Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi

Sociální dávky plné změn: předvolební pomoc rodinám s dětmi
Volby už jsou za dveřmi, a tak se v sociální oblasti horečně schvalují zákony, které mají občany "ohromit" ještě před červnem. Zvyšuje se porodné a rodičovský příspěvek a zabraňuje se jeho exekuci. Zavádí se příspěvek na školní pomůcky, mění se peněžitá pomoc v mateřství i dávky při ošetřování člena rodiny. Co a kdy nás čeká? Kolik dostaneme a na kolik to přijde stát?

Pro matky dětí narozených od 1. 4. 2006 bude platit vyšší porodné. Zvedne se z částky 8 750 Kč na dvojnásobek, tj. na částku 17 500 Kč. Při narození dvojčat rodina obdrží 52 500 Kč a při trojčatech dokonce 78 750 Kč. Nejsou to malé částky, celkové náklady na tuto dávku dosáhnou v letošním roce částky 1 547 000 000 Kč.
Porodné je dávka státní sociální podpory, která náleží ženě, která porodila, a to bez ohledu na její příjem. Také mohou tuto dávku obdržet lidé, kteří převzali do své péče dítě mladší 1 roku.

Dalším již delší dobu slibovaným vylepšením rodinného rozpočtu je jednorázový příspěvek prvňáčkům ve výši 1 000 Kč. Obdrží jej všechny rodiny, které pobírají přídavek na děti a jejichž dítě bude nejpozději k 31. 5. zapsáno do první třídy (v případě odkladu školní docházky se výplata příspěvku posune). Dávku budou vyplácet úřady státní sociální podpory spadající pod úřady práce. Poprvé se nárok na tuto dávku bude posuzovat k 1. 6. letošního roku a dávka bude vyplácena v průběhu měsíce července.
Celkově to daňové poplatníky přijde na 78 000 000 Kč ročně.

Exekuce rodičovského příspěvku a jeho zvýšení

Dávkami pro rodiny jsme zabývali v článcích:
Jak zvládnout nemoc
Jak zvládnout péči o příbuzné
Jak zvládnout péči o příbuzné II.
Jak stát pomáhá nemajetným
Jak zvládnout bydlení
Jak zvládnout porod, vojnu a pohřeb
Jak přežít na rodičovské
Rodičovský příspěvek doznal změn i zmatků
Chystáte se na mateřskou? Připravte se na almužnu
Jak uživit potomky
Jak zvládnout péči o nechtěné děti
Absolventi bez práce aneb dávky čerstvě po škole
Když onemocní podnikatel
Potřební podnikatelé opět dosáhnou na přídavky

Pro orientační výpočet těchto dávek jsme pro vás připravili kalkulačky:
Příspěvek na bydlení
Přídavek na dítě
Sociální příplatek
Nemocenská

Od dubna 2006 by mělo dojít k velmi podstatné změně pro rodiny, jež se díky zadlužení ocitly v tísni a nejsou schopny své závazky uhradit. Jestliže jejich věřitel přistoupil k exekuci, často se obracel na úřady státní sociální podpory s žádostí o exekuční srážení dávek. Rodičovský příspěvek se často stával předmětem exekuce, kdy byl rodině celý "zabaven" a použit k úhradě dluhu. Nově od dubna 2006 dojde k další novelizaci zákona o státní sociální podpoře, podle které budou moci z opakovaných sociální dávek (včetně rodičovského příspěvku) prováděny srážky podle právních předpisů vztahujících se na provádění srážek ze mzdy.
Základní rozdílem zde je existence tzv. "nezabavitelných částek", takže při současné výši rodičovského příspěvku (3 696 Kč měsíčně) z něj prakticky nebudou moci být srážky prováděny.

"Třešničkou na dortu" pro rodiny s malými dětmi bude nepochybně zvýšení rodičovského příspěvku, ke kterému by mělo dojít od 1. 1. 2007. Potřebná právní norma již úspěšně prošla sněmovnou i Senátem a nyní se čeká na podpis prezidenta, aby mohla vstoupit v platnost.
Od příštího roku tak rodiče pečují o dítě do 4 let budou místo dosavadních 3 696 Kč pobírat částku ve výši 40 % z průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře (dosažené v roce 2005) - tedy asi 7 600 Kč měsíčně. Toto zvýšení si navíc vyžádá asi 14 miliard Kč ze státního rozpočtu.

Od ledna 2007 by mělo dojít také ke změnám v nemocenském pojištění

Některé z nich se dotknou i rodin s dětmi. Peněžitá pomoc v mateřství (viz článek Chystáte se na mateřskou? Připravte se na almužnu) bude nově činit 70 % (oproti současným 69 %) z vyměřovacího základu. Od 7 týdne od porodu bude moci tuto dávku pobírat i otec dítěte, pokud ji nebude čerpat matka. V současné době mohli otcové dětí tuto dávku pobírat jen ve velmi výjimečných případech (např. když matka dítěte zemřela nebo dítě opustila).

Od ledna 2007 se budou moci rodiče během jednoho případu ošetřování člena rodiny jednou vystřídat. Za dobu, po kterou budou o dítě pečovat, může kterýkoliv z nich uplatnit u svého zaměstnavatele nárok na ošetřovné.

Co nás čeká v roce 2006?

Jak vyplnit daňové přiznání za rok 2005? Chcete vědět, zda se právě vám vyplatí společné zdanění manželů a jestli ano jak konkrétně jej spočítat? Víte, na který finanční úřad patříte a jak mu správně poukázat peníze? Potřebujete poradit s Přehledem pro zdravotní pojišťovnu či ČSSZ?

Letos je před námi mnoho důležitých změn. Týkají se oblasti daní, také budeme moci začít využívat společné zdanění manželů, vzrostou sociálních dávky, zároveň ovšem i ceny energií atd. Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých vám všechny významné změny přiblížíme a pomůžeme vám je co nejlépe využít. Neboli - Peníze 2006: s čím počítat a jak to spočítat

Jak vidíte, rok 2006 a hlavně rok 2007 budou roky velkých změn v sociálním zabezpečení rodin s dětmi. Myslíte si, že plánované změny jsou dostatečné a že povedou ke zvýšení porodnosti? Nebo si naopak myslíte, že jde pouze o "předvolební líbivou politiku" a že se jedná o přílišné mrhání prostředků z našich daní?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 3. 2006 9:52A od šesti let nahoru bude co?

Reagovat

 

+71
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2006 8:00, JaM

Až budete mít větší dítě, poznáte, že dítěti roste spotřeba s věkem a že dítko ve dvou až třech letech má spotřebu velice malou. Mám doma vysokoškoláka. Kam se hrabe spotřeba dvouletého dítěte! Nejen dojíždění, kolej, knihy, stravování mimo domov, ale počítač, protože všechny studijní materiály jsou na školním intranetu, s tím souvisí připojení k internetu a další. Zlatý předškolák!!

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (ctenarka 28. 03. 2006 12:51)

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

31. 3. 2006 | 9:59 | ctenarka

mate pravdu, ale male dite, financne rodicum nepomuze a materska zatim nic moc, z toho se moc poridit taky neda, zato vysokoskolak si muze privydelat, aby rodicum alespon trochu pomohl, z vlastni zkusenosti :-) , pokud ovsem...více

29. 3. 2006 | 10:28 | Jirka

Pokud to berete přes jídlo a oblečení, tak asi ano. Místo plínek se později kupují školní potřeby, místo kočárku kolo. Ale větší dítě může doma také pomáhat a nemusí se mu už věnovat tolik času, který pak lze věnovat zaměstnání....více

29. 3. 2006 | 10:15 | Jirka

Ani mne ODS "nezklamala". Dokud slibovala Modrou šanci s rovnými daněmi a důchody, měla na své straně alespoň většinu podnikatelů a liberálně smýšlejících lidí. Pokud se teď snaží místo obhajoby svého programu kopírovat triky...více

29. 3. 2006 | 8:57 | jezevec

Co to je za blbost??? Vysokoškolák by snad měl chodit na brigády, a své náklady si plně pokrýt! Skoro dospělý člověk přece nemůže parazitovat na vsých rodičích, zejména pokud se připravuje na zvýšení své životní úrovně! více

29. 3. 2006 | 8:00 | JaM

Až budete mít větší dítě, poznáte, že dítěti roste spotřeba s věkem a že dítko ve dvou až třech letech má spotřebu velice malou. Mám doma vysokoškoláka. Kam se hrabe spotřeba dvouletého dítěte! Nejen dojíždění, kolej, knihy,...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.