Co je to kontokorent?

PR článek | rubrika: PR Článek | 11. 9. 2018
Nevycházíte s výplatou? Opozdily se vám nějaké příjmy z podnikání? To s kontokorentem nemusí být žádný problém. Podívejte se na to, jaký bankovní produkt se za tímto označením ukrývá a jaké jsou jeho základní vlastnosti. Dost možná zjistíte, že by se vám jeho pořízení také vyplatilo.
Co je to kontokorent?

Stálá finanční rezerva

Přirovnání „dlouhý jako týden před výplatou“ se nepoužívá náhodou. Čekání na příchozí platby dokáže být nekonečné a v neposlední řadě velmi nepříjemné. Časový nesoulad příjmů a výdajů dokáže pořádně zkomplikovat život a včasné placení všech závazků. Naštěstí existuje řešení.

Kontokorent nebo také kontokorentní úvěr představuje povolené přečerpání účtu. Tento produkt je poskytován k běžnému účtu a povoluje vám čerpat peníze, i když na účtu aktuálně žádné nemáte. Jak je to možné? Zjednodušeně vám banka půjčí a dovolí vám jít do minusu v rámci schváleného limitu. Kontokorent můžete chápat jako rezervu, díky které budete platit všechny účty včas.

Jaké jsou podmínky kontokorentu?

Pokud vás kontokorent zaujal, počítejte s tím, že každá banka má pro jeho schválení jiná pravidla. V prví řadě se jedná o pravidelné a dostatečné příjmy. Na základě toho, kolik peněz měsíčně dorazí k vám na účet, banka nastaví úvěrový limit. Ten bývá maximálně dvojnásobkem až trojnásobkem čistého příjmu. Proces schválení je zpravidla rychlejší u banky, která má o vás historicky dostatek informací a záznamů.

Vždy si předem zkontrolujte poplatky za sjednání, úroky z vyčerpané části a další podmínky. Splátky se u většiny bank strhávají automaticky. Zároveň se informujte o tom, jak často za rok musíte být na účtu v plusu. Skvělým tipem je nastavení limitu kontokorentu do výše vašeho pravidelného příjmu. Díky tomu s příchozí výplatou kontokorent splatíte.

Někdy se vyplatí kreditka

Dluh se u kontokorentního úvěru úročí nižší sazbou než u kreditek. Nevýhodou je absence bezúročného období. Co z toho vyplývá? U menších částek na krátké období se jednoznačně vyplatí kreditní karta. Většina bank nabízí 45 až 55 dní na splacení bez navýšení. U kontokorentu se vám dluh bude úročit vždy. Dalším rozdílem jsou různé bonusy. U karty jsou běžné věrnostní a partnerské programy pro platby u obchodníků. Příkladem je získání kreditů na nákup v konkrétním internetovém obchodě, vracení několika procent z nákupu nebo balíček pojištění.

Rizikem u kreditních karet jsou vysoké úroky a poplatky při zanedbání povinnosti vše splatit v bezúročném období. Během čerpání peněz z karty vždy mějte přehled a kontrolu nad budoucími možnostmi splácení. Utracené peníze vás jinak doženou a vy se můžete dostat do dluhové pasti. Během překlenutí nepříznivého období do další výplaty zbytečně neutrácejte. Kreditka by měla sloužit pouze na nejnutnější výdaje.

Kontokorent pro podnikatele?

Do problémů s finančními toky se mohlo dostat nejen jednotlivci, ale také společnosti, které například čekají na platby neuhrazených faktur za odvedené služby. I pro ně existuje řešení, které je v principu velmi podobné kontokorentu. Revolvingový úvěr představuje účelový úvěr, který není vázaný na běžný účet. Finanční prostředky z něj firma může čerpat opakovaně, a to především na pohledávky a zásoby. Možnost opakovaného čerpání i v době splácení úvěru patří mezi jedny z největších výhod revolvingového úvěru. Na opačné straně se nachází vyšší poplatky a vysoké úroky z prodlení.

Hodí se, ale pozor

Sjednání kontokorentu k vašemu účtu je dobrý nápad, pokud se ho skutečně chystáte pravidelně využívat na to, k čemu má primárně sloužit. Ve všech ostatních případech je čerpání do minusu rizikem a důvodem k tomu, abyste si vše předem pořádně propočítali.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

24. 6. 2022 | Olga Skalková | 30 komentářů

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky, ale i prodloužení celkové splatnosti.

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

22. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Půjčka na nečekané výdaje? Víme, na které si dát pozor

Může být férová, nebo se taky pořádně prodražit. Nový žebříček ukazuje, u koho se nespálíte a komu se radši vyhnout.

Kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky padla další pokuta

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky padla další pokuta

Komerční banka dostala od České národní banky pokutu sedm a půl milionu korun za porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Důvodem je účtování nepřiměřeně vysokých poplatků za předčasné... celý článek

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

16. 6. 2022 | Petr Kielar | 7 komentářů

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

V době vysokých úrokových sazeb roste význam úvěrů ze stavebního spoření. Jejich sazby končí tam, kde začínají nejlevnější hypotéky.

Nečekaná hrozba. Vaši půjčku může zdražit inflační doložka

10. 6. 2022 | Olga Skalková | 5 komentářů

Nečekaná hrozba. Vaši půjčku může zdražit inflační doložka

Zatímco u hypoték se úroková sazba mění vždycky na konci fixačního období, u spotřebitelských úvěrů bývá stejná po celou dobu splácení. Pokud jste ovšem nepodepsali smlouvu, která počítá... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.