P2P musí zůstat mezi lidmi. Roger ukazuje cestu

Dominik Stroukal | rubrika: FINMARKET | 30. 6. 2022 | 1 komentář
Rovný rovnému, dalo by se přeložit anglické peer-to-peer, zkracované na P2P. Sdílení dokumentů mezi lidmi později s nástupem fenoménu fintechu doplnily například P2P půjčky či investice. Mluvilo se o revoluci, ale postupně se z P2P financí jedna rovná strana vytrácela a dále vytrácí.
P2P musí zůstat mezi lidmi. Roger ukazuje cestu

Zdroj: Shutterstock

Dobře je to vidět u investic. Lidé hledají slušný výnos s rozumným rizikem, na druhé straně je jim někdo ochotný zaplatit. Ať už je to půjčka nebo financování faktur, aplikace či platforma dovede tyto dvě strany důvěryhodně spojit a dovést je ke vzájemně výhodnému obchodu. Jenže pokud do aplikace někdo nahraje dobrou investiční příležitost, proč by ji měla platforma nabízet lidem a nenechat ji sama sobě?

Celá řada platforem to dokonce nedělá sama, ale v zádech má velkého institucionálního investora. Jejich podíl v čase rostl u našich i zahraničních platforem a dává to smysl. Proč si nesáhnout na dobrý výnos, když ho máme před očima? Nikdo také nevyčítá starožitníkovi, že si nechá vzácný šperk či obraz, když mu někdo donese poklad. Nemá žádnou povinnost ho nabízet dál, ale pokud by sám sobě skupoval 90 % všech donesených věcí a na prodejně nabízel jen drobný zbytek, říkali bychom mu stále obchodník, nebo by to byl jen sběratel?

Partner seriálu

Partnerem seriálu je Platební instituce Roger, která zkracuje dlouhou splatnost faktur na tři dny a pomáhá tak podnikatelům s optimalizací provozních financí. V roce 2020 se Roger spojil s jedním z největších hráčů na bankovním trhu – Komerční bankou. Spolu s ní dále zefektivňuje a digitalizuje oblast provozních financí.

Ano, je to otázka označení, ale to je přesně problém P2P fintechů. Chlubí se tím, že jsou P2P, ale na konci dne zkratka P2P neznamená peer-to-peer, ale peer-to-platforma, protože lidé si půjčují a nabízí investice ve skutečnosti samotné platformě. Anebo peer-to-pracháč, pokud má za zády firma někoho s dostatečným kapitálem, kterému investiční příležitosti za poplatek přihrává. A pokud to nedělají sami jako součást svého byznysplánu, dříve či později je velcí hráči osloví a buď koupí, nebo jen v pozadí doručují kapitál výměnou za zhodnocení. Je to legitimní byznys, ale je to pořád P2P? A pokud ne, neklamou tyto služby své zákazníky? A pokud je to opravdu přirozená cesta, existuje vůbec způsob, jak P2P zachránit?

V Rogeru se o to pokoušíme. Je to mise za záchranu P2P, za jeho zachování na platformě tak, jak kdysi vznikla. Tak, aby to bylo stále od rovného k rovnému. Přestože do firmy kapitálově vstoupila Komerční banka, platforma stále musí spojovat rovné s rovnými. Jak ale ukazuje naše vlastní zkušenost, není to jen o absenci velkého institucionálního investora, jakkoliv je to zásadní.

P2P ubližuje samotný úspěch platformy. Získaná důvěra způsobila, že na platformu přistávaly často i obří investiční příležitosti za miliony i desítky milionů korun. I bez institucionálního investora tak tyto příležitosti můžou zainvestovat jen velcí hráči s masovou volného kapitálu a P2P se vytrácí. Prvním a zásadním krokem tak je omezení maximální výše aukce, aby se jich mohli účastnit téměř všichni. Velcí hráči si pořád můžou nakoupit za kolik chtějí, ale začnou soutěžit s těmi, kdo tolik na investování nemají.

Jenže ani tady to nemůže skončit. Protože to najednou znamená pro movitější investory více faktur a s nimi více práce, bylo nutné připravit investiční automat, který pro ně přihazuje. Ani tady ale příběh nekončí. Aby se větší množství menších faktur dalo snadno zaplatit a nebylo to pro investory na obtíž, připravujeme jim platební aplikaci na základě získané PSD2 licence, která všechny vyhrané aukce přetvoří do předpřipravených platebních příkazů. Ty pak stačí jen standardním způsobem autorizovat a zaplatit, třeba otiskem prstu nebo FaceID.

Je to spousta práce. Proč to ale celé dělat, pokud je zjevné, že opuštění P2P je výnosnější? Jinak by to přeci velké firmy nedělaly. Zní to logicky, avšak není to tak snadné. Fintech včetně toho P2P vzniknul a zažil největší boom v posledních 15 letech, které byly velmi specifické extrémně nízkými úrokovými sazbami u nás i v zahraničí. Podnikání v takovém prostředí vybízelo k uspíšenému růstu firem a rychlému prodeji těchto podniků velkým hráčům. Jinými slovy, někdo preferuje rychlý krátkodobý zisk a někdo radši myslí na kontinuitu a uvažuje dlouhodobě. Finančně to neznamená, že jedna varianta je lepší než druhá, jsou to subjektivní preference jednotlivých firem. Oboje je legitimní podnikání, ale jen jedno je skutečně P2P. Rovní rovným je ve své podstatě tak hezká myšlenka, že stojí za to ji zachovat.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Dominik Stroukal

Autor článku Dominik Stroukal

Hlavní ekonom Platební instituce Roger, expert na kryptoměny. Vystudoval ekonomii na VŠE a mediální studia na UK. Vyučuje na vysoké škole CEVRO institut. Je šéfredaktorem časopisu Trade-off, managing directorem odborného... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

p2p půjčky, půjčky, Roger

A tohle už jste četli?

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

9. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,28 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dřív – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

4. 8. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Úroky nezvýšíme, hlásí nová rada ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Odložené platby jsou čím dál populárnější. Utáhne EU šrouby?

2. 8. 2022 | Jana Divinová | 7 komentářů

Odložené platby jsou čím dál populárnější. Utáhne EU šrouby?

Je to jednoduchý nástroj, jak platit za nákupy na internetu. Fakticky jde o půjčky, které ale plně nepodléhají stejné regulaci jako ostatní úvěry pro spotřebitele. Evropská unie teď... celý článek

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Hypotéka od Sberbank? Zesplatnění se nebojte, říká likvidátorka

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se Sberbank CZ. Lidé, kteří od ní mají hypotéku, se bojí takzvaného zesplatnění – tedy že budou muset najednou zaplatit celou zbývající... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.