Doplatek rodičovského příspěvku má zpoždění. Porod v červenci nestačí

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 15. 6. 2021 | 16 komentářů
Poslanci nestihnou schválit vylepšená pravidla tak, aby začala platit od původně plánovaného 1. července. Rodiny, kterým se narodí další dítě v prvních týdnech prázdnin, tedy nakonec nedosáhnou na nevyčerpaný zbytek rodičovského příspěvku.
Doplatek rodičovského příspěvku má zpoždění. Porod v červenci nestačí

Zdroj: Shutterstock

Máme novější článek, který popisuje, jak to nakonec dopadlo. Jestli vás přesto zajímá tenhle archivní, tady je:

Rodiny už nepřijdou o zbytek rodičovského příspěvku, který nemohly dočerpat kvůli narození dalšího dítěte. Poslanci však nestihnou toto vylepšení definitivně schválit tak, aby začalo platit hned od původně plánovaného 1. července.

Je to nepříjemná zpráva pro rodiny, kterým se narodí další dítě hned v prvních červencových týdnech. Novela totiž začne být účinná nejdříve ve druhé polovině července, možná až na začátku srpna – a do té doby se rodičovský příspěvek stále bude řídit dosavadními pravidly. Na doplatek nevyčerpaného zbytku získají nárok až rodiny, kterým se narodí dítě nejdříve den poté, co novela vyjde ve Sbírce zákonů. Se zpětnou účinností se nepočítá.

Novelu zákona o státní sociální podpoře poslala vláda do sněmovny loni v prosinci. Původně obsahovala hlavně zvýšení přídavků na děti a rozšíření okruhu rodin, které na ně dosáhnou. Poslanci pak podpořili i pozměňovací návrhy, které do novely přidaly změnu týkající se rodičovského příspěvku nebo zvýšení daňových slev na děti.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Sněmovna novelu schválila 23. dubna, do Senátu ji poslala až 15. května. Senátoři sice 9. června všechny hlavní body podpořili, přesto novelu vrátili poslancům kvůli opravě chyb. Bohužel při tom upravili také její účinnost: místo pevně stanoveného 1. července má začít „dnem následujícím po dni vyhlášení“ – tedy den po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Na červencovém datu netrvala ani ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová – pohlídala si ho jenom u přídavků na děti, ne u rodičovského příspěvku.

Definitivní schválení by teď mělo být jen formalitou, protože se na něm shoduje potřebná většina. Jenže: Podle jednacího řádu mohou poslanci o novele hlasovat nejdříve po deseti dnech od vrácení ze Senátu. V tomto týdnu to tedy nestihnou – a další schůze sněmovny proběhne až v červenci. O novele budou poslanci hlasovat zřejmě v úterý 13. července. Pak je ještě potřeba podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů, což obvykle trvá několik dnů.

Rodiny s termínem porodu ve druhé polovině července tak zůstanou v nejistotě až do poslední chvíle. Nejpravděpodobnější je, že novela vyjde ve Sbírce v posledním červencovém týdnu nebo na začátku srpna. (Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru a dáme vám vědět, jakmile budeme vědět víc!)

Co přesně se změní?

Zbytek rodičovského příspěvku, který nestihnete vyčerpat kvůli narození dalšího dítěte, už nepropadne. Podmínkou bude, že aspoň jeden z rodičů pracuje (zaměstnanec, OSVČ nebo dohodář platící pojistné).

Podle dosavadních pravidel nevyčerpaný zbytek rodičovského příspěvku propadá, protože ho lze čerpat vždycky jenom na nejmladší dítě v rodině. O peníze tak přicházeli hlavně rodiče, kterým se další potomek narodil dříve, než původně plánovali, nebo kteří si nemohli či nestihli nastavit vyšší měsíční částku pro čerpání.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Novela počítá s tím, že při narození dalšího dítěte dostanou rodiče jednorázově zbývající částku příspěvku na předchozí dítě. Týká se to však až porodů po účinnosti novely – nejdříve den po její publikaci ve Sbírce zákonů. Se zpětným doplatkem rodinám, které o zbytek příspěvku přišly při narození dítěte před tímto datem, se nepočítá. 

Senátoři ve svém pozměňovacím návrhu jasně určují, že novinka bude platit pro děti narozené ode dne účinnosti zákona, pokud rodiče nestihli vyčerpat příspěvek na předchozí dítě. Formulace, kterou původně schválili poslanci, totiž nebyla zcela přesná: psala o rodiči, který v době narození dalšího dítěte pobírá rodičovský příspěvek na předchozí dítě. V praxi však čerpání příspěvku obvykle končí několik týdnů před porodem, protože ho dočasně nahrazuje peněžitá pomoc v mateřství. Senátoři vylepšili i formulaci ohledně vyměřovacího základu.

„Rodič, kterému zanikl nárok na rodičovský příspěvek z důvodu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině, nebo z důvodu vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství na další nejmladší dítě v rodině, má nárok na jednorázovou výplatu částky, která nebyla vyčerpána z celkové částky rodičovského příspěvku na dítě, které přestalo být nejmladším dítětem v rodině. Podmínkou je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ nebo že je některý z rodičů k tomuto datu osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou. Jednorázová výplata částky se rodiči vyplatí po narození dítěte, které se stalo nejmladším dítětem v rodině, a to v kalendářním měsíci, který následuje po kalendářním měsíci, v kterém rodič ohledně narození nejmladšího dítěte v rodině splnil ohlašovací povinnost podle § 61 odst. 1,“ píše se v ustanovení, které teď míří k definitivnímu schválení. 

Zjednodušeně řečeno: na zbytek příspěvku dál nedosáhnou domácnosti, kde ani jeden z rodičů nevydělává (nesplňuje podmínku denního vyměřovacího základu) a nemá tedy nárok na peněžitou podporu v mateřství. O diskriminaci podle poslanců nejde, protože tyto domácnosti celkově dostávají ze státního rozpočtu víc peněz než ekonomicky aktivní rodiny. Koneckonců tato změna je součástí novely, jejímž hlavním bodem je zvýšení přídavků na dítě – tedy dávky pro nejchudší rodiny.

Úspěch po třech letech

„Podle dosavadní praxe rodiny přizpůsobují narození dalších dětí možnosti úplného vyčerpání rodičovského příspěvku. V důsledku toho dochází k oddalování doby narození dalších dětí, zvyšování věku rodičů a zvětšování věkových rozdílů mezi sourozenci,“ říká poslanec Aleš Juchelka (ANO), který vylepšení pravidel prosazoval už od roku 2018. Přestože ho podporovali i někteří poslanci pirátů, lidovců, TOP 09, ČSSD, ODS či komunistů, většina sněmovny nepovažovala Juchelkův návrh za prioritu a dostala se k němu až letos.

Poslanci věří, že výplata nevyčerpaného zbytku rodičovského příspěvku podpoří porodnost v Česku. „Dosavadní stav je mimo jiné diskriminační vůči rodinám, ve kterých se další dítě nenarodí v termínu podle učiněné rozvahy. Narození dítěte nelze plánovat s jistotou,“ zdůrazňuje Juchelka.

Jak to chodí

Zdroj: Shutterstock

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Rodičovský příspěvek 2021. Kolik dostanete a jak žádat

Jen za rok 2020 nevyčerpalo celý rodičovský příspěvek zhruba 12 tisíc rodin, které v průměru přišly o 80 tisíc korun. V roce 2019 šlo o víc než šest tisíc rodin s průměrnou částkou 54 tisíc korun. A například v roce 2017 nedočerpalo příspěvek devět tisíc rodin, v průměru přišly o skoro 65 tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že celková nevyplacená částka rodičovského příspěvku – 582 milionů korun – v roce 2017 představovala 2,5 procenta z celkového objemu prostředků určených na výplatu rodičovských příspěvků v tomto roce, nemá změna zásadní dopad na státní rozpočet. Její dlouhodobé společenské a ekonomické přínosy, vyplývající ze zlepšení demografických parametrů české společnosti, tyto náklady vykompenzují,“ napsal Juchelka ke svému návrhu už před třemi lety.

Bývalý televizní moderátor – zřejmě nejznámější je z pořadu Medúza – v roce 2018 také prosazoval, aby se mateřská a rodičovská dovolená přejmenovaly na mateřskou a rodičovskou péči. Pro rodiče totiž nejde o žádný bezpracný odpočinek, zdůrazňoval. S tímto návrhem však neuspěl ani tentokrát.

Na ostatních pravidlech rodičovského příspěvku tato novela nic nemění. Od roku 2020 dosahuje příspěvek na jedno dítě celkem 300 tisíc korun (do konce roku 2019 to bylo 220 tisíc). Příspěvek lze brát do čtyř let věku dítěte. Nejčastější je čerpání do tří let věku dítěte, kdy příspěvek dosahuje zhruba 9700 korun měsíčně.

Výši měsíčního čerpání (a tedy i rychlost čerpání) je sice možné volit a vždycky po třech měsících znovu měnit – jenže ne úplně libovolně, vždy jsou stanovené mantinely. Jestliže rodič dosáhl na peněžitou pomoc v mateřství, odpovídá jedna dávka rodičovského příspěvku maximálně měsíční mateřské. Jednoduše řečeno: když matce dítěte vznikne nárok na mateřskou 17 280 korun měsíčně (odpovídá hrubé mzdě pětadvacet tisíc korun), bude stejný strop platit i pro rodičovský příspěvek. Nejrychleji tak tato maminka rodičovský příspěvek vyčerpá za 18 měsíců.

Obecně pak můžou rodiče vybrat rodičovský příspěvek nejdřív za sedm měsíců, maximální měsíční dávka u příspěvku za jedno dítě v roce 2021 dělá 43 470 korun.

Výjimka platí pro rodiče, kteří předtím nedosáhli na peněžitou pomoc v mateřství nebo měli malé příjmy (typicky podnikatelky, studentky či nezaměstnané). Ti mohou čerpat rodičovský příspěvek maximálně ve výši 10 tisíc korun měsíčně. Rodičovskou tak mohou vyčerpat nejdříve za 30 měsíců, tedy za dva a půl roku.

Rodičovský příspěvek 2021

měsíců

Další kalkulačky

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 6. 2021 7:14, Monika

Chtělo by to PETICE!!! Když už tady jednou bylo, že budete vyplácet od července 2021!!! Tak to zase neměňte!!!! Děláte z nás rok dementy! Stále měníte covid opatření..a ted ještě nevrátite matkám co mate! Tak neslibujte!! S tímhle vasim přístupem plno lidi absolutně nesouhlasí!! Hlavně, že si opět máte na kom namastit kapsy!!!!

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 7. 2021 0:50, Nebavimeto

Dítě jste si udělali ještě dřív než se o tomhle začalo mluvit. Tak nebrecte, ze nedostanete něco, co nikdy nebylo vaše a proto jste s tím nemohli počítat.

Je hezké, ze někdo přišel s tím, ze neprospěje rodicak. Ale přestaňte byt tak negativní.

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

23. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

Jak řešit zoufalý nedostatek míst ve školkách? Ministr Marian Jurečka nabízí stoprocentní dotaci obcím na vznik nových dětských skupin. Plánuje také sousedské dětské skupiny a motivovat... celý článek

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Studium, rodičovská, vojna. Co všechno se vám počítá do důchodu a jak

6. 10. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Studium, rodičovská, vojna. Co všechno se vám počítá do důchodu a jak

Pro získání starobního důchodu v Česku musíte splnit dvě podmínky: dosáhnout stanoveného věku a odpracovat alespoň 35 let, respektive po tu dobu platit důchodové pojištění. Existují... celý článek

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

22. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

Rodičům, kteří si přivydělávají při mateřské či rodičovské dovolené, hrozí nižší důchody. Problém nastává, když si za měsíc vydělají méně než v původním zaměstnání. Expert radí, jak... celý článek

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

17. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

Na deset kliků. O rodičovský příspěvek je nyní možné požádat v Jendovi - v elektronickém systému MPSV. Vyplnění žádosti je snadnější a rychlejší. Navíc systém ohlídá, aby lidé neudělali... celý článek

Partners Financial Services