Dávky v hmotné nouzi

Příspěvek na živobytí
Nárok na něj má člověk, který je spolu se společně posuzovanými osobami v hmotné nouzi a jeho příjem po odečtení nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí. Samotná výše příspěvku pak činí rozdíl mezi částkou živobytí osoby (společně posuzovaných osob) a příjmem osoby.
Novinkou je možnost poskytovat příspěvek na živobytí ve vratné formě. Pokud je zřejmé, že osoba v hmotné nouzi obdrží v budoucnosti větší finanční obnos, který ji následně zabezpečí, bude povinna vrátit už vyplacený příspěvek na živobytí, příp. jeho část.
Také v případě poskytnutí příspěvku na živobytí pro nezaopatřené dítě, ke kterému jeho rodič neplní vyživovací povinnost stanovenou soudem, se určí jako součást příspěvku částka nahrazující neplacené výživné. Ta se musí vrátit v případě, že je dlužné výživné povinným rodičem uhrazeno.

Doplatek na bydlení
Na doplatek na bydlení mají nárok vlastníci či nájemci bytu, jestliže po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení je jejich příjem nižší než jejich částka živobytí. Podmínkou také je, že nájemce má nárok na příspěvek na živobytí (nebo nemá nárok na tento příspěvek, ale jeho příjem nepřesáhl 1,3násobek částky živobytí žadatele či společně posuzovaných osob. ) a dále má nárok na příspěvek na bydlení ze státní sociální podpory.
Za společně posuzované osoby se považují všichni, kteří mají v bytě trvalé bydliště.

Mimořádná okamžitá pomoc
Jde o jednorázové dávky, které lze podle zákona poskytnout:

  • osobám, které nemají nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, ale vzhledem k akutnímu nedostatku finančních prostředků jim hrozí vážná újma na zdraví,
  • osobám ohroženým živelními pohromami či požáry,
  • osobám, které vzhledem ke svým příjmům i celkovým sociálním a majetkovým poměrům nemohou uhradit nezbytný jednorázový výdaj např. na úhradu pořízení duplikátů osobních dokladů při jejich ztrátě apod.

Zákon umožňuje poskytnout rodičům nezaopatřených dětí, těhotným ženám, nezaopatřeným dětem či starým a zdravotně postiženým v případě hmotné nouze mimořádnou pomoc na úhradu nákladů spojených s pořízením základního vybavení domácnosti či předmětů dlouhodobé potřeby, a to až do výše desetinásobku životního minima jednotlivce, tedy do 31 260 korun ročně.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Slevy v dopravě klesnou, ale zůstanou vyšší než do roku 2018

19. 1. 2022 | Petr Kučera | 13 komentářů

Slevy v dopravě klesnou, ale zůstanou vyšší než do roku 2018

Státem poskytované slevy ve veřejné dopravě pro děti, studenty a seniory klesnou od dubna na 50 procent z dosavadních 75 procent. Rozhodla o tom vláda na návrh ministra dopravy Martina... celý článek

Mateřská 2022. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

14. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Mateřská 2022. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Kdo přesně má nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2022, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 114 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Otcovská dovolená se prodlužuje. Nová kalkulačka a přehled

28. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Otcovská dovolená se prodlužuje. Nová kalkulačka a přehled

Od roku 2022 je otcovská dvakrát delší. Kdo má nárok a kolik dostane? Tady je přehled pravidel i kalkulačka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.