Informace KCP

redakce Peníze.CZ | 13. 2. 2002

INFORMACE

Informace pro potřeby zákazníků společnosti KTP Quantum, a. s., se sídlem. Lázeňská 373, Náchod, IČ: 60917601. Informace k datu 11.2.2002.

Komise pro cenné papíry vede v současnosti se společností KTP Quantum správní řízení o rozšíření licence obchodníka s cennými papíry. Komise se společností KTP Quantum vedla sankční správní řízení v minulém roce, o jeho ukončení veřejnost informovala. Správní řízení bylo ukončeno dne 29. srpna 2001. Ve správním řízení byly zjištěny nedostatky v činnosti obchodníka s cennými papíry, a proto mu byla uložena pokuta 2 500 000,- Kč a opatření k nápravě. Komise dospěla k závěru, že zjištěné nedostatky jsou odstranitelné povahy a že je v zájmu zákazníků KTP Quantum stanovit prostor pro jejich odstranění. Takový postup je zcela v souladu se zákonem o cenných papírech a naplňuje zároveň poslání Komise pro cenné papíry.

 Komise nařídila společnosti KTP Quantum ukončit uzavírání smluv s garantovaným výnosem a v souladu s podmínkami stávajících smluv též vypovědět již uzavřené smlouvy s garantovaným výnosem. KTP Quantum mohlo uzavírat nové smlouvy pouze bez garance jakéhokoliv výnosu a průběžně ukončovat smlouvy s garantovaným výnosem.

 U dosavadních smluv s garantovaným výnosem náleží zákazníkovi tento výnos v případě nedosažené předpokládané úrovně zhodnocení portfolia a má povahu smluvní pokuty za porušení smlouvy. Tuto pokutu musí KTP Quantum hradit ze svých vlastních prostředků. Komise nemá v současnosti informace o tom, že by docházelo k výplatě garantovaného výnosu z finančních prostředků jiných zákazníků.

 Struktura portfolia zákazníků KTP Quantum je nyní tvořena především neregistrovanými cennými papíry, které se neobchodují na veřejném trhu. Takové cenné papíry mají oproti registrovaným nižší likviditu, což znamená, že k jejich prodeji nelze využít burzu nebo RM-Systém a je nutno najít zájemce o koupi. Závazek KTP Quantum vyplatit zákazníkovi v krátké časové lhůtě hodnotu portfolia (v případě, že zákazník v souladu se smlouvou požádá o vypořádání v penězích) může být při takové struktuře zákaznického portfolia obtížněji realizovatelný. Komise proto společnosti uložila, aby upravila strukturu a likviditu investičního portfolia zákazníků. Restrukturalizace portfolia (změna složení či podílů investičních instrumentů) je procesem střednědobé povahy, Komise pro naplnění opatření k nápravě proto stanovila lhůtu šesti měsíců. Lhůta uplyne dne 28. 2. 2002.

Komise nestanovila KTP Quantum konkrétní pravidla pro podíl neregistrovaných cenných papírů v zákaznickém majetku a nestanovila žádné limity pro jednotlivé investiční instrumenty. Podle zákona o cenných papírech platí obecné zásady pravidel jednání obchodníka k zákazníkům. Jednou ze zásad je poskytování služeb obchodníka způsobem přiměřeným investičním zkušenostem, majetkovým poměrům, vztahu k rizikovosti a investičním záměrům zákazníků. Obchodník s cennými papíry musí objektivně a pravdivě informovat o hodnotě svěřených prostředků. Tato pravidla je obchodník povinen dodržovat i při konstrukci portfolií nabízených určitému okruhu zákazníků a při jejich správě. V působnosti Komise není a nemůže být určování konkrétních způsobů správy portfolií zákazníků a stanovování hodnot těchto portfolií. To je zcela v pravomoci obchodníka s cennými papíry, který za to nese odpovědnost.

Každý investor musí pečlivě zvážit výběr investiční strategie tak, aby odpovídala jeho potřebám a očekáváním. Musí si být vědom skutečnosti, že nese sám odpovědnost za své investiční rozhodnutí. Investor si také musí uvědomit, že investice na kapitálovém trhu není pojištěna a všechny investice na kapitálovém trhu jsou obecně rizikovější něž vklady v bankách. Komise doporučuje dodržovat základní zásady investování, které zveřejnila na svých internetových stránkách v Rádci investora.

Komise pro cenné papíry v současné době na denní bázi sleduje činnost KTP Quantum a průběžně vyhodnocuje plnění povinností uložených v rozhodnutí Komise ze dne 29. 8. 2001.

V Praze 11. února 2002

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Akcie z kuponovky jsou pořád skoro v každé rodině, říká lovec ztracených miliard

8. 9. 2021 | Jana Poncarová | 15 komentářů

Akcie z kuponovky jsou pořád skoro v každé rodině, říká lovec ztracených miliard

V kuponové privatizaci na začátku 90. let investovaly miliony lidí – tři čtvrtiny Čechoslováků. Jenže řada z nich teď po třiceti letech neví, že akcie z kuponovky má. „Dohledali jsme... celý článek

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Původem českou antivirovou firmu Avast koupí americká společnost NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186,3 miliard korun). Dokončení transakce se očekává... celý článek

Jak vybrat akcie a kde je koupit. Návod pro začátečníky

29. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Jak vybrat akcie a kde je koupit. Návod pro začátečníky

Lákají vás příběhy o pohádkových ziscích třeba na akciích Applu nebo Tesly? Nebudeme vám slibovat, že jich dosáhnete, ale vysvětlíme vám základní pravidla a přidáme i konkrétní tipy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.