Úvěry splácíme líp. Dlužníků je méně i v problémových krajích

jih | rubrika: Aktuality | 30. 8. 2019 12:24

Počet lidí, kteří nesplácí úvěry, v Česku výrazně klesá. Další dobrou zprávou je, že se to týká hodně i regionů, kde bývají problémy se splácením největší.

Počet lidí, kteří nespláceli své půjčky určené na spotřebu, se například na Karlovarsku meziročně snížil o 26 % a v Jihočeském kraji o 25 %. Počet lidí, kteří řádně nespláceli hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, se snížil nejvíce na Liberecku, a to o 23 %. Následoval Karlovarský kraj a Ústecký kraj, kde pokles činil 21 %. Ukazují to statistiky Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

„Počet lidí, kteří řádně nespláceli své krátkodobé úvěry, se na konci druhého čtvrtletí ve všech krajích s výjimkou Prahy meziročně snížil více než o pětinu. I když v posledních několika letech dlouhodobě sledujeme pokles počtu lidí v problémech se splácením a také pokles celkové nesplácené částky, takto rychlý pokles počtu nesplácejících klientů jsme u úvěrů na spotřebu dosud nezaznamenali,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Mapa: Podíl lidí s nesplácenými dluhy na celkové populaci.

Mapa: Podíl lidí s nesplácenými dluhy na celkové populaci. Oranžové jsou úvěry na bydlení, modré jsou na spotřebu.

Za ohrožený dluh je finančními institucemi považován takový dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující řádné splátky úvěru nebo který byl zesplatněn. Jako krátkodobé úvěry jsou definovány všechny úvěry, které ze své definice nejsou určeny na bydlení.

I o čtvrtinu méně

Počet lidí, kteří nespláceli své krátkodobé dluhy, klesl v Karlovarském kraji o 26 %, v Jihočeském kraji o 25 % a v Ústeckém kraji a na Vysočině o 24 %. V ostatních krajích se s výjimkou Prahy, kde šlo o 18 %, pohyboval okolo 22 %.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Zatímco Vysočina a Jihočeský kraj patří ke krajům, ve kterých lidé své krátkodobé úvěry dlouhodobě splácí téměř nejlépe z celé České republiky, Karlovarsko a Ústecko dlouhodobě patří k nejohroženějším krajům z pohledu schopnosti lidí splácet krátkodobé úvěry.

V Ústeckém kraji je na konci druhého čtvrtletí řádně nesplácelo 12,4 % klientů (oproti 16 % před rokem) a v Karlovarském kraji 11,6 % (oproti 15,4 % před rokem). Nejlépe své krátkodobé úvěry splácejí Pražané, mezi kterými je 6,5 % lidí s ohroženým dluhem. Následují obyvatelé Zlínského kraje, kde jde o 7 % klientů.

Problémových hypoték ubývá

Na konci druhého čtvrtletí 2019 se také dále snížil počet lidí, kteří nezvládali splácet své hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Pokles počtu nesplácejících klientů byl však v jednotlivých regionech rozdílný.

V Libereckém kraji se jejich počet meziročně snížil o 23 %, na Karlovarsku a Ústecku potom o 21 %. Naopak v Praze se počet nesplácejících klientů snížil pouze o 12 % a v Olomouckém kraji o 15 %. V celé ČR se počet lidí, kteří nesplácejí své dluhy na bydlení, snížil v průměru o 18 %.

Tip: Online půjčka za pár minut není online. A počkáte si tři dny, ukázal test

„Počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry na bydlení, se v Praze v posledním roce dostal pod hranici jednoho procenta. Výrazné snižování počtu těchto lidí v dalších regionech přitom ukazuje, že pozitivní důsledky dlouhodobého ekonomického růstu se neomezují pouze na Prahu a okolí, ale jsou patrné ve všech krajích,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

V celé České republice nesplácí své úvěry na bydlení v průměru 1,7 % klientů. Na Karlovarsku jde o 2,8 %, na Ústecku o 2,7 % klientů a v Moravskoslezském kraji 2 %. Naopak v Praze jde o 0,9 % a ve Středočeském kraji o 1,4 %. Ostatních krajů se tento údaj pohybuje poblíž republikového průměru.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

23. 9. 2021 | Olga Skalková | 6 komentářů

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

U tří bank sice můžete jít na běžném účtu do minusu bez úroku, strop je ale nízko. Kontokorent jako způsob pokrytí nečekaných výdajů jinak zůstává velmi drahý.

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

22. 9. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 16 komentářů

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

Startuje nová etapa programu Nová zelená úsporám. O dotace mohou žádat i ti, kdo na ně předtím nedosáhli. Zájemce potěší i další novinky.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.