Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Změna: Stát přispěje jen tomu, kdo si nemůže pomoci sám

| rubrika: Aktuálně.cz | 6. 3. 2011 | 11 komentářů
Změna: Stát přispěje jen tomu, kdo si nemůže pomoci sám
Lidé, kteří žádají stát o příspěvek na živobytí, by měli nově vyplnit také čestné prohlášení. V něm mají uvést, že jim jejich celkové sociální a majetkové poměry neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami.

Příspěvek na živobytí je základní dávkou pro nejchudší občany. Zpřísnění podmínek je součástí návrhu sociální reformy, který ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení. Pokud to ministr Jaromír Drábek z TOP 09 prosadí u ostatních koaličních stran, začnou změny platit od ledna 2012.

Cílem je omezit zneužívání dávek. Ukáže-li se čestné prohlášení jako nepravdivé, musel by příjemce tuto vyplacenou pomoc vrátit. Teprve konkrétní sporné případy a následná rozhodnutí soudů však ukáží, co se v praxi bude považovat za "nemožnost překonání vlastními silami" .

Do celkových sociálních a majetkových poměrů žadatele se podle návrhu mají počítat také takzvané společně posuzované osoby, tedy v zásadě jeho rodiče, děti, manžel, registrovaný partner nebo osoby žijící s ním v domácnosti.

Anketa

Souhlasíte se zpřísněním podmínek pro výplatu příspěvku na živobytí?

Vyloučení některé z těchto osob z okruhu společně posuzovaných má být přitom těžší než dosud. Zatímco nyní stačí prohlášení, že zmíněné osoby netvoří s žadatelem domácnost, nově bude potřeba tuto skutečnost prokázat - například nájemní smlouvou, v níž je uveden počet osob užívajících byt či podílejících se na úhradě služeb.

U dávek v hmotné nouzi, mezi které patří také příspěvek na živobytí, chce ministr Drábek zároveň více využívat i vyživovací povinnost, stanovenou zákonem o rodině.

Úředníci by tedy v praxi měli posuzovat nejen příjmy žadatele, ale i dalších osob, které k němu mají takzvanou vyživovací povinnost, ačkoliv s ním nežijí v domácnosti.

Celý text si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 3. 2011 21:32, Vrták

Myslím, že zákon by měl být velkorysejší pro toho kdo se do problému dostal poprvé třeba i jen na omezenou dobu, oproti těm co tak žijí neustále a nemají zájem situaci řešit řešení.

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

13. 11. 2013 | 9:07 | Anna

Ne, stát přispěje pouze lidem, kteří jsou líní a pouze se schovávají za nějaké jakoby svoje nemocné děti.Dobře vědí, jak nemocné dítě mají udělat aby dosteli co nejvyšší částky. Jsem z malého města, sama pečuji od svých 19...více

13. 12. 2012 | 11:06 | zbyna

no tak tento zakon o rodine je pekne padly na hlavu neziji ani s jednim clenem z rodiny ale stejne nemam narok na pomoc to je tak zhnuseny stat ze to neni pekne v zapadnich zemich by se to nestalo více

21. 6. 2012 | 18:26 | jarka

Bohatým ber a chudým dávej,na to by měl myslet zákon.J. více

13. 3. 2011 | 15:16 | vladislav skalicky

žertujete , jsem přesvědčen že na žádné, nesplnil 25 let pracovního nasazení , takže žáídna pense více

12. 3. 2011 | 18:55 | Zdeněk

Měl bych prosím dotaz.Jak je postaráno o člověka při dosažení důchodového věku, celoživotně se vyhýbajícímu zaměstnání po celou dobu odkázaného na sociální dávky či finanční podporu ze strany rodičů. Z čeho se vypočítává...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK