Proč Češi neodolají vánočním půjčkám a jak se popasovat s unáhleným úvěrem?

| rubrika: PR Článek | 3. 12. 2018
Se zadluženými Vánocemi nemáte žádné zkušenosti? Pak buďte jedině rádi, skoro pětina Čechů má co do činění s vánočními svátky na dluh. A není divu, vždyť v průměru Češi letos utratí za vánoční dárky 5970 Kč. Ne všichni na to přitom mají. Výsledkem jsou pak ukvapené půjčky a finanční problémy.

Z průzkumu agentury Kantar pro Poradnu při finanční tísni a Sdružení českých spotřebitelů vyplynulo, že 6 % Čechů se plánuje na Vánoce zadlužit. Bohužel realita je ale mnohdy jiná, vánoční půjčka zatíží rodinný rozpočet 17 % populace. Vánoční půjčky mají mnohé společné, obvykle jsou sjednávány:

  • impulzivně,
  • u neověřených poskytovatelů,
  • bez řádného přečtení obchodních podmínek.

To vše jsou zbytečné kroky, které akorát vedou do ještě větších finančních problémů a které mohou být hlavním impulzem k dluhové pasti.

Jaké půjčky před Vánoci nejvíce letí?

Není dluh jako dluh, hlavním požadavkem mnohých je rychlá půjčka. Lidé především před Vánoci nemají času nazbyt, dárky nakupují na poslední chvíli, a tak potřebují peníze snadno a rychle získat. Úplně nejčastěji lidé volí nákup na splátky, 23 % respondentů v průzkumu uvedlo, že spotřební zboží nakupuje na splátky, tedy využívá službu obchodu.

Zhruba 22 % dotazovaných si sjedná neúčelový spotřebitelský úvěr, kterým může financovat jak elektroniku, tak i oblečení, hračky nebo dovolenou. Kolem 20 % Čechů pak využívá kontokorent a 17 % volí malou půjčku před výplatou.

Proč si Češi sjednávají půjčky na Vánoce?

Bohužel většina předvánočních půjček je velmi rizikových, zatímco v průběhu roku se rizikově zadluží zhruba 27 % populace, na konci roku tomu je téměř 47 %. A proč se lidé před Vánoci unáhleně zadlužují?

  • 21 % dotázaných uvedlo, že po půjčce sahají kvůli dlouhodobým finančním problémům.
  • 17 % respondentů odpovědělo, že půjčku si museli sjednat kvůli dočasnému nedostatku peněz.
  • 10 % lidí se pak zadluží kvůli „nabídce, která se neodmítá,“ využijí tak výhodné akce na splátky.

Devět z deseti plánuje, že letos utratí za vánoční dárky méně jak 10 000 Kč. Nejčastěji si lidé nadělují pod stromeček oblečení, obuv, doplňky, hračky, hry a elektroniku. A právě elektronika často stojí za vánočním zadlužením.

Co dělat s unáhlenou vánoční půjčkou, kterou nezvládáte splácet?

Rozhodně nestrkejte hlavu do písku a nedělejte, že vás se to netýká. Neschopnost splácet řešte ihned bez odkladu. Využít můžete například:

  • refinancování,
  • konsolidaci,
  • oddlužení,
  • pomoc neziskových poraden.

A právě obrátit se o pomoc na jednu z poraden je často tím nejlepším řešením. Především tehdy, dostanete-li se až k exekuci a k osobnímu bankrotu.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.