míří k poslancům, jeho výše má ve všech kategoriích stoupnout o 200 korun. Vliv bude mít také chystané zvýšení životního minima.

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

16. 11. 2022 | Gabriel Pleska

Příspěvek na bydlení stoupne a dosáhne na něj víc lidí

Vláda schválila novelu, která rozšíří počet příjemců příspěvku na bydlení a některým z těch stávajících ho i navýší. Odstraní zároveň letitou nerovnost mezi Prahou a zbytkem země.

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

14. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Nová zelená úsporám Light je i pro chudší. Máme podrobnosti

Na dotace teď dosáhnou i lidé s nižšími příjmy, například důchodci nebo domácnosti, které mají nárok na příspěvek na bydlení. Stavební úpravy nemovitostí dokážou přinést prakticky okamžitou... celý článek

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

2. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Příspěvek na bydlení znovu stoupne. Takhle má pomoct se zimou

Vláda navrhuje od začátku roku další zvýšení příspěvku na bydlení. Změny mají pomoct hlavně domácnostem o jednom či dvou členech a navíc taky Pražanům, kteří jsou nynějším výpočtem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.