Bojíte se poslat dítě do školy, můžete přijít o ošetřovné

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2020 | 32 komentářů
Bojíte se poslat dítě do školy, můžete přijít o ošetřovné

Zdroj: Shutterstock

Rodiče, kteří nedají dítě do školy, školky nebo podobného zařízení i po jejich otevření, stále nemají jistotu, že nepřijdou o ošetřovné. Poslanci dnes odmítli vyřešit problém, na který web Peníze.cz upozornil před třemi týdny.

Ministr školství Robert Plaga počítá s tím, že žáci prvního stupně by začali chodit do školy 25. května, pokud se splní určité podmínky, především výuka v menších skupinách do 15 žáků.

Jenže jakmile se škola otevře, přijdou rodiče podle platného zákona o ošetřovné. Nárok na něj totiž mají jenom po dobu, „po kterou trvalo uzavření zařízení nebo školy z důvodu mimořádného opatření při epidemii“.

Ani nedávno schválená novela neřeší situace, kdy se rodiče budou bát poslat dítě do školy. Typicky kvůli jeho slabé imunitě, nebo kvůli tomu, že by tím dítě ohrozilo třeba babičku žijící ve společné domácnosti.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) opakovaně ujišťuje, že nárok na ošetřovné zůstane do konce června i rodinám, které nebudou moci dát své dítě do školy, i když v ní bude částečně obnovená výuka. I při schvalování poslední novely tvrdila, že takovou situaci řeší. Žádnou takovou výjimku ale nakonec zákon nepřináší.

„Řešení bude záviset na tom, jaká konkrétní opatření budou přijata ze strany ministerstva školství a na jakém právním základě,“ řekla na konci dubna Kateřina Brodská z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministerstva školství i zdravotnictví teď argumentují tím, že školní docházka zůstane do konce června dobrovolná. Maláčová proto dál věří, že stát bude moct vyplácet ošetřovné i zmíněným rodičům. Jenže zákon nerozlišuje mezi povinnou a nepovinnou školní docházkou, ošetřovné jasně váže jenom na dobu uzavření školy. Jakmile se otevře, nárok skončí.

S návrhem na nápravu dnes přišla poslankyně Kateřina Valachová z ČSSD. „Pokud by byla zachována stávající právní úprava, ztratil by nárok na ošetřovné ten rodič, který se rozhodne dítě do školy nebo do školky neumístit s ohledem na nejlepší zájem dítěte, který nemusí bezprostředně souviset s ohrožením zdraví, ale může souviset s potenciálními negativními dopady na psychosociální vývoj dítěte v případě, že by bylo nuceno docházet do školy nebo školky za specifických mimořádných hygienických podmínek. Současně je tímto návrhem řešena i situace, kdy škola nebo školka bude sice formálně otevřena, ale s ohledem na nutnost zajištění specifických mimořádných hygienických podmínek nebude mít dostatečnou kapacitu pro všechny děti,“ vysvětlila poslancům.

Další možnou situaci přidala pirátská poslankyně Olga Richterová: „Je spousta dětí, které mají alergie. A jakmile jsou děti alergici a mají takovou tu jarní alergickou rýmu, tak školky je nebudou chtít přijmout. A rodiče nebudou mít nárok na ošetřovné,“ vysvětlila.

Poslanci ale návrh nepodpořili. Valachová neuspěla dokonce ani u vládní koalice ANO a ČSSD. Maláčová ve sněmovně chyběla, ministryně financí Alena Schillerová žádný problém nevidí a věří, že na řešení se dohodne vláda ve čtvrtek. K tomu, aby stát mohl vyplácet dávku i tam, kde to zákon nepřipouští, je obecně nutná novela zákona. Zatím není jisté, kdy se poslanci znovu sejdou, aby ji případně podpořili. Rodiče tak dál zůstanou v nejistotě.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 32 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 5. 2020 11:34, Kateřina

To je od našich mocipánů fakt hezké, v pondělí nám otevírají školku, mám strach tam dceru dát i s ohledem na to, že ji čeká důležitá operace a pokud něco chytí je po operaci... A jakožto samoživitelka asi budu muset dceru nechat samotnou doma a jít na osm hodin do práce, ale koho to zajímá, že..

+79
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 5. 2020 0:49, Zdeněk

Protože pokud je nemocná, na ošetřovne nárok máte. Pokud není nemocná, není důvod, abyste s ní dřepěla doma. To přeci rozhoduje plně a zodpovědně lékař vaší dcery, zda je zde nějaké riziko nebo ne. Můj syn má astma také, ale flákat doma se nebude ani on ani já, pokud lékař nerozhodne jinak.

Zobrazit celé vlákno

-61
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (32 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

Od srpna je možné žádat o rodičovský příspěvek přes internet, tedy bez osobní návštěvy úřadu práce. Nově online lze také každé tři měsíce měnit výši čerpání podle potřeb rodičů.

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

28. 7. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

Automatická výplata startuje na začátku srpna. Kdo ale musí o příspěvek žádat, počká si ještě několik týdnů. Tady jsou podrobnosti.

Kdy budou podzimní prázdniny? Tady jsou podrobnosti

22. 7. 2022 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Kdy budou podzimní prázdniny? Tady jsou podrobnosti

Celkově se můžeme těšit na pět dnů volna. Podzimní prázdniny stanovilo ministerstvo školství na 26. a 27. října 2022. Navazují na ně státní svátek a víkend.

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

30. 6. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

Růst životního minima od července zvyšuje i limit pro nárok na porodné. Spočítejte si, jestli na něj dosáhnete.

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Spočítejte si, jestli i vy

30. 6. 2022 | Petr Kučera | 23 komentářů

Na přídavek na dítě dosáhne víc rodin. Spočítejte si, jestli i vy

Díky zvýšení životního minima se od července zvyšuje limit pro nárok na dětské přídavky. Tady je nová kalkulačka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.