Jak stát pomáhá nemajetným
12. 3. 2004 | Ludmila Řezníčková
Sociální příplatek je další dávkou státní sociální podpory. Máte na něj nárok? Kolik peněz můžete dostat? A jak o dávku požádat?
Státní sociální podpora, tak se nazývá celá skupina dávek, která je svým zaměřením určena tu větší, tu menší skupině lidí. Stát se jim těmito dávkami snaží přispět v nejrůznějších situacích, které jsou pro ně finančně jen velmi obtížně zvladatelné. Především však rodinám s dětmi, protože ty se ocitají v nepříznivých situacích nejčastěji.
Některé dávky jsou závislé na určité příjmové hranici a tedy určené jen lidem s nižšími příjmy (např. přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení), další jsou určeny všem (porodné, pohřebné, zaopatřovací příspěvek, rodičovský příspěvek, dávky pěstounské péče). Všechny tyto dávky jsme již postupně probrali v předchozích článcích.
Tuto oblast ale v letošním roce čekají některé dosti podstatné změny. Dnes si o nich povíme a zároveň si představíme poslední z dávek státní sociální podpory.
Příspěvek na dopravu
V současné době si ještě rodiče mohou požádat o příspěvek na dopravu pro své děti. Ten je určen dětem, které navštěvují základní i střední či vysokou školu mimo místo svého trvalého bydliště. Dítěti, které navštěvuje základní školu, je tento příspěvek poskytován bez ohledu na příjmy rodičů.
U studentů středních či vysokých škol platí hranice dvojnásobku životního minima, které příjmy rodiny nesmí přesáhnout (zkoumají se příjmy za předchozí kalendářní rok obdobně jako u přídavku na dítě).
Samotná výše příspěvku se pak stanoví v závislosti na četnosti dojíždění a na vzdálenosti školy od trvalého bydliště.
S účinností od 1. července 2004 však bude tento příspěvek zrušen. Dle tvrzení vlády jej nahradí systém žákovských úlev na jízdném.
Změna úřadů pro výplatu dávek státní sociální podpory
Dosud dávky státní sociální podpory vyplácely Kontaktní místa pro výplatu těchto dávek. Ty nejprve patřily pod okresní úřady a s jejich zrušením pak přešly pod pověřené městské úřady s rozšířenou působností – tak se odborně nazývají městské úřady, jinak též zvané "malé okresy", které nahradily předchozí okresní úřady.
S účinností od 1. dubna 2004 dojde k další podstatné změně, kdy výplata těchto dávek začne spadat pod úřady práce. Dle tvrzení vlády se však tato změna lidí nijak podstatně nedotkne, protože stávající Kontaktní místa budou zachována a dojde pouze k administrativním přesunům pracovněprávních vztahů.
Mění se i zápočet příjmů pro nárok na dávky
S účinností od 1. července 2004 dojde ke dvěma podstatným změnám také v zápočtu příjmu pro nárok na tyto dávky:
• oproti současnému stavu se již nebude přihlížet k příjmům studentů, které si vydělají za prázdninové měsíce, tedy červenec a srpen,
• u osob samostatně výdělečně činných se i nadále bude vycházet z daňového přiznání. Podnikatelů, kteří jsou ve ztrátě, či jejichž příjmy jsou minimální nebo se kteří začali podnikat a ještě daňové přiznání nepodávali, se však citelně dotkne zvýšení minimální částky, která se započítává jako příjem – v současné době je tato částka 4 100 Kč, od července 2004 pak bude vždy polovinou státem vyhlašované průměrné mzdy za předchozí rok, tj. 8 100 Kč. Znamená to, že i když živnostník nemá žádný příjem, přesto se mu pro účely dávek státní sociální podpory započte příjem ve výši 8 100 Kč měsíčně.
Připomeňme si ještě, jak vlastně vyřizování dávek státní sociální podpory probíhá. Žádost o tyto dávky a další potřebné doklady se podávají na předepsaných tiskopisech, které obdržíte na Kontaktních místech pro výplatu těchto dávek (jsou ve všech větších městech). Na internetu je můžete nalézt a stáhnout např. na portálu veřejné správy.
Na základě podané žádosti a doložení všech potřebných náležitostí pak úředníci posoudí zda máte nárok na dávku a zašlou oznámení o přiznání dávky, příp. rozhodnutí o zamítnutí žádosti. V případě, že žadatel s výsledkem řízení nesouhlasí, může podat odvolání. V takovém případě pak celou záležitost přezkoumají úředníci Krajského úřadu.
Samotné dávky se vyplácí zpětně buď složenkou, nebo jsou zasílány na účet žadatele. Dobré je také vědět, že převážnou většinu dávek lze získat pouze za 3 měsíce zpětně. Pokud se tedy domníváte, že na některou z dávek máte nárok, neváhejte a vydejte se na úřad.
Výdaje na sociální dávky tvoří nemalou část výdajů ze státního rozpočtu. Domníváte se, že jsou vynakládány účelně, či dochází k jejich zneužívání? Rozšířili byste výčet poskytovaných dávek nebo se naopak snažili v této oblasti ušetřit?
Kolik ušetříte s fotovoltaikou?
Zjistěte své roční úspory zdarma a do 2 minut. S Řešímto.cz porovnáte nabídky od ověřených dodavatelů ve vašem okolí.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
20. 3. 2004 16:14, Tomáš Marný
Nijak, žákovské jízdné bylo přece zrušeno s odůvodněním, že dopravců jsou mraky, takže jim nelze poskytovat centrálně příspěvky jako jednotnému ČSAD. Takže přesně z tohohle důvodu to zase nepůjde zavést zpátky, stát to hodí na obce, ty řeknou, že nemají peníze a dopravu buď budou pěkně cvakat rodičové nebo budou dítka chodit pěšky jak za časů krále Klacka.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
23. 3. 2004 15:20, jezevec
Taky mám děti a taky je živim, a nejsem z nejbohatších.
Přesto míním a trvám na tom - že pro koho je stovka na dopravu relevantní sociální dávkou, měl by (buď šetřit, nebo) dostat paušální dorovnávací dávku do nějakého minimálního sociálního standardu, ve kterém by si stovku na dopravu mohl dovolit i bez alokace k dopravě.
Neboli - pokud s manželkou vyděláte dohromady 25.000/měsíčně, a živíte z toho dvě děti - zákonem by mělo být vyhodnoceno, jestli je to dost, nebo jestli máte dostat přidáno z peněz někoho jiného. Je-li to dost, pak nepotřebujete ani stovku, neb 80% obyvatelstva v této příjmové skupině tak dokáže vyjít - je-li to málo, pak máte dostat třeba deset tisíc měsíčně a každýmu je houby po tom jestli je to na dopravu nebo na jídlo, nebo jestli sto korun z těch 10.000 je na dopravu. Prostě systém sedmadvaceti sociálních dávek po stokoruně je perverzní. Ein volk, ein geld.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.