Úvěry splácíme líp. Dlužníků je méně i v problémových krajích

| rubrika: Aktuality | 30. 8. 2019 12:24

Počet lidí, kteří nesplácí úvěry, v Česku výrazně klesá. Další dobrou zprávou je, že se to týká hodně i regionů, kde bývají problémy se splácením největší.

Počet lidí, kteří nespláceli své půjčky určené na spotřebu, se například na Karlovarsku meziročně snížil o 26 % a v Jihočeském kraji o 25 %. Počet lidí, kteří řádně nespláceli hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, se snížil nejvíce na Liberecku, a to o 23 %. Následoval Karlovarský kraj a Ústecký kraj, kde pokles činil 21 %. Ukazují to statistiky Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

„Počet lidí, kteří řádně nespláceli své krátkodobé úvěry, se na konci druhého čtvrtletí ve všech krajích s výjimkou Prahy meziročně snížil více než o pětinu. I když v posledních několika letech dlouhodobě sledujeme pokles počtu lidí v problémech se splácením a také pokles celkové nesplácené částky, takto rychlý pokles počtu nesplácejících klientů jsme u úvěrů na spotřebu dosud nezaznamenali,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Mapa: Podíl lidí s nesplácenými dluhy na celkové populaci.

Mapa: Podíl lidí s nesplácenými dluhy na celkové populaci. Oranžové jsou úvěry na bydlení, modré jsou na spotřebu.

Za ohrožený dluh je finančními institucemi považován takový dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující řádné splátky úvěru nebo který byl zesplatněn. Jako krátkodobé úvěry jsou definovány všechny úvěry, které ze své definice nejsou určeny na bydlení.

I o čtvrtinu méně

Počet lidí, kteří nespláceli své krátkodobé dluhy, klesl v Karlovarském kraji o 26 %, v Jihočeském kraji o 25 % a v Ústeckém kraji a na Vysočině o 24 %. V ostatních krajích se s výjimkou Prahy, kde šlo o 18 %, pohyboval okolo 22 %.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Zatímco Vysočina a Jihočeský kraj patří ke krajům, ve kterých lidé své krátkodobé úvěry dlouhodobě splácí téměř nejlépe z celé České republiky, Karlovarsko a Ústecko dlouhodobě patří k nejohroženějším krajům z pohledu schopnosti lidí splácet krátkodobé úvěry.

V Ústeckém kraji je na konci druhého čtvrtletí řádně nesplácelo 12,4 % klientů (oproti 16 % před rokem) a v Karlovarském kraji 11,6 % (oproti 15,4 % před rokem). Nejlépe své krátkodobé úvěry splácejí Pražané, mezi kterými je 6,5 % lidí s ohroženým dluhem. Následují obyvatelé Zlínského kraje, kde jde o 7 % klientů.

Problémových hypoték ubývá

Na konci druhého čtvrtletí 2019 se také dále snížil počet lidí, kteří nezvládali splácet své hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Pokles počtu nesplácejících klientů byl však v jednotlivých regionech rozdílný.

V Libereckém kraji se jejich počet meziročně snížil o 23 %, na Karlovarsku a Ústecku potom o 21 %. Naopak v Praze se počet nesplácejících klientů snížil pouze o 12 % a v Olomouckém kraji o 15 %. V celé ČR se počet lidí, kteří nesplácejí své dluhy na bydlení, snížil v průměru o 18 %.

Tip: Online půjčka za pár minut není online. A počkáte si tři dny, ukázal test

„Počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry na bydlení, se v Praze v posledním roce dostal pod hranici jednoho procenta. Výrazné snižování počtu těchto lidí v dalších regionech přitom ukazuje, že pozitivní důsledky dlouhodobého ekonomického růstu se neomezují pouze na Prahu a okolí, ale jsou patrné ve všech krajích,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

V celé České republice nesplácí své úvěry na bydlení v průměru 1,7 % klientů. Na Karlovarsku jde o 2,8 %, na Ústecku o 2,7 % klientů a v Moravskoslezském kraji 2 %. Naopak v Praze jde o 0,9 % a ve Středočeském kraji o 1,4 %. Ostatních krajů se tento údaj pohybuje poblíž republikového průměru.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.