Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Lichváři se peníze vracet nemusí. V Británii.

| rubrika: Když se řekne | 7. 1. 2010 | 3 komentáře
Lichváři se peníze vracet nemusí. V Británii.
Každý, kdo chce ve Velké Británii poskytovat půjčky, musí prokázat, že je k takové činnosti způsobilý. Pak dostane licenci. Bez ní půjčovat nesmí. V Česku se o takto přísné regulaci zatím neuvažuje.

„Je mi jasné, že jste bezohledný člověk, který vykazuje vysoký stupeň kriminální důmyslnosti,“ pravil manchesterský soudce Adrian Smith. Stál před ním šestatřicetiletý John Kiely ze středoanglického hrabství Derbyshire, který čelil obvinění z lichvy a dalších zločinů spojených s nelegálním poskytováním úvěrů. Na klientech vydělal za pět let tři miliony liber, když jim běžně účtoval úroky 2 437 procent, napsal britský server BBC.

Kvůli splácení předražených půjček posílal na dlužníky nevybíravé vymahače. Donna Ockerbyová musela kvůli nim dokonce utéct z bytu a před Keilyho muži se ukrýt. Půjčila si od něj tři sta liber na svatební šaty. Jednou jí po telefonátu od Keilyho vymahačů proletěl oknem kus betonu. „Byla jsem zoufalá,“ vypověděla Ockerbyová před soudem.

Soudce Smith k těmto činům připočetl i to, že Keily půjčoval peníze od roku 2003 bez licence, kterou musí mít ve Velké Británii všichni, kteří chtějí poskytovat úvěry. Půjčovat bez licence je v Británii zločin. Takový, který Keilymu spolu s ostatními obviněními vynesl pět roků za mřížemi.

Licence poskytovatelům úvěrů uděluje Office for Fair Trading (OFT). Ten zkoumá, zda je žadatel způsobilý poskytovat úvěry, vybírat splátky úvěrů či radit klientům ohledně půjček. Každý rok se na OFT obrátí zhruba deset tisíc žadatelů o licenci. „Ta představuje minimální standardy chování všech poskytovatelů úvěrů a spotřebitelům říká, že u takového poskytovatele jim nehrozí nefér praktiky jako hrozby, zastrašování či násilí,“ řekl serveru Peníze.cz John Fearn z OFT.

Při posuzování způsobilosti OFT zkoumá, zda se žadatel dříve nedopustil nějakých prohřešků proti zákonům. Dál se zajímá o dovednosti a znalosti, které žadatel a případní spolupracovníci v oblasti půjčování peněz mají. Zároveň musí žadatel ukázat, jaké postupy chce při poskytování úvěrů používat. Smůlu mají například ti žadatelé, které dříve soud usvědčil z podvodu, násilného činu či nekalých obchodních praktik. Přitížit může žadateli i to, že dříve on nebo jeho firma prošly konkurzem.

Anketa

Považujete britský systém licencí za užitečný?

Teoreticky by se tedy nemělo stát to, co je například zatím běžné v Česku, že úřady udělí poskytovateli pokutu za nekalé praktiky, ten na sebe vyhlásí konkurz, ale obratem si vytvoří novou firmu a v půjčování pokračuje dál.

Zvlášť přísnou prověrkou musí projít ti, kteří chtějí působit v takzvaných vysoce rizikových činnostech. Mezi ně patří poskytování půjček v domácnostech, vybírání splátek přímo u dlužníka doma či dluhové poradenství. Takoví žadatelé musí prokázat, že budou půjčovat zodpovědně. „Výběrčí splátek zase musí doložit, že znají pravidla pro vybírání dlužných částek. Třeba, že nesmí kvůli splátce kontaktovat dlužníkovy sousedy, přátele či zaměstnavatele. Nesmí rovněž dlužníkovi vyhrožovat soudem v případech, kdy by se kauza k soudu nemohla dostat,“ vysvětluje Fearn.

OFT může licenci poskytovateli odebrat, pokud zjistí, že při půjčování peněz porušuje předpisy. Nebo může licenci omezit jen na některé činnosti. Spotřebitelé jsou tak chráněni před lichváři. Pokud si chtějí půjčit od nebankovního poskytovatele úvěrů, mohou si ve veřejném registru ověřit, zda má licenci.

Britský zákon o spotřebitelském úvěru klienty úvěrových firem chrání i proti nesrozumitelným či neférovým smlouvám. Pokud má klient podezření, že podmínky úvěru nejsou spravedlivé, může se obrátit na soud, který následně může změnit podmínky půjčky, snížit splátku, přimět věřitele, aby dlužníkovi vrátil část peněz či zprostil klienta placení různých poplatků spojených s úvěrem.

„Těchto sporů však soudy zatím řešily velmi málo. Samotné OFT dává přednost dohodě s věřitelem o změně smluvních podmínek,“ dodává Fearn.

Britové, kteří přece jen narazí na lichváře, který půjčuje bez licence, by ho měli co nejrychleji udat místnímu Úřadu pro obchodní standardy. Půjčené peníze přitom takovému člověku nemusí podle britských zákonů vrátit. I když lichváři budou dlužníkům vyhrožovat vězením, dlužníci se bát nemusí. Minimálně od okamžiku, kdy policie lichváře zatkne. Do té doby jim bude hrozit, že lichvářovi vymahači jim budou vyhrožovat násilím a do bytů jim budou létat kusy betonu. Tak jako paní Ockerbyové z jednoho manchesterského sídliště.

Jak by se podle vás mělo v Česku regulovat poskytování nebankovních úvěrů? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

5. 6. 2014 | 23:30 | Hrochhonza

Budou-li si věřitelé řádně ověřovat skutečnosti uváděné žadateli o úvěr a nabídnou-li případným zájemcům o jejich služby prostředky k odpovědnému rozhodování v podobě vhodně podaných informací na jejich internetových stránkách,...více

9. 1. 2010 | 8:40 | Albert

Chování našeho státu je od dob "neviditelné ruky trhu" děsivé. Lichvářské firmy i jednotliví lichváři jsou zcela na legální půdě. Pan Klaus vždycky bránil jakékoliv státní regulaci a dnešní liberálové i ODS a tedy KDU potažmo...více

7. 1. 2010 | 7:15 | Pavel

Takové praktiky naštěstí nejsou u nás rozšířené tak jako v Británii. Poskytuji finanční prostředky , ale nedovedu si dost dobře představit, že bych podepsal jako klient takové mamutí úroky, jenž jsou v článku popsány. Vždy...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK