Poradna - rozvodové problémy

Dobrý den, mám následující problém. (děti sme neměli) Manželka se začátkem r.2009 odstěhovala do svého nově pořízeného bytu v Praze, z RD, kde jí podle katastru v SJM patří 1/5. Ostatní podíly jsou psány na mně. . Při jejím odstěhování byla uzavřena "Dohoda o majetkovém vypořádání,a vyrovnání BSM a SJM" , s úředně ověřenými podpisy, v náplni té, že vzájemné majetkové poměry jsou vyrovnány, nemají vůči sobě žádné další majetkové ani jiné nároky a to ani do budoucna, a že vypořádání SJM manželky ve výši 1/5 SJM bude v případě rozvodu vypořádáno tak, že v případě prodeje či pronájmu jí bude vyplacen podíl z tržní ceny. Stavba RD byla realizována v době manželství za mé peníze, ona podepsala s tímto vědomím v r.1997 i zápis do katastru, i současnou vypořádávácí dohodu. Tato dohoda byla i přílohou mé žádosti o rozvod podle §24a) zákona o rodině. Ona nyní přes svou advokátku namítá neplatnost podepsané dohody a nesouhlasí s tím, aby o rozvodu bylo rozhodunuto podle §24a). Argumentuje obavami o své zdraví, že prý jsem agresivní atd. a doslova si vymyslela to, že prý tady se mnou bydlela, či bydlí nějaká přítelkyně, a navíc, že jsem vyměnil zámky, což pravda je. Závěrem paní advokátka sděluje soudu, že souhlasí s návrhem na rozvpd, nesouhlasí však s tím, aby vyl řešen podle §24a), neboť prý následně zjistila, že pro tento postup nejsou splněny podmínky, a kdy uzavřenou dohodu považuje za neplatnou a podepsanou pod nátlakem a v tísni. Mé dotazy vycházejí ze shora uvedeného, 1) - je možné, aby soud dohodu zneplatnil a na základě čeho by to mohl udělat ? 2) - musím soudu dokázat, že jsem peníze vlastnil a jak a čím to mám dokázat , když si to ani přesně nepamatuju? Mohu argumentovat tím, že jsem měl ještě před manželstvím dekret na byt, kam se manželka za mnou přistěhovala, a tento dekret jsem po kolaudaci RD za úplatu přenechal za jistou částku ? Nebyly by to peníze nabité společně v manželství? 3) - mohu se odvolat při své výpovědi na možnost nevypovídat kvůli možné újmě své, čí svých blízkých, a jak to mám formulovat ? 4) - čeho bych se měl obávat, nemám žádné zkušenosti a netuším, co na mě mohou u soudu "ušít". 5) - proč když je dohoda uzavřená nechce souhlasit s §24a) - co se za tím skrývá ? 6) - měli byste pro mně nějakou dobrou radu, na kterou jsem se zapoměl zeptat ? Moc Vám děkuju za pomoc, jsem v důchodu a nemám ani sílu, ani peníze na nějaké velké akce.Manželka mně dobrovolně opustila, a teď z toho ještě chce vytřískat co se dá. Myslel jsem, že když v dohodě v mnohém vyjdu vstříc, tak soud proběhne v klidu, ale teď vidím, že jsem se zase mýlil. Zdravím Vás, moc a moc děkuji za Vaši pomoc a rady a v tomto Novém roce Vám přeju hodně úspěchů a hlavně hodně zdraví. S úctou J.Voda

Dotaz poslal/a: mezek251, 09. 01. 2010 03:33

Zákon o rodině č. 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů ve svém ustanovení §24a přesně stanoví, jaké jsou náležitosti resp. předpoklady, za jakých může být manželství rozvedeno bez zjišťování příčin rozvratu. Jsou to:
a) písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující pro dobu po tomto rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost, a
b) pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu.
Jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí, má se za to, že podmínky uvedené v ustanovení § 24 odst. 1 jsou splněny. Soud nezjišťuje příčiny rozvratu a manželství rozvede. Ve Vašem případě zřejmě soud příčiny rozvratu bude zkoumat, neboť podmínky pro rozvod dle §24a zákona o rodině nemá splněny, právě zpochybněním písemné smlouvy o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a výslovným nesouhlasem právní zástupkyně Vaší manželky. Otázka majetkového vypořádání tak bude řešena v dalším soudním řízení, kde se bude řešit i platnost Vámi zmiňované listiny.

JUDr. Simona Pavlová, 11. 01. 2010 10:43

Nenalezeny žádné články

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 291 646 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou...více

Nejlepší termínované vklady. Banky přišly o velkou konkurenci

Nejlepší termínované vklady. Banky přišly o velkou konkurenci

Ani na nejlepších termínovaných vkladech neschováte úspory před rostoucí inflací, ale...více

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Češi dostanou novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadne...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.