Peníze si tu neuložíte
Skupinu většinově vlastní finský zakladatel Jorma Jokela – má podíl kolem 83 procent. Při dnešní prezentaci v Praze vizionářsky sliboval „banku 2.0“, kterou budou lidé kompletně obsluhovat přes chytrý telefon. Nic jiného než půjčky ale zatím jeho Ferratum Bank nenabízí, další novinky Jokela slíbil na druhé čtvrtletí roku 2015.
Stejný model – nabízení mikropůjček a vystupování pod jménem banky – už používá mimo jiné i na Slovensku nebo v Německu. Celkově Ferratum Group, která vznikla v roce 2005 a v Česku je od roku 2007, působí ve dvaceti zemích po celém světě.
Díky jednotné unijní licenci se může Ferratum i v Česku vydávat za banku i přes to, že zde vedle půjček nebude poskytovat druhou hlavní činnost bank (kterou v jejich definici zmiňuje tuzemský zákon o bankách), tedy vkladové produkty jako běžné účty nebo spořicí účty.
Na banku inspekce nedosáhne
„Pokud se banka rozhodla ze všech svých povolených činností v licenci oznámit poskytování jen jedné z povolených činností, tedy poskytování úvěrů, je to jen a jen její volba,“ říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení České národní banky.
Právě centrální banka teď začne po formální přeměně Ferratum z úvěrové společnosti na banku nově dohlížet nad její činností. Dosud dohled vykonávala Česká obchodní inspekce, která mimochodem společnosti loni v červnu uložila pokutu ve výši 220 tisíc korun. Byla to třetí nejvyšší pokuta, kterou inspekce loni společnostem poskytujícím spotřebitelské úvěry uložila. Ferratum ji dostala za to, že v novinové reklamě neuvedla všechny údaje vyžadované zákonem o spotřebitelském úvěru. O další pokutě nyní Česká obchodní inspekce podle informací Aktuálně.cz vede správní řízení.
Krátké půjčky do deseti tisíc
Ferratum nyní na svém webu nabízí půjčky do deseti tisíc korun s krátkou dobou splatnosti do 45 dnů. Objednat si ji lze přes on-line formulář či přes SMS. V dalších týdnech do nabídky zařadí také obdobu kontokorentu a spotřebitelské půjčky do 19 tisíc.
Pracuje také na zviditelnění vlastní platební metody pro e-shopy. Pod názvem FerBuy ji nyní používají zhruba dvě desítky menších e-shopů v Česku. V nich lze nakupovat právě za mikropůjčky od Ferratum. Příští rok by prý měly přibýt velké e-shopy a jejich celkový počet narůst do stovek.
Například 5000 korun na 15 dnů půjčuje Ferratum Bank za poplatek 900 korun (a tedy s roční úrokovou sazbou 438 procent), stejnou částku na 30 dní za poplatek 1650 korun (402 procent). Mezi firmami, které se v Česku zaměřují na mikropůjčky, tak patří k těm dražším.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
14. 9. 2014 17:03
Protože jimi potřebujete ještě dneska večer oslnit tu holčičku, se kterou si pak budete brát tu hypotéku.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
14. 9. 2014 11:25
Ok. Jak si myslíte, že v tomhle světle obstojí kterákoli hypotéka?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.