Vedoucího na letním táboře nemůže dělat kdokoli

| rubrika: Životní situace | 28. 5. 2007 | 4 komentáře
Vedoucího na letním táboře nemůže dělat kdokoli
Desítky tisíc dětí se i letos o prázdninách vydají na letní tábor. Nejvíce táhnou tábory zaměřené na hip-hop, jezdectví, fotbal či lezení po skalách. Vybrat ten správný však není jednoduché.

V Česku se každé léto pořádá několik tisíc dětských táborů. "Junák - svaz skautů a skautek ČR ročně uspořádá přes 1 100 táborů po celé republice. Účastní se jich zhruba 25 tisíc dětí. S jejich organizací pomáhá několik tisíc vedoucích," říká Bořek Slunéčko ekonom Junáka, který je největší českou organizací nabízející trávení volného času pro děti a mladé lidi. Kromě skautů existují i další organizace, které pořádají letní tábory. Jednou z těch větších je YMCA (Křesťanské sdružení mladých lidí), v jejíž režii se v létě odehrají tábory pro zhruba 3 700 dětí v celkem 75 turnusech.

Důležitým kritériem, podle kterého by se měli rodiče při výběru tábora rozhodovat, je jeho náročnost a program. Každý typ tábora, ať už se jedná o stanový, v chatkách, ubytovnách nebo o turistické tábory, klade na dítě jiné nároky. Obecně platí, že turistické tábory jsou pro děti, kterým nečiní problémy mnohakilometrové pochody. U stanových táborů je riziko, že v nepříznivém počasí se může dítě nachladit či zakusit, jaké to je, když do stanu zatéká. Tábory v chatkách a ubytovnách jsou, pokud jde o kvalitu bydlení, nejbezpečnější.

Klíčem ke kvalitnímu dětskému zážitku na táboře jsou kvalifikovaní vedoucí. Hlavní vedoucí, který je zodpovědný za průběh tábora musí absolvovat 26hodinový kurz Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), ve kterém se naučí základy práva, psychologie a pedagogiky při práci s dětmi a mládeží. Nechybí ani programová a organizační příprava tábora. Hlavní vedoucí na letním táboře získá i základní znalosti o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci s dětmi a mládeží. Celý kurz je zakončen testem. Cenu si stanovují jejich pořadatelé. V organizaci Junák je kurz bezplatný, jinde se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

Někteří provozovatelé letních táborů vyžadují absolvování kurzu i od řadových táborových vedoucích. "Vedoucí prochází školením MŠMT a příslušnými školeními naší organizace, kde jsou upozorňováni na specifické výjimky na našich táborech. Nepracujeme s dětmi totiž jen přes den. Děti pozorují oblohu každou jasnou noc," říká Miroslav Spurný ředitel Hvězdárny a radioklubu lázeňského města Karlovy Vary, o. p. s. "Vedoucímu musí být minimálně 18 let. Ideální je, když jde o studenta pedagogické fakulty. V každém případě musí mít adept na táborového vedoucího chuť něco s dětmi dělat, ne je jen hlídat," míní Hana Ivančová jednatelka Letního dětského tábora Jaroměř, s. r. o.

Kdo a za kolik pořádá dětské letní tábory
Organizátor tábora Počet dětí
na táborech
Počet táborů* Cena pobytu za 14 dní** Kontakt
Junák – svaz skautů
a skautek ČR
25 000 1 100 Průměr 2000 – 2500 Kč, cenu tábora stanovuje každá organizační jednotka. www.skaut.cz
YMCA 3 739 75 Cenu tábora stanovuje každá organizační jednotka. www.ymca.cz
Hvězdárna a radioklub
lázeňského města
Karlovy Vary o. p. s.
180 5 3 600 Kč www.astropatrola.cz
Sdružení Ferien cca 500 neudáno 4 900 - 5 100 Kč www.osferien.cz
Letní dětský tábor
v Jaroměři u Kaplice
640 4 2 790–3 350 Kč www.ldtjaromer.cz
Slovenský ráj 18 1 3 000 Kč www.slovraj.info

Pozn.: *údaje z roku 2006; **ceny platné pro rok 2007

Zdroj: Provozovatelé táborů.

Pro zapsání dětí na tábor je nejvyšší čas. Většina oslovených provozovatelů doporučuje začít se zajímat o tábor už v lednu. Dokud je ještě z čeho vybírat.

Jak vybrat kvalitní tábor
  1. Zjistěte si reference na internetu a u známých. Je lepší, když má provozovatel tábora několikaletou historii.
  2. Ptejte se, jakým způsobem probíhá vybírání vedoucích a instruktorů a jaké předpoklady musejí naplňovat.
  3. Kromě přihlášky se od dítěte vyžaduje kopie průkazu na očkování, kartička zdravotní pojišťovny, vyplnění zdravotního omezení dítěte - sem patří různé alergie, léky, které dítě užívá včetně jejich dávkování. Dobrý tábor se pozná i podle toho, že rodiče musí vyplnit kontakty na více rodinných příslušníků, než kteří jsou uvedeni v přihlášce, jedná se o tzv. listy poslední záchrany.
  4. Důležitými kritérii jsou i dotazy týkající se zajištění základních hygienických požadavků, počet stravovacích chodů za den, denní a noční program.
  5. Denní program je důležitou součástí tábora. Vedle tématu táborové hry a délky tábora se zajímejte o organizování denního programu. Pokud jede dítě na skautský tábor, bude mít zřejmě tzv. noční hlídky.
  6. Je vhodné se předem informovat, jak je zajištěna lékařská péče a vybavena táborová lékárnička.
  7. Ověřte si, jakým způsobem je možno si nechat vrátit peníze. Provozovatelé táborů toto řeší individuálně a není možné se předem připravit na možnost, kdy se dítěti na táboře nelíbí a rodiče požadují vrácení peněz.

Uvažujete o tom, že pošlete dítě na letní tábor? Podle čeho vybíráte ten správný?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

Dítě, Pojišťovny, Riziko, rodina

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.