Zájem o kreditní karty klesá. Proč to tak je a proč se stále vyplatí o kreditce uvažovat?

| rubrika: PR Článek | 15. 7. 2019
Obliba úvěrů z kreditních karet upadá. Češi dávají přednost jiným úvěrovým produktům, přesto kreditky úplně nezavrhují. Meziročně objem půjček klesnul o zhruba dvě miliardy korun. Co stojí za tak výrazným snížením?

V květnu letošního roku dosahoval objem půjček z kreditních karet 17,9 miliardy korun, což je nejnižší číslo od srpna roku 2010. V červnu před čtyřmi lety byly poskytnuty půjčky v rekordní hodnotě 29 miliard, jedná se tak o víc jak jedenáctimiliardový pokles, meziročně došlo ke snížení o dvě miliardy.

Menší zájem banky ale nezaznamenaly, jen co se objemu půjček týká, klesá i počet vydaných kreditních karet. V roce 2011 Češi měli 2,3 miliony kreditek, dnes už jich mají jen 1,83 milionu. I přes snížení je ale zákazníci zcela nezavrhují.

Co stojí za pádem kreditních karet? Malá propagace a růst ekonomiky

Do budoucna by se počet kreditních karet a ani půjček z nich sjednaných zvyšovat neměl. Proč tedy nyní dochází k tak velkým propadům? Podle odborníků si za to banky mohou samy. V Česku kreditky nepatří mezi ty nejvíce propagované finanční produkty, banky jim nedávají takový prostor jako jiným službám typu běžný účet, spotřebitelská půjčka, hypotéka nebo spoření. Na druhou stranu všechnu vinu nenesou na svých bedrech jenom banky, za poklesem stojí i mnoho dalších faktorů. Jedním z nich je růst ekonomiky.

Čechům se daří, mají práci a vyšší příjmy, potřebují-li půjčit, pak sahají po levnějších úvěrech, než jsou půjčky z kreditek. Ty jsou poměrně drahou záležitostí, a proto je prioritou většiny klientů je co nejdříve splatit. Těm, kterým se to nedaří, pak často volí refinancování nebo konsolidaci půjček, díky tomu získají lepší podmínky pro splácení, a především nižší úrokovou sazbu, která u půjček z kreditních karet mnohdy převyšuje i 20 %, což není přívětivá výše.

Proč kreditní karty nezavrhovat? Nabízejí půjčku zdarma i slevy v obchodech

Kreditní karty ale mají své příznivce i nyní, a to především díky svým výhodám. Lidé jsou dnes zkušenější a finančně gramotnější, kreditní kartu si tak pořizují kvůli jejím benefitům. Jedním z nich je bezúročné období, kdy si lze půjčit a peníze zdarma do zhruba 45 až 55 dnů vrátit. Tento bonus se ale vyplatí skutečně jen klientům s výbornou platební morálkou.

Dalším benefitem jsou slevy u vybraných obchodníků a možnost získat část z utracených peněz zpět. Skvěle kreditní karta pomůže také v zahraničí, kdy se stává dobrým způsobem pro úhradu výdajů v cizině. Součástí některých kreditek je také cestovní pojištění, pojištění osobních věcí a asistence na cestách, další bonusy se pak odvíjí od vydavatele karet, je proto dobré si porovnat nabízené výhody a zvolit tu nejlepší verzi pro vaše potřeby.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.