Pastelkovné a další sociální dávky pro děti

Pastelkovné a další sociální dávky pro děti
Letos naposledy se bude rozdávat štědrá dávka předchozí vlády tzv. pastelkovné ve výši 1000 korun. Na tento příspěvek, který je určen výhradně na nákup školních pomůcek pro prvňáky, mají nárok rodiče, kteří pobírají na svou ratolest přídavky na děti.

Už za týden se otevřou pro tisíce dětí poprvé dveře základních škol. Jejich rodiče stále ještě mohou požádat stát, aby jim přispěl tisíci korunami na nákup školních pomůcek. Jde o jednorázovou sociální dávku, která se jmenuje příspěvek na školní pomůcky. Čerpat ji může rodič každého dítěte, které nastupuje do 1. třídy a nemá odklad školní docházky. Současně ale musí být pro pobírání dávky splněna ještě další podmínka: že rodiče na toto dítě pobírali ještě letos v květnu přídavek na dítě. Protože přídavky na děti nejsou poskytovány automaticky všem rodinám, můžete si na naší kalkulačce ověřit, zda na přídavek máte nárok či nikoliv.

Nárok na příspěvek na školní pomůcky vzniká od 1. června a trvá po dobu jednoho roku. Tiskopis žádosti o příspěvek na školní pomůcky naleznete zde.
Žádost se podává na úřadech státní sociální podpory, které spadají pod úřady práce. Kontaktní místa těchto úřadů naleznete ve všech větších městech České republiky.

Pokud přídavek na děti pobíráte, nic jste nepromeškali a o dávku můžete zažádat. Pokud jste v květnu přídavek na děti nepobírali, máte čas o přídavek a následně o příspěvek na školní pomůcky požádat pouze do konce srpna 2007. O přídavek na děti lze žádat pouze tři měsíce zpětně.

Pokud přídavek na děti pobíráte a chcete ho dostávat i nadále, musíte do října odevzdat formulář, kterým doložíte příjmy rodiny v roce 2006. (Více čtěte v článku „Bez vyplněného formuláře na přídavky na děti zapomeňte“)
U dětí starších 15 let je třeba si také nechat potvrdit, že pokračují ve školní docházce a doručit toto potvrzení příslušnému sociálnímu odboru, pokud možno do konce září, aby se zbytečně výplata dávky nezpozdila. (Formulář lze najít zde.) 

Pokračující studium musí Českého správě sociálního zabezpečení nahlásit i děti, které pobírají sirotčí důchod a je jim více než 15 let. Potvrzení pro ně vystaví škola a dítě nebo jeho zákonný zástupce ho plátci důchodu musí zaslat co nejdříve, aby nedocházelo ke zbytečnému zastavení výplaty dávky (a teprve následně k jejímu doplácení).

Pokud se rodina školáka dostala do finanční tísně, může požádat stát o jednorázovou dávku na uhrazení odůvodněných nákladů spojených se vzděláním nezaopatřených dětí. Na tuto situaci pamatuje zákon o pomoci v hmotné nouzi. Jedná se ovšem o dávku, na kterou nemá žadatel automaticky nárok, když jeho příjmy klesnou pod stanovenou úroveň. Je určena pouze na mimořádné výdaje a pobírat ji mohou jen osoby v hmotné nouzi. (Více o dávkách v hmotné nouzi v článku „Dávky v hmotné nouzi: jenom nízký příjem nestačí“)
Dávku lze poskytnout ve výši mimořádného výdaje, nejvýše však do desetinásobku životního minima jednotlivce, což je v letošním roce částka 46.890 Kč. I pro tuto dávku je předepsaný tiskopis.
Žádá se o ní na sociálních odborech městských úřadů podle místa trvalého bydliště.

Souhlasíte s tím, že se od příštího roku pastelkovné ruší? Měly by zrušit i jiné sociální dávky?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 8. 2007 20:41, reznickova

Zajímavé je, že přímo na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí (viz. www.mpsv.cz) píšou, že pastelkovné se ruší. Tak nevím... Počkáme, jak reforma dopadne v senátu a u prezidenta a uvidíme.

Zobrazit celé vlákno

+55
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 8. 2007 15:16, G94003

Je to typická populistická dávka... Každý ví, že má doma budoucího školáka a tak se může připravit léta předem... Obzvláště trapné je to z toho hlediska, že náklady na prvňáčka jsou daleko nižší než třeba náklady na první ročník VŠ...

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.