Kalkulačka rodičovského příspěvku: změny od roku 2012

Změny v rodičovské by měly přijít od 1. ledna. Pokud ovšem novela příslušného zákona projde senátem, poslanci už ji odkývali. Víceméně s tím ale můžete počítat. A taky s námi můžete počítat: Peníze.cz pro vás připravily kalkulačku, která počítá rodičovskou podle stávajících i nových pravidel.

Sice se ještě neví, jestli se nakonec pravidla rodičovské měnit budou, ale je to dost pravděpodobné. A rozhodně je lepší být připravený – o tom nás ostatně přesvědčily vaše dotazy v sociální poradně, kterou na Peníze.cz vede Lída Řezníčková. Otázky na rodičovský příspěvek ji na chvíli docela ucpaly. I proto jsme pro vás nachystali kalkulačku a paní Řezníčková připravila podklady pro průvodní text k ní.

Celková výše rodičovského příspěvku se má od příštího roku ustálit na maximálně 220 tisících korun. Někteří rodiče na tom mohou vydělat. A někteří prodělat. Což ostatně také názorně ukáže kalkulačka.

Nová úprava se bude týkat rodičů, kterým vznikne nárok na rodičovskou od 1. ledna 2012. Rodiče, kteří již rodičovský příspěvek budou k 1. lednu 2012 pobírat, mohou písemně požádat o přechod na nový systém s tím, že se jim do té doby vyplacená rodičovská odečte od celkového výměru rodičovského příspěvku, tedy zmiňovaných 220 tisíc korun. Vyplatit by se to mohlo zejména těm, kteří dosud měli dvou- či čtyřletou letou variantu rodičovské, s tou totiž byla spojena částka 216 600 korun. Zato tříletá varianta byla vyšší, pokud ji tedy máte zvolenou, zřejmě to nebudete chtít měnit. I když jeden důvod by tu mohl být: totiž když opravdu chcete změnit délku trvání rodičovské.

Konečně pružně

Další rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, kolik můžete dostat jako peněžitou pomoc v mateřství a kolik na přídavcích na děti.

Jedna změna rozhodně potěší všechny rodiče, i kdyby ji třeba nakonec nevyužili: s délkou vyplácení příspěvku (a tedy i s jeho výší) bude možné podstatně pružněji pracovat. Jediní nepotěšení rodičové budou ti, kteří už mají dobu vyplácení mateřské za sebou. Ti asi budou skřípat zuby, proč to za nich nešlo. Dosud platí, že rodič si může vybrat, zda rodičovský příspěvek chce pobírat dva, tři či čtyři roky. Podle toho se nastaví měsíční výše rodičovské. A hotovo. A s ničím už nehnete. Nově bude možné délku rodičovské v daném rozmezí určovat s přesností na měsíce, a především – rozhodnutí bude možné (po třech měsících) měnit. Změnu výše rodičovského příspěvku bude moci provést ten rodič, který na něj uplatnil nárok.

Další příjemnou změnou je, že bude možné umístit dítě do školky či jeslí, aniž přitom rodiče přijdou o nárok na příspěvek. Ovšem – do dvou let nesmí dítě v takovém zařízení měsíčně trávit víc než 46 hodin.

Pozor, pokud na nejmladšího potomka pobíráte rodičovský příspěvek a zároveň mátě doma školáka. Pokud starší dítě nebude řádně docházet do školy, bude vám nově stát moci poměrně vysokou část, přesněji 22 800 korun, z celkového rodičovského příspěvku upřít.

Jak kalkulačku správně použít?

Pro výši rodičovského příspěvku je vždy určující vyšší průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů (pokud matka vydělává 15 tisíc a otec 20 tisíc, rodičovská se odvíjí od příjmu manžela).

Pokud do kalkulačky zadáte jednou příjem například 20 tisíc a podruhé 50 tisíc, nebuďte překvapení, že se výpočet nezmění. Rodičovská má svůj maximální strop na hrubém měsíčním příjmu 16 429 korun. Pokud berete více, dostáváte stále stejně.

Pokud ani jeden z manžělů neplatil nemocenské pojištění, automaticky jim bude přiřknuta varianta rodičovské do čtyř let věku, celkově vyplacená rodičovská bude 216 600 korun – jako u stávajícího rodičovského příspěvku na čtyři roky.

A zbytek už vám kalkulačka poví sama. Nechejte ji promluvit...

Výpočet rodičovského příspěvku 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011

Kč     OSVČ
Kč     OSVČ
Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 11. 2011 13:44, Lenka

Dobrý den, jsem samoživitelka, mám nárok na změnu od 1.1.2012 nebo budu stále pobírat rodičovský příspěvěk 3800Kč. Děkuji za odpověd

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 7. 2012 14:57, Petulka35

Dobrý den chtěla sem se informovat.Ted jak jsou ty změny od nového roku a u nás na sociálce mi nic neřeknou.Tak bych potřebovala vědět něco.Synovi budou koncem září 3 roky ale ted 3.července natupuju na mateřskou s druhým dítětem.Jakna tom budu s penězma.Bude mi jěště chodit rodičovská na to první dítě nebo už budu dostávat jen mateřskou s druhým dítětem.A jěště sem slyšela že mateřská se dá vypočítat z manželova platu,já sem měla nízkou hrubou mzdu takže bych mateřskou měla málo těch 28 týdnů tak jestli to jde vypočítat z manželovo hrubé mzdy.Moc děkuji za rady.

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (133 komentářů)

8. 1. 2013 | 8:52 | Tereza

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jsem na 4-leté variantě.Syn se narodil únor 2011 pobírala jsem do 9 měsíců synova věku 7600Kč a od té doby teď pobírám 3800Kč jelikož jsem byla před porodem vedena na úřadu práce a přítel...více

14. 12. 2012 | 19:11 | Andrea

Dobrý den chtěla bych se zeptat kdyz se syn narodil 26.10.2012 tak rodicak za rijen dostanu od 26 do 31 a jeste kolikateho chodi rodicak jeste mi penize neprisly dekuji. více

11. 9. 2012 | 19:15 | Alena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat dcera má 16 měsíců. Narozena květen 2011. Pobírám starou verzi RP na 3 roky. Kdybych chtěla přejít na novou verzi RP o kolik bych přišla peněz a kolik bych měla měsíčně, když nyní mám měsíčně...více

2. 7. 2012 | 14:57 | Petulka35

Dobrý den chtěla sem se informovat.Ted jak jsou ty změny od nového roku a u nás na sociálce mi nic neřeknou.Tak bych potřebovala vědět něco.Synovi budou koncem září 3 roky ale ted 3.července natupuju na mateřskou s druhým...více

21. 6. 2012 | 10:59 | Mirka

Dobry den chtela bych se zeptat mam dcerku a v cervenci ji budou 2roky.Ted jsem cerstve tehotna a rodicak mam na 3roky chtela bych zkratit materskou.Drohy potomek by se mel narodit koncem ledna,kdyz si zkratim rodicak budu...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.