Pozor, mikropůjčka se vám nemusí vyplatit. Co dělat, když ale není zbytí?

| rubrika: PR Článek | 11. 2. 2019
Půjčím si jen 3000 Kč, jak mi přijde výplata, dluh splatím. Představa krásná, ale skutek utek. Často se z drobného úvěru postupně stává dluh obřích rozměrů. Důvod je jednoduchý, když nemáte na zaplacení pár tisíc teď, nejspíš vám budou chybět i příští měsíc. S novou výplatou totiž nepřijdou jen náklady v podobě splátky. Proč si dát na malé půjčky velký pozor?

Malá půjčka před výplatou je často jediným řešením pro lidi s nízkými příjmy. Jenže právě těm se obvykle stává, že ani drobný dluh nejsou schopni splatit. Kvůli tomu se pak dostanou do dluhové spirály, ze které je velmi trnitá cesta ven. Jakmile nemáte na splacení, pozbývá mikropůjčka všech výhod.

Největší nástrahy malých půjček? Pozor na ně!

Ze všeho nejvíce si při sjednávání mikroúvěru dejte pozor:

  • na netransparentní náklady na prodlužování,
  • na roční procentní sazbu nákladů,
  • na bonusovou sazbu,
  • na první půjčku zdarma.

Netransparentní náklady na prodlužování

I přestože nyní neplánujete, že byste se dostali do problémů se splácením, je vhodné vědět, co nastane, pakliže přece jen s penězi nevyjdete a půjčku nezvládnete včas a řádně splatit. Kvůli netransparentním nákladům na prodlužování se může cena půjčky výrazně navýšit.

Roční procentní sazba nákladů

Lidé obvykle chtějí půjčit ihned a nechtějí se zaobírat čtením obchodních podmínek. Smlouvy především u malých půjček považují za zbytečné a dlouhé. Jenže právě v takových případech dochází k tomu, že si lidé neuvědomí, že RPSN dosahuje enormních výšin. Důvodem může být to, že právě tato sazba je často u mirkopůjček uváděna jako týdenní či měsíční.

Bonusová sazba

Bonusová sazba je oproti klasickým sazbám velmi vysoká, jakmile se ale dlužník dostane do problémů, stává se právě ze standardního úroku ten bonusový, který je ve skutečnosti takzvanou sankční sazbou. Ta bohužel může dosahovat i stovky procent.

První půjčka zdarma

Půjčit zdarma je sice lákavá nabídka, avšak stačí se jen o den opozdit se splácením a rázem není nic zadarmo, ale pořádně naúčtováno. Navíc první půjčky zdarma přináší i řadu nebezpečí. Pozor tak dejte především na podvodné nabídky.

Co dělat, když si potřebujete půjčit?

Ze všeho nejdříve si sedněte a v klidu zvažte, zda je půjčka skutečně nutná a zda je jediným řešením. Pokud ano, pak jako první zajděte do vaší banky, nepochodíte-li u ní, zkuste obejít další bankovní domy a velké nebankovní společnosti. Až poté oslovte zbylé poskytovatele. Vždy se ale řiďte těmito pravidly:

  • Dejte přednost finančním institucím, které umožňují průběžně splácet jistinu.
  • Půjčku nemusíte zvládnout splatit, proto se ptejte i na náklady na prodloužení.
  • Ujistěte se, že víte, na kolik vás půjčka vyjde.
  • Pokud se dostanete do problémů se splácením, ihned to řešte.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.