Reformováno: Jak se od ledna změní dávky v hmotné nouzi

Reformováno: Jak se od ledna změní dávky v hmotné nouzi
Dlouhodobě nezaměstnaní už nebudou dostávat tak vysoké sociální dávky jako dosud. Vláda doufá, že tím lidi bez práce přiměje k aktivnějšímu hledání nového zaměstnání.

V rámci změn, které nastanou od ledna 2008 v sociální oblasti, dojde ke změnám také u dávek pomoci v hmotné nouzi. Tyto dávky začaly v roce 2007 poskytovat sociální odbory městských úřadů a nahradily dřívější doplatky do životního minima. Nyní se měsíčně poskytuje zhruba 90 tisíc příspěvků na živobytí a asi 30 tisíc doplatků na bydlení.
Zpřísnění podmínek pro získání nových dávek ve srovnání s předchozími dávkami podstatně snížilo počet lidí, kteří je pobírají. I letošní změna nejspíš způsobí, že na dávky v hmotné nouzi a některé další sociální dávky dosáhne méně lidí.

Prvním předpokladem k tomu bude, že se ruší povinnost státu zvyšovat hodnotu životního a existenčního minima při růstu životních nákladů. Vláda si sice ponechala zadní vrátka ve formulaci, že částky životního minima, na jejichž základě se posuzuje nárok na dávky, zvýšit může, pokud bude chtít, ale zákon ji k tomu již nebude zavazovat. V roce 2008 proto zůstanou částky životního minima na stejné úrovni jako letos. (Své životní minimum si můžete spočítat v naší kalkulačce)

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Od ledna 2008 se tyto dávky zpřísňují zejména pro osoby dlouhodobě nezaměstnané, které nepracují dvanáct měsíců a déle. U takto dlouhodobě nezaměstnaných se nově bude vycházet při posuzování nároku na dávky z částky existenčního minima 2 020 Kč, které je nižší než životní minium. Aby toto ustanovení nebylo příliš tvrdé, bude existovat výjimka u osob starších 55 let, osob částečně invalidních a u rodičů pečujících o děti do 12 let.

Zmíněná doba dvanácti měsíců se začne počítat teprve od ledna 2008, takže k prvnímu snížení dávek dojde teprve do ledna 2009. Ihned od ledna 2008 se ovšem ruší zvýšení dávky pomoci v hmotné nouzi o 600 Kč po dvanácti měsících nezaměstnanosti, protože toto opatření mělo demotivující účinek a vedlo ke snaze setrvat na sociálních dávkách. Snahou státu však je naopak motivovat k nalezení práce. (Více si o dávkách v hmotné nouzi přečtěte v článku: Dávky v hmotné nouzi jenom nízký příjem nestačí)

Od ledna 2008 se mění i další sociální dávky.

Příspěvek na zvýšené životní náklady
Tato dávka se od ledna 2008 začlení do plejády sociálních dávek, které budou zrušeny. Dosud ji dostávali lidé (i zdravotně postižené děti), kteří měli kompenzační, ortopedické či jiné pomůcky a vznikaly jim náklady s používáním těchto pomůcek. Výše dávky byla do 200 Kč měsíčně.

Příspěvek na péči
Příspěvek na péči slouží zdravotně postiženému člověku k úhradě za sociální služby, které nezbytně potřebuje. Od ledna 2008 se u tohoto příspěvku v případě hospitalizace jeho příjemce či při jeho pobytu v zařízení určeném pro ústavní léčbu nebo ve výkonu trestu zastaví výplata tohoto příspěvku, pokud hospitalizace trvá celý kalendářní měsíc. (Více si o příspěvku na péči přečtěte v článku Změny v sociální síti budou pro zdravotně postižené přínosem.)

Zpřísní se také kontrola využívání příspěvku na péči. Pokud člověk pobírající příspěvek neuvede, jakým způsobem jej využívá k zabezpečení péče o svou osobu, bude mu vyplácení příspěvku zastaveno. Zákon se tak snaží docílit cíleného využití příspěvku na péči, a to na zaplacení sociálních služeb, tedy ne pouze k vylepšení příjmu jeho poživatele.

Novinkou také je, že při výpočtu dávek pomoci v hmotné nouzi se v rámci společně posuzovaných osob nebude příspěvek na péči započítávat jako příjem. Například když matka pečuje o zdravotně postižené dítě, tzn. dítě jakoby matce za péči platí příspěvkem na péči, tak tento příjem se nebude do příjmu rodiny pro potřeby výpočtu nároku na dávky v hmotné nouzi započítávat.

Je snížení sociálních dávek dlouhodobě nezaměstananým správným krokem?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-18
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 11. 2007 14:23, Jenka

Souhlasím, že se dávky v nezaměstnanosti sníží, já bych těm co nechtějí dělat nedala ani to .Když zdravý člověk odmítne třeba veřejně prospěšné práce při úklidu sněhu a jiné, tak ať nejí. V zimě neuklizené městské komunikace,na které techn.služby nestačí a chlapi zdraví jakm řípy se válejí doma.

Reagovat

 

+55
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 12. 2007 9:09

Nejsi dobrý člověk. Nedokážu si představit, že sedíme u bohatého stolu a někoho necháme o hladu.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Navrátil Petr 24. 11. 2007 12:59)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

21. 2. 2011 | 16:39 | květa

Já už nenacházím slova,Český národ je tupých hlupáků a nechají se sebou orat.Lidi,vy nevidíte,že vláda žene úmyslně lidi k žebráctví?Podnikatelé zaměstnance šikanují,málo jim platí,prostě se mají dobře z dělníků a ještě...více

7. 7. 2010 | 21:20 | Marto

Jen tak na okraj - moje zkušenost, jak lehce lze najít práci. Kontaktoval jsem asi dvěstěpadesát firem, odpovědělo jich zhruba patnáct. Na brigádu mě nevezmou, protože jsem nezaměstnaný (tomu říkám logika!!). Tak se snažím...více

23. 11. 2008 | 9:27 | Honza

Dobře ale opravdu dobře řečeno .za ČSSD jsme se měli lépe všichni než za ODS .ODS všechno zdražila a tím zbrzdila economuku protože lidi nebudou nakupovat když mají drahé jídlo.A Podnikatele si myslí že ods je super , ale...více

23. 11. 2008 | 9:09 | Rada

Tak to je bordel na ento! Heslo kdo nepracuje se nesmí mít lepe než kdo pracuje??To je směšné proč se poslanci mají lépe když nepracujou??Dále tato ODS Politika je na tři věci protože zapomněli že člověk který je nemocný,...více

22. 9. 2008 | 15:15 | Františka

Je to pravda, kdo si nenakradl je žebrák. Teď sem natahali lidi z Východu co pracují za minimální mzdu roznesli tady tuberu a žloutenku nakonec tady všichni pochcípeme a bude klid. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.