Několik tipů, jak ušetřit v roce 2016. Začněte ihned!

PR článek | rubrika: FINEXPO | 11. 1. 2016 | 1 komentář
Vánoční svátky se jako velká rozpočtová vichřice opět prohnaly Českou republikou a je na čase sčítat škody. Nejedná se úplně o to, co by chtěli lidé po Štědrém večeru slyšet, ale čísla jsou neúprosná. Češi si v roce 2015 půjčili na vánoční dárky opět o něco více peněz než loni. I proto se vždy hodí několik tipů, jak se efektivně nachystat na ty další.
Několik tipů, jak ušetřit v roce 2016. Začněte ihned!

Komerční spolupráce

Průměrná výše vánoční půjčky, obvykle úročené nadprůměrným úrokem, je 7869 korun. A pokud se i nadále budeme držet průměrů a statistik vyjde nám, že výdaje na tento jeden den v roce lidé splácejí 15 měsíců.

Do dalších Vánoc ale logicky tolik času nezbývá. I v případě, že stihnete celu částku do roka splatit, je třeba financovat další Vánoce. Zas a znovu. Půjčka je ale pouze krátkodobé řešení a vyvarovat se jí obvykle znamená dlouhodobé snažení. Pojďte si s námi projít několik tipů, jak efektivně šetřit a nakupovat během celého roku, abyste do této „dluhové pasti“ vůbec nemuseli spadnout.

1. Výhodné internetové nákupy se SlevoveKody.com

Možností jak získat slevu nebo další zvýhodnění během celého roku je mnoho. Vyplatí se třeba využívat aktuální slevy a slevové kódy jednotlivých internetových obchodů. Na jednom nákupu pak můžete ušetřit několik desítek, ale i tisíce korun. Záleží na tom, o jaký sortiment máte zájem. Stačí si jen vybrat tu nejvhodnější nabídku.

Zvýšený zájem o slevy v čase Vánoc potvrzují také statistiky jedničky mezi poskytovateli těchto nabídek v Česku, portálu Slevovekody.com, který pro vás každý den vybírá ty nejlepší slevy a slevové kódy z českých i zahraničních obchodů. Zákazníci zde po celý rok využívají slevové kódy na elektroniku nebo třeba slevy do internetové lékarny. V roce 2015 finalizovali téměř 300 tisíc objednávek v celkově hodnotě 300 millionů korun. Počínaje, už i u nás popularním, Black Friday na konci listopadu až do Vánoc, je ale počet návštěv až třínásobný oproti průměru. 

2. Posviťte si na své smlouvy a výdaje

Ačkoliv se Češi v posledních dekádách učí lepší finanční gramotnosti, stále platí, že jsme konzervativní a jen neradi děláme aktivní změny. Není tedy na škodu čas od času probrat své smlouvy na energie, pojištění nebo operátora, a zeptat se – Opravdu nemohu platit méně?

Nejvýraznějšími výdaji jsou pro domácnosti hypotéky a výdaje za energie. Zaměřte se na ně tedy jako první. Situace i konkurence na trhu se stále mění a vždy je zde pravděpodobnost, že lze získat lepší podmínky. Je přece škoda platit zbytečně jen proto, že jste se o to nezajímali.

3. Rozprostřete výdaje do celého roku

Ačkoliv jsme kreativní národ, stálice pod stromečkem jsou stále stejné. Mezi movitými dárky vítězí elektronika, šperky, parfémy a knihy. Mezi darovanými zážitky se jedná zejména o poukazy na dovolenou, na wellness pobyty i na dobré jídlo. Když tedy pomineme nejnovější mobilní telefony a podobné, jedná se o věci, které lze shánět a střádat již během celého roku. Ušetřete si každé dva měsíce na jeden tento dárek a vyhněte se velkým nárazovým výdajům i stresu na konci roku.

4. Stanovte si rozpočet

Neutrácejte bezhlavě. Ještě před výběrem samotných dárků je dobré si přesně stanovit, kolik si vlastně můžete dovolit utratit. Dalším významným atributem je určit za koho a dárky přizpůsobit právě této částce. Nezřídka se totiž stává, že výsledné výdaje jsou především součtem počtu obdarovaných a našich emocí. Rozdělte si tedy výdaje podle toho, co dotyčný skutečně potřebuje a kolik do něj můžeme investovat. Vždy je dobré vědět dopředu, kolik utratíme a snažit se tento plán nepřekročit.

5. Sledujte poměr cena/výkon

Jednoduché pravidlo, které se dá aplikovat ve všech sférách našich nákupů, ať už se jedná o potraviny nebo o jakékoliv jiné zboží. Každý z nás může při troše snahy u nákupu postupovat racionálně. Zajímejte se, kde platíte za skutečný užitek a kde například hlavně za značku, porovnávejte kvantitu i kvalitu a dlouhodobě můžete ušetřit výrazné částky. Je nezbytné, abyste si z tohoto pravidla vytvořili jakýsi automatický návyk, který dokážete dodržovat. Vybírání zboží pak určitě zabere více času a energie, ale určitě to stojí za to.

Pokud se vám ani přesto nepovede půjčení peněz vyhnout, máme pro vás bonusové doporučení – za vánoční nákupy plaťte kartou a využijte dostupných nabídek bank na kontokorent, tedy povolenému přečerpání účtu. Vyhnete se tak vysokým úrokům a při rychlém splacení v tzv. bezúročném období, dokonce nezaplatíte žádné peníze navíc.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

O pětinu levnější benzin. Hello bank láká na slevu

21. 9. 2022 | Petr Kučera

O pětinu levnější benzin. Hello bank láká na slevu

Hello bank vrátí 20 procent z ceny nákupu u jakékoliv čerpací stanice, pokud ho zaplatíte kreditní kartou HelloPay. Akce, která patří k nejvýraznějším na trhu, potrvá jen od čtvrtka... celý článek

Vyzrajte na krizi. Neutahujte si opasky, vařte levně a zdravě

6. 9. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Vyzrajte na krizi. Neutahujte si opasky, vařte levně a zdravě

Prudké zdražování nemusí znamenat, že si máte utáhnout opasek nebo dokonce jíst podřadné, nekvalitní jídlo. Není to řešení. Oslovili jsme výživové poradce, kteří pro vás připravili... celý článek

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

2. 9. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během září. Banka prodloužila akci, která měla původně skončit... celý článek

Kreditka Hello bank ušetří 10 % ve sportovních obchodech

1. 9. 2022 | Petr Kučera

Kreditka Hello bank ušetří 10 % ve sportovních obchodech

Hello bank vrátí 10 procent z ceny nákupu v obchodech se sportovním zaměřením, pokud je zaplatíte kreditní kartou HelloPay. Akce, která momentálně patří k nejvýraznějším na trhu,... celý článek

Komerční banka dá slevy na nákupy v odpovědných e-shopech

31. 8. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka dá slevy na nákupy v odpovědných e-shopech

Až 300 korun ušetří klienti Komerční banky, když během září a října zaplatí kartou Visa v některém z přibližně stovky takzvaných udržitelných e-shopů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.