Přechod klientů Sberbank do České spořitelny má začít na jaře

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 16. 12. 2022
Přechod klientů Sberbank do České spořitelny má začít na jaře

Zdroj: Jana Divinová

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová dnes podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,053 miliardy korun.

S prodejem už souhlasil věřitelský výbor, Česká národní banka, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a v úterý 13. prosince vše stvrdil svým souhlasem také insolvenční soud.

Dnes podepsaná kupní smlouva navazuje na smlouvu o smlouvě budoucí ze 7. listopadu. Minulý pátek pak americký OFAC (úřad pro kontrolu zahraničních aktiv) prodloužil výjimku pro Sberbank CZ ze sankcí proti ruským subjektům. Pokud by výjimka z amerických sankcí na využívání IT systémů skončila, hrozilo by podle insolvenční správkyně, že Sberbank CZ už nebude mít přístup do svého hlavního bankovního systému a dalších nepostradatelných systémů.

Kupní smlouva s Českou spořitelnou bude po dnešním podpisu zveřejněna v insolvenčním rejstříku a tím započne tříměsíční lhůta, ve které mohou věřitelé Sberbank CZ napadnout platnost kupní smlouvy. „Po uplynutí tříměsíční lhůty může být transakce vypořádána a peníze za prodej úvěrového portfolia uhrazeny. Kupní cena tedy bude v případě hladkého průběhu bez námitek věřitelů uhrazena na konci března 2023 a já pevně věřím, že převládne odpovědný přístup a zdravý rozum a nikdo nebude tento prodej napadat. Po úhradě kupní ceny bude zahájena migrace klientů Sberbank CZ do portfolia České spořitelny,“ upřesňuje Lužová.

„V případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině příštího roku je předpoklad, že dojde k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu v druhé polovině roku 2023. Částečný rozvrh je ze zákona možné provést, pokud to umožňuje stav majetkové podstaty, což by mělo splnit vypořádání obchodu s Českou spořitelnou. Celkový rozvrh bude možné učinit až na konci insolvenčního řízení po vyhotovení konečné zprávy,“ dodává Lužová.

Když už musíte...

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

(spolupráce s Partners Financial Services)

Kupní cena vychází z nabídkového řízení, kterého se zúčastnilo několik zájemců. „Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla dostačovat k 100% uspokojení věřitelů v první skupině (Garanční systém finančního trhu – fond pojištění vkladů), 100% uspokojení věřitelů v druhé skupině (fyzické osoby a malé a střední firmy) a s velkou pravděpodobností k více než 90% uspokojení věřitelů ve třetí skupině (kraje, města, obce a velké společnosti),“ říká insolvenční správkyně.

Pro úvěrové klienty Sberbank CZ se zatím stále nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou nadále povinni splácet své závazky jako doposud na účty vedené u Sberbank CZ a řešit své klientské záležitosti se Sberbank CZ.

Zbytek úvěrového portfolia a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí kupní smlouvy uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem.


redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

2. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Téměř třetina obyvatel Česka (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost pak nemá vůbec... celý článek

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

Air Bank ke konci března zruší možnost bezúročného čerpání kontokorentu do výše 3000 korun. Tu nabízela klientům od srpna 2021.

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.