Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

ČNB opět zvýšila úrokové sazby. Další zdražování půjček nás letos nemine

| rubrika: PR Článek | 12. 2. 2018
Už potřetí v průběhu šesti měsíců Česká národní banka zdražila úvěry a podle guvernéra Jiřího Rusnoka se rozhodně o poslední zvyšování úrokových sazeb nejedná. Během letošního roku dojde k dalšímu nárůstu. Zdražování se netýká jen hypoték, ale i všech spotřebitelských a krátkodobých půjček.

Centrální banka nám jasně ukázala, že se nebojí použít svůj hlavní nástroj, kterým může usměrňovat inflaci a hodnotu peněz. Bankovní rada potřetí během půl roku rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Základní dvoutýdenní repo sazba narostla o 0,25 procentního bodu. Nově tak činí 0,75 %. Začátkem roku 2017 sazba dosahovala pouhých 0,05 %.

Úrokové sazby centrální banky mají velký vliv na úrokové sazby komerčních bank a tím ovlivňují dostupnost půjček nejen pro občany, ale i podnikatele. Se zvyšující se repo sazbou se zvyšují i úrokové sazby a půjčky zdražují.

ČNB rozhoduje o repo, lombardní i diskontní sazbě

Kromě repo sazby Česká národní banka zvyšovala také lombardní sazbu, a to z 1 % na 1,5 %. Zatímco za pomoci repo sazby centrální banka reguluje přebytečné množství peněz na finančním trhu určené pro půjčky, lombardní sazba je úrokem, za který si půjčují obchodní banky od té centrální. Poslední třetí sazbou ČNB je diskontní sazba. Ta prozatím zůstává na stejné výši 0,05 %.

Zdražování se týká všech typů půjček

Kroky centrální banky jsou odpovědí na prosperující ekonomiku, jejíž růst tak chce ČNB přibrzdit. Kvůli zdražení úvěrů budou lidé méně utrácet a dojde ke zpomalení ekonomiky.

Vyšší úroky se týkají především hypoték, kterých se zdražování dotkne nejvíce. Avšak ani klasický spotřebitelský úvěr se růstu úrokových sazeb nevyhne. Méně dostupné budou dlouhodobé a krátkodobé, účelové a neúčelové i bankovní a nebankovní půjčky.

Se sjednáním úvěrů se nevyplatí otálet

Zdražovat se nejspíš bude postupně a všichni poskytovatelé úvěrů nepojedou ve stejném trendu, proto se vyplatí nad půjčkou dlouho nerozmýšlet. ČNB očekává, že své sazby zvýší letos ještě minimálně třikrát. Především pak u hypoték, jejichž sazby by právě letos mohly výrazněji poposkočit. Prudké zdražování hypoték by mohlo na konci roku 2018 skončit u 3 %.

Nejen hypoteční úvěry, ale i ostatní typy půjček se proto vyplatí vybírat s velkou pečlivostí a především porovnávat jejich výhodnost podle základních parametrů. Zatímco některé banky tak mohou zdražování hned podlehnout, jiné mohou ještě nějaký ten pátek sazby držet relativně nízko. Pro porovnání úroků finančních produktů můžete využít portál půjčka.co, který vám srovná snadno a rychle desítky půjček na jednom místě.

Obchodní banky se prozatím snaží růst úroků minimalizovat snižováním svých marží, avšak ani ty nejsou bezedné, a tak prostor pro další pokles se brzy vyčerpá.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK