Náhradní výživné od státu se prodlouží. Kdo může žádat a o kolik?

Kateřina Hovorková | rubrika: Co se děje | 1. 4. 2025
Ze čtyř na šest let se má od července posunout vyplácení takzvaného náhradního výživného státem. Co dalšího u něj změní novela, kterou schválili poslanci?
Náhradní výživné od státu se prodlouží. Kdo může žádat a o kolik?

Zdroj: Shutterstock

Za neplatiče alimentů bude výživné na děti platit stát až o dva roky déle než dosud. Novelu zákona schválili poslanci společně se zákonem o nové dávce státní sociální pomoci. Teď by měli o nových pravidlech u náhradního výživného hlasovat senátoři, očekává se jejich schválení.

Náhradní výživné vyplácí úřad práce ve výši až 3000 korun měsíčně, a to samoživitelkám či samoživitelům, kteří marně vymáhají peníze od bývalých partnerů. Původně se mělo náhradní výživné vyplácet maximálně dva roky. V roce 2023 se prodloužilo na čtyři roky, od července 2025 se bude nově vyplácet až šest let. 

Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí pobíralo ke konci roku 2024 každý měsíc náhradní výživné přibližně 12 tisíc dětí. Nejčastěji je vypláceno pro děti ve věku povinné školní docházky, tedy od sedmi do patnácti let – jde o tři pětiny příjemců. Zbytek se rozděluje mezi děti předškolního věku a děti starší 16 let. 

Náhradní výživné se vždy stanoví na čtyři měsíce dopředu z průměru skutečně zaplacených částek za předcházející čtyři kalendářní měsíce.

„Průměrná výše náhradního výživného se pohybuje mezi 1800 a 1900 korunami měsíčně. Stát doplácí částku do soudem určené výše výživného, maximálně však do hranice 3000 korun. Pomoc je tedy cílená, adresná a reaguje na konkrétní výpadek příjmů,“ říká tiskový mluvčí ministerstva Jakub Augusta.

Loni stát na náhradním výživném vyplatil celkem 269 milionů korun. „Prodloužení výplaty náhradního výživného z dosavadních čtyř let, respektive po 48 výplatách, na šest let, tedy až 72 výplat, reflektuje realitu, že v mnoha případech se situace s neplacením alimentů ani po několika letech nelepší,“ doplňuje mluvčí.

Cílem prodloužení výplaty dávky je podle ministerstva to, aby děti nebyly po čtyřech letech podpory ponechány bez prostředků jen proto, že povinný rodič nadále neplní svou zákonnou povinnost. Nárok na prodloužení výplaty budou mít zpětně i nezaopatřené děti, na které stát poskytl dosud možných 48 dávek do letošního července. 

Podle Ivety Novotné, ředitelky projektu VašeVýživné.cz, je prodloužení výplaty náhradního výživného správným krokem. „Pro mnoho rodičů tato dávka představuje klíčovou pomoc a představa, že by byla po čtyřech letech zastavena, přestože dítě je stále malé, je pro ně nepředstavitelná,“ říká.

Připomíná, že podmínkou pro vyplácení náhradního výživného je probíhající exekuce nebo soudní výkon rozhodnutí, kdy se nedaří výživné vymáhat. To znamená, že rodič udělal maximum a skutečně nemá jinou možnost, jak výživné získat.

„Pokud by nebylo vyplácení prodlouženo, mnoho rodin by se již v tomto roce mohlo ocitnout ve vážné finanční tísni. Rodiče malých dětí nemají možnost se na takovou situaci finančně připravit a pro samoživitele je téměř nemožné vytvářet jakékoli finanční rezervy. Náhradní výživné pomáhá zajistit základní životní potřeby dětí,“ dodává Iveta Novotná.

Podle dat, které má Asociace neúplných rodin k dispozici, činí průměrné výživné u rodičů, kteří řeší vymáhání exekuční cestou, v průměru 3200 korun. Maximální výše náhradního výživného 3000 korun je tedy podle Novotné nastavena dobře.

„Je však klíčové, aby se tato částka pravidelně sledovala a valorizovala, aby nezůstala dlouhodobě na stejné úrovni a reflektovala reálné náklady na výchovu dítěte,“ zdůrazňuje expertka.

Novotná doufá, že se bude postupně zvyšovat i doba podpory, aby rodiče a děti nezůstávali bez potřebných financí v klíčových obdobích svého života. „Ani prodloužení pomoci na šest let totiž nestačí,“ dodává.

Platíte hodně za plyn?
Změňte dodavatele

Čím dříve se do změny dodavatele pustíte, tím víc ušetříte. Neotálejte a podívejte se, jaké nabídky pro vás máme.

Kdo může o náhradní výživné žádat a kde? Jak už bylo řečeno, žádat může rodič, pěstoun či opatrovník, který má v péči nezaopatřené dítě, na které druhý rodič neplatí řádné výživné. Na neplatícího rodiče byl podán návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí.

Žádost se podává na úřadu práce. Je potřeba si s sebou vzít doklady ke stanovené vyživovací povinnosti a k podané exekuci (či soudnímu rozhodnutí). Každé čtyři měsíce je potřeba dokládat aktuální informace k neplacení výživného. 

Vymáhání náhradního výživného přebírá úřad práce, který spolupracuje s exekutory. V současnosti je ale úspěšnost vymáhání nízká – daří se získat zpět pouze jednotky procent z vyplacených částek.

„Hlavním důvodem je, že dlužní rodiče často nemají oficiální příjmy, majetek, nebo se vyhýbají exekučnímu řízení. Novela proto počítá s tím, že stát by mohl začít vymáhat dluh již po dvou letech výplaty dávky, respektive po 48 výplatách. Nyní se vymáhá až po ukončení výplaty náhradního výživného,“ vysvětluje Augusta. Právě možností zahájit vymáhání už po dvou letech se podle něj zvýší šance na úspěšné vymožení alespoň části dlužných částek.

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Pracující rodiče dostanou pomocnou ruku. Zakládání dětských skupin bude snazší

20. 3. 2025 | Kateřina Hovorková

Pracující rodiče dostanou pomocnou ruku. Zakládání dětských skupin bude snazší

Konec úmorného hledání volného místa pro dítě ve školce se blíží. Začíná totiž platit zákon, který má usnadnit zakládání dětských skupin, a to i těch takzvaných sousedských. Mohou jich... celý článek

Změny v rodičovském příspěvku. Zvyšují se dva stropy, žádat půjde dřív

19. 3. 2025 | Petr Kučera

Změny v rodičovském příspěvku. Zvyšují se dva stropy, žádat půjde dřív

Dvě schválené novinky mají pomoct lidem, kteří nedosáhli na mateřskou nebo měli jen malé příjmy. Třetí novinka pak potěší rodiče, kteří pracují a dítě do dvou let dávají na delší dobu... celý článek

Kdo má nárok na ošetřovné a kolik letos dostane? Přehled a kalkulačka

27. 1. 2025 | Gabriel Pleska

Kdo má nárok na ošetřovné a kolik letos dostane? Přehled a kalkulačka

Blízký potřebuje péči a vy si musíte vzít v práci volno – takzvaně zůstat doma na paragraf. Od letoška se o ošetřovné žádá jinak a nově na něj mají nárok i OSVČ a dohodáři. Poradíme,... celý článek

Výplata nemocenské, ošetřovného nebo mateřské přes složenku zdraží

6. 1. 2025 | Petr Kučera

Výplata nemocenské, ošetřovného nebo mateřské přes složenku zdraží

Lidé, kteří chtějí vyplatit dávky z nemocenského pojištění v hotovosti prostřednictvím České pošty, si od února připlatí. Stoupne také cena za výplatu případných přeplatků osob samostatně... celý článek

Otcovská dovolená 2025. Kdo má nárok a kolik dostane

3. 1. 2025 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Otcovská dovolená 2025. Kdo má nárok a kolik dostane

Kdo má nárok na dávku zvanou otcovská poporodní péče? Jaké jsou podmínky? Jak vysoká je otcovská? Tady je přehled pravidel a kalkulačka.

Partners Financial Services