Dávky v hmotné nouzi

Příspěvek na živobytí
Nárok na něj má člověk, který je spolu se společně posuzovanými osobami v hmotné nouzi a jeho příjem po odečtení nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí. Samotná výše příspěvku pak činí rozdíl mezi částkou živobytí osoby (společně posuzovaných osob) a příjmem osoby.
Novinkou je možnost poskytovat příspěvek na živobytí ve vratné formě. Pokud je zřejmé, že osoba v hmotné nouzi obdrží v budoucnosti větší finanční obnos, který ji následně zabezpečí, bude povinna vrátit už vyplacený příspěvek na živobytí, příp. jeho část.
Také v případě poskytnutí příspěvku na živobytí pro nezaopatřené dítě, ke kterému jeho rodič neplní vyživovací povinnost stanovenou soudem, se určí jako součást příspěvku částka nahrazující neplacené výživné. Ta se musí vrátit v případě, že je dlužné výživné povinným rodičem uhrazeno.

Doplatek na bydlení
Na doplatek na bydlení mají nárok vlastníci či nájemci bytu, jestliže po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení je jejich příjem nižší než jejich částka živobytí. Podmínkou také je, že nájemce má nárok na příspěvek na živobytí (nebo nemá nárok na tento příspěvek, ale jeho příjem nepřesáhl 1,3násobek částky živobytí žadatele či společně posuzovaných osob. ) a dále má nárok na příspěvek na bydlení ze státní sociální podpory.
Za společně posuzované osoby se považují všichni, kteří mají v bytě trvalé bydliště.

Mimořádná okamžitá pomoc
Jde o jednorázové dávky, které lze podle zákona poskytnout:

  • osobám, které nemají nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, ale vzhledem k akutnímu nedostatku finančních prostředků jim hrozí vážná újma na zdraví,
  • osobám ohroženým živelními pohromami či požáry,
  • osobám, které vzhledem ke svým příjmům i celkovým sociálním a majetkovým poměrům nemohou uhradit nezbytný jednorázový výdaj např. na úhradu pořízení duplikátů osobních dokladů při jejich ztrátě apod.

Zákon umožňuje poskytnout rodičům nezaopatřených dětí, těhotným ženám, nezaopatřeným dětem či starým a zdravotně postiženým v případě hmotné nouze mimořádnou pomoc na úhradu nákladů spojených s pořízením základního vybavení domácnosti či předmětů dlouhodobé potřeby, a to až do výše desetinásobku životního minima jednotlivce, tedy do 31 260 korun ročně.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

Z pravidel odpadne podmínka společné domácnosti. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

30. 8. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

Tatínci si od roku 2022 nově mohou vzít dva týdny místo dosavadního jednoho. Když bude dítě během šestinedělí hospitalizováno, prodlouží se lhůta k čerpání.

Řekněte si o peníze na dětský tábor či kroužek. Přehled bonusů

25. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Řekněte si o peníze na dětský tábor či kroužek. Přehled bonusů

Zdravotní pojišťovny mají preventivní programy, přes které vyplácejí různé příspěvky. U dětí nabízejí bonusy konkrétně třeba za pohyb. Teď v létě se to týká táborů, včetně těch příměstských.... celý článek

Dítě pohlídá Tagesmutter, vydělá si. Státní podpora se vrací do hry

23. 8. 2021 | Eva Dandová | 9 komentářů

Dítě pohlídá Tagesmutter, vydělá si. Státní podpora se vrací do hry

Kdo nesežene místo ve školce, mohl by dát dítě k „denní matce“. Politici před volbami oživují plány na službu, která by byla dostupnější a přitom regulovanější než současné „sousedské... celý článek

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

3. 8. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

Podmínka společné domácnosti s největší pravděpodobností skončí. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.