Úvěry splácíme líp. Dlužníků je méně i v problémových krajích

jih | rubrika: Aktuality | 30. 8. 2019

Počet lidí, kteří nesplácí úvěry, v Česku výrazně klesá. Další dobrou zprávou je, že se to týká hodně i regionů, kde bývají problémy se splácením největší.

Počet lidí, kteří nespláceli své půjčky určené na spotřebu, se například na Karlovarsku meziročně snížil o 26 % a v Jihočeském kraji o 25 %. Počet lidí, kteří řádně nespláceli hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, se snížil nejvíce na Liberecku, a to o 23 %. Následoval Karlovarský kraj a Ústecký kraj, kde pokles činil 21 %. Ukazují to statistiky Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

„Počet lidí, kteří řádně nespláceli své krátkodobé úvěry, se na konci druhého čtvrtletí ve všech krajích s výjimkou Prahy meziročně snížil více než o pětinu. I když v posledních několika letech dlouhodobě sledujeme pokles počtu lidí v problémech se splácením a také pokles celkové nesplácené částky, takto rychlý pokles počtu nesplácejících klientů jsme u úvěrů na spotřebu dosud nezaznamenali,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Mapa: Podíl lidí s nesplácenými dluhy na celkové populaci.

Mapa: Podíl lidí s nesplácenými dluhy na celkové populaci. Oranžové jsou úvěry na bydlení, modré jsou na spotřebu.

Za ohrožený dluh je finančními institucemi považován takový dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující řádné splátky úvěru nebo který byl zesplatněn. Jako krátkodobé úvěry jsou definovány všechny úvěry, které ze své definice nejsou určeny na bydlení.

I o čtvrtinu méně

Počet lidí, kteří nespláceli své krátkodobé dluhy, klesl v Karlovarském kraji o 26 %, v Jihočeském kraji o 25 % a v Ústeckém kraji a na Vysočině o 24 %. V ostatních krajích se s výjimkou Prahy, kde šlo o 18 %, pohyboval okolo 22 %.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Zatímco Vysočina a Jihočeský kraj patří ke krajům, ve kterých lidé své krátkodobé úvěry dlouhodobě splácí téměř nejlépe z celé České republiky, Karlovarsko a Ústecko dlouhodobě patří k nejohroženějším krajům z pohledu schopnosti lidí splácet krátkodobé úvěry.

V Ústeckém kraji je na konci druhého čtvrtletí řádně nesplácelo 12,4 % klientů (oproti 16 % před rokem) a v Karlovarském kraji 11,6 % (oproti 15,4 % před rokem). Nejlépe své krátkodobé úvěry splácejí Pražané, mezi kterými je 6,5 % lidí s ohroženým dluhem. Následují obyvatelé Zlínského kraje, kde jde o 7 % klientů.

Problémových hypoték ubývá

Na konci druhého čtvrtletí 2019 se také dále snížil počet lidí, kteří nezvládali splácet své hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Pokles počtu nesplácejících klientů byl však v jednotlivých regionech rozdílný.

V Libereckém kraji se jejich počet meziročně snížil o 23 %, na Karlovarsku a Ústecku potom o 21 %. Naopak v Praze se počet nesplácejících klientů snížil pouze o 12 % a v Olomouckém kraji o 15 %. V celé ČR se počet lidí, kteří nesplácejí své dluhy na bydlení, snížil v průměru o 18 %.

Tip: Online půjčka za pár minut není online. A počkáte si tři dny, ukázal test

„Počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry na bydlení, se v Praze v posledním roce dostal pod hranici jednoho procenta. Výrazné snižování počtu těchto lidí v dalších regionech přitom ukazuje, že pozitivní důsledky dlouhodobého ekonomického růstu se neomezují pouze na Prahu a okolí, ale jsou patrné ve všech krajích,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

V celé České republice nesplácí své úvěry na bydlení v průměru 1,7 % klientů. Na Karlovarsku jde o 2,8 %, na Ústecku o 2,7 % klientů a v Moravskoslezském kraji 2 %. Naopak v Praze jde o 0,9 % a ve Středočeském kraji o 1,4 %. Ostatních krajů se tento údaj pohybuje poblíž republikového průměru.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Hypotéky už nezdražují. Na nižší úrok si ale počkáme, říká expert

8. 2. 2023 | Petr Kučera

Hypotéky už nezdražují. Na nižší úrok si ale počkáme, říká expert

Průměrná nabídková sazba hypoték je 6,37 % p. a., ukazuje statistika Fincentrum Hypoindex. Jde o data z většiny tuzemských bank k 6. únoru a týkají se úvěrů do 80 % odhadní ceny nemovitosti... celý článek

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

6. 2. 2023 | Petr Kučera

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

Státní příspěvek k dosavadním vkladům už vám sice nikdo nesebere, nové příspěvky od roku 2024 ale mohou být nižší i u stávajících smluv.

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

2. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Téměř třetina obyvatel Česka (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje ani jeden měsíc jejich průměrných životních nákladů. Každá desátá domácnost pak nemá vůbec... celý článek

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.