Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 6. 2022 | 4 komentáře
Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Zdroj: Shutterstock

Rejstřík vyloučených osob z hazardních her se od začátku července rozšíří o přibližně šest tisíc neplatičů alimentů. Konkrétně o lidi neplnící svou vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti, kterému je přiznáno náhradní výživné.

„Tyto nově zapsané osoby do rejstříku se nebudou moci nadále účastnit hraní hazardních her, respektive je provozovatel nesmí vpustit do herního prostoru a nesmí jim umožnit zřídit nebo používat uživatelské konto,“ informovalo ministerstvo financí.

„Zápis těchto lidí do rejstříku bude probíhat automaticky z moci úřední, stejně jako jejich případné vymazání. Vymazání osoby tedy nebude možné provést na základě žádosti dotčeného člověka, jelikož jej provede přímo ministerstvo financí neprodleně poté, kdy se dozví o jeho výmazu z příslušného rejstříku ministerstva práce a sociálních věcí,“ upřesňuje ministerstvo.

O náhradní výživné – dříve zvané též zálohované – lze žádat od července 2021. Zjednodušeně řečeno: Místo neplatiče pošle alimenty stát a pak je vymáhá po dlužníkovi. Podrobně jsme o podmínkách nové dávky psali v samostatném přehledu: Náhradní výživné od státu. Kdo na něj dosáhne a na kolik? 

„V Rejstříku vyloučených osob z hazardního hraní je aktuálně zapsáno více než 190 tisíc osob především v insolvenci nebo pobírajících sociální dávky. Od července se rozroste o dalších zhruba šest tisíc neplatičů alimentů. U všech těchto lidí skutečně neexistuje důvod, proč by měly jejich od státu darované nebo naopak po nich vymáhané peníze končit naházené v automatech,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Z aktuálního počtu více než 190 tisíc zapsaných osob v Rejstříku je 3444 z nich zapsáno dobrovolně na vlastní žádost, přičemž počet dobrovolných zápisů dlouhodobě roste. Nejvíce osob nicméně tvoří lidé zapsaní z moci úřední z důvodu insolvence či úpadku (106 119), pobírání dávek pomoci v hmotné nouzi (60 584) a společně posuzované osoby pro dávky (23 759). Některé osoby jsou v rejstříku zapsány z více důvodů. Rejstřík začal fungovat ve druhé polovině roku 2020.

Maximální pokuta pro provozovatele za vpuštění osoby zapsané v rejstříku do herny či kasina je 50 milionů korun. V případě, že provozovatel umožní osobě zapsané v rejstříku zřídit nebo používat uživatelské konto, může mu být uložena pokuta až tři miliony.


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

29. 9. 2022 | Gabriel Pleska, Petr Kučera

Máte nárok na přídavek na dítě. Stát pošle e-maily a SMS

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozešle 90 tisíc e-mailů a esemesek rodičům, kteří pravděpodobně mají nárok na přídavek na dítě, ale nezažádali si o něj. Je to ten klientský přístup,... celý článek

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

29. 9. 2022 | Jana Divinová, Petra Dlouhá | 1 komentář

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

Jméno pro dítě si nemůžete vymyslet jen tak. A za neobvyklé si budete muset připlatit. Tady jsou aktuální pravidla.

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami... celý článek

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

21. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Příspěvky pro pěstouny a děti z náhradní péče stoupnou

Od října se zvýší příspěvky na úhradu potřeb dítěte o 27 procent a jednorázový příspěvek při převzetí dítěte o 35 procent. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu... celý článek

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

20. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Nová tabulka, jak určit výživné. Má pomoct, ale nic nezaručí

Ministerstvo spravedlnosti spustí v tomhle týdnu informační web o výživném. Jeho součástí bude i kalkulačka a nová tabulka doporučené výše výživného. Zůstává s ní ale jeden problém:... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.