Máte už svého brokera?

Máte už svého brokera?
Investování do akcií je často mylně považováno za snobskou záležitost pro horních deset tisíc. Každý, kdo má jen trochu peněz a času, může nakupovat cenné papíry. Do začátku je ale také třeba vědět, na co si dát pozor, aby se vaše peníze nevypařily dříve, než dorazí na burzu.

S akciemi a dluhopisy se obchoduje na organizovaných trzích. Většinou to jsou burzy, ale existují i tzv. mimoburzovní trhy. Jeho příkladem může být český RM-Systém nebo také známý americký NASDAQ. Způsob, jak je daný trh organizován, je důležitý především pro investory, aby věděli, na koho se mají se svým zájmem o cenné papíry obracet. Na burzách totiž mohou obchodovat jen jejich členové, zatímco například do RM-Systému si můžete příkazy zadávat sami pomocí internetu nebo na přepážkách. Tato možnost je však v celosvětovém měřítku velkou výjimkou, většinou tak budete potřebovat svého makléře. Ten by měl být členem burzy, na které chcete obchodovat nebo by měl s někým takovým spolupracovat.

Nikam nechoďte, obchodovat můžete i po telefonu či internetu

Těm, kteří chtějí obchodovat pouze s českými akciemi, se nabízí možnost vybrat z několika desítek malých i velkých obchodníků. Ten ideální pro vás nemusí být členem pražské burzy, ale rozhodně by měl mít k dispozici terminál RM-Systému. Všichni čeští brokeři, kteří zprostředkovávají investice do akcií drobným investorům, jsou ochotni přijímat pokyny k nákupům a prodejům po telefonu, takže i když většinu svého dne trávíte někde v poklusu, nebudete muset někam běhat, jenom si budete muset najít pár minut na telefonát svému makléři. Pokud ale trávíte celý den u počítače, můžete si to ještě zjednodušit. Existuje mnoho českých brokerů, kteří přijímají pokyny k obchodování přes internet. Přitom máte větší klid, než pokud svému obchodníkovi voláte, a můžete si vše dobře rozmyslet.

Českých internetových obchodníků není mnoho, ale šíře jimi nabízených služeb je pro většinu zájemců o nákup akcií dostatečná. Již mnoho let u nás působí společnosti FIO (profil, názory), Bohm a partner (profil, názory), Sati (profil, názory). První dva z nich nabízejí i možnost obchodování na amerických akciových trzích. Mezi nově příchozí patří Patria Direct (profil, názory), ta zatím nabízí obchodování pouze na pražské burze. V brzké době by něco podobného mohla přinést i Česká Spořitelna a Komerční banka, které mohou využít zázemí svých mateřských bank.

Pokud však budete chtít část svých peněz umístit do zahraničí, váš výběr se rázem zmenší. Tedy pouze v případě, že váš makléř musí mluvit česky. V opačné situaci si totiž můžete vybrat z desítek internetových obchodníků z celého světa. K jejich hlavním výhodám patří nízké poplatky. Nevýhodou může být smlouva v cizím jazyce a občas zdlouhavé (pět dní až týden) převody peněz do českých bank. Určitě je třeba dobře vybírat. Mělo by jít o firmu založenou v některé vyspělé zemi (především Spojené státy, Velká Británie a Německo), obchodníci z daňových rájů mohou být velice riskantní. Navíc na většině rozvinutých kapitálových trhů jsou brokeři pojištěni pro insolventnosti. Například pokud zkrachuje váš americký obchodník, dostanete všechny své peníze až do výše sta tisíce dolarů zpět během několika dní.

V Evropě procenta, v Americe fix

Velký rozdíl mezi evropskými a americkými trhy existuje v poplatcích účtovaných za nákupy cenných papírů. Zatímco v Evropě se účtují procenta (většinou se pohybují v rozmezí 0,5 až 1,5 procenta) z objemu obchodů, na amerických trzích se platí spíše fixní poplatky bez ohledu na množství zobchodovaných akcií. Za jeden takový obchod zaplatíte okolo deseti až dvaceti dolarů u zahraničního internetového brokera a o něco více u českého. Pokud chcete investovat větší částky je na vás Amerika hodnější, protože procentuální výše poplatků je mnohem příznivější.

Nedávný krach velkého českého obchodníka s americkými akciemi Private Investors by měl nabádat každého zájemce o nákup cenných papírů k opatrnosti při výběru svého brokera. Mělo by jít o firmu, která je dlouhodobě přítomná na trhu a jejíž vlastníci jsou kapitálově silní. Dále by měla vlastnit příslušná oprávnění. U nás je to licence obchodníka s cennými papíry, seznam držitelů tohoto povolení je možno najít na stránkách Komise pro cenné papíry. Pro investice do zahraničí musí mít broker i devizovou licenci od České národní banky. Pokud budete investovat přes zahraniční firmu, měli byste si ověřit, zda podléhá dohledu nějakého orgánu, který reguluje kapitálový trh v dané zemi. S firmami bez patřičných povolení a licencí není radno si začínat, mohli byste velice snadno přijít o všechny své peníze.

Už máte svého brokera? Investujete do českých nebo zahraničních akcií? Podělte se o své názory s ostatními.

Psáno pro časopis Redhot

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 8. 2001 19:50, TGP

Nemám a nechci. Fio ani Bohm mi nepřijdou jako důvěryhodné firmy. Počkám, až s čím přijde Erste.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 9. 2003 22:39, morrago

Paradoxně mi Bohmevé připadají jako nejdůvěryhodnější obchodník a to hlavně z toho důvodu, že jejich účet je pojištěn na 24,5 mil USD. Ten kdo jede přes US brokera má totiž větší vymahatelnost než např. Erste. Namáhal se ten pán pročíst si podmínky obchodíků, kteří mu nepřipadají důvěryhodný :) ?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

S penězi na důchod pomůže DIP. Stát podpoří odvážné

14. 6. 2023 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

S penězi na důchod pomůže DIP. Stát podpoří odvážné

Na daňové úlevy mají nově dosáhnout také lidé, kteří se snaží finančně zajistit na stáří investováním i mimo penzijní fondy. Návrhu, který počítá se zavedením takzvaného dlouhodobého... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Akcie z kuponovky jsou pořád skoro v každé rodině, říká lovec ztracených miliard

8. 9. 2021 | Jana Poncarová | 15 komentářů

Akcie z kuponovky jsou pořád skoro v každé rodině, říká lovec ztracených miliard

V kuponové privatizaci na začátku 90. let investovaly miliony lidí – tři čtvrtiny Čechoslováků. Jenže řada z nich teď po třiceti letech neví, že akcie z kuponovky má. „Dohledali jsme... celý článek

Partners Financial Services