Život po životě. Proč nepodcenit pojištění

Lukáš Patrman | rubrika: Komentář | 5. 3. 2020 | 2 komentáře
Spousta lidí ignoruje životní pojištění, protože si nechce připustit, že se může stát něco špatného. Jeho smysl se naplno projeví ve chvíli, kdy je zle.
Život po životě. Proč nepodcenit pojištění

Na konci roku 2016 mě jedna klientka propojila se svým bratrancem a tak začala moje spolupráce s panem Lukášem a jeho rodinou. Lukáš vydělával, jeho partnerka byla na mateřské.

Na začátku jsme museli sestavit komplexní finanční plán. To znamená bavit se o výdajích a příjmech včetně tvorby finančních rezerv. Domácnost měla několik půjček. Úkol zněl sloučit všechny splátky do jedné a snížit celkové přeplacení úvěrů.

Když jsme se vypořádali s dluhy, dalším úkolem byla ochrana rodinného rozpočtu. Lukáš byl pojištěný, jeho partnerka ne. Nakonec jsme se dohodli, že pojistnou ochranu potřebují oba zhruba stejnou, protože společně vychovávají dcerku. Té jsme zároveň začali investovat peníze, aby měla na studia, hypotéku nebo něco jiného, co bude potřebovat.

Když jsem viděl Lukáše a jeho partnerku naposledy, plánovali svatbu a hypotéku na vlastní bydlení.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Tragická nehoda

Neuběhl ani rok od našeho posledního setkání, když jsem v médiích zaznamenal zprávu o vážné dopravní nehodě, při které zemřeli tři lidé. Další dva byli těžce zraněni a převezeni do nemocnice. Z kontextu jsem pochopil, že se jedná o Lukášovu rodinu.

Hned v pondělí jsem kontaktoval jejich příbuzné a zeptal se jich, jestli můžu pomoci. Zjistil jsem, že manželka pana Lukáše při nehodě zemřela a on sám leží v nemocnici v umělém spánku. Z toho se naštěstí později probral.

Hrajte na jistotu

Okamžitě jsem začal vyřizovat všechny náležitosti ohledně hlášení pojistné události. Pojišťovna během pár dnů vyplatila plnění. Milion z manželčiny pojistky, další peníze pak dostal Lukáš za dlouhou pracovní neschopnost a trvalé následky v podobě invalidity II. stupně.

Zpátky do života

Největší satisfakcí pro mě je, že to Lukáš nevzdal a rozhodl se s nepříznivým osudem bojovat. Pracuje na zlepšení svého zdravotního stavu. Ví, že se musí postarat o dceru. Chce dál pracovat a vyplacená pojistka mu pomáhá se na to připravit. Náhlý výpadek příjmu nemusel řešit půjčkami. Plnění v řádu několika milionů korun mu dává klid alespoň ve financích.

Při této smutné události si člověk uvědomí, jak cenné služby svým klientům poskytuje. Na pojištění se bohužel často zapomíná, lidé negativní scénáře vytěsňují z hlavy. Smysl tohoto produktu se navíc projeví až ve chvíli, kdy udeří neštěstí. Pojistná ochrana by přitom podle mě měla být nejvyšší právě v mládí, kdy si člověk ještě nestihl vybudovat majetek, který by pojistku alespoň částečně nahradil.

Autor je finanční poradce Partners

Lukáš Patrman

 Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

24. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

První pojišťovna umí sjednat životní pojištění zcela online

Pojišťovna Simplea jako první na českém trhu vytvořila možnost vyřídit si životní pojištění zcela online – bez operátora call centra a dalších omezení. Nabízí všechny důležité druhy... celý článek

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

1. 3. 2022 | Dušan Šídlo, Daniel Šafrán | 3 komentáře

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

Co si nikdo nepřál, se bohužel stalo skutečností. Kvůli válce jsou v ohrožení životy i majetek. Jak se na válku dívají pojistné podmínky různých pojišťoven v Česku?

Invalidní důchod. Kdo má letos nárok a kolik dostane

7. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Invalidní důchod. Kdo má letos nárok a kolik dostane

Jaké jsou podmínky pro přiznání invalidní penze? Projděte si aktuální přehled. Máme i kalkulačku.

Air Bank pojistí schopnost splácet hypotéku

4. 8. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Air Bank pojistí schopnost splácet hypotéku

Air Bank od pátku rozšíří nabídku o pojištění schopnosti splácet hypotéku. Spolupracuje na něm s pojišťovnou BNP Paribas Cardif. Kdo ho využije, získá o 0,15 procentního bodu... celý článek

Rixo startuje online srovnání životního pojištění

29. 4. 2021 | Petr Kučera | 12 komentářů

Rixo startuje online srovnání životního pojištění

Služba Rixo.cz oznámila, že jako první na trhu dokáže porovnat nabídky životního pojištění online. Po vyplnění základních údajů hned ukáže zájemcům konkrétní produkty s cenou a dalšími... celý článek

Partners Financial Services