RPSN patří mezi nejdůležitější parametry u půjček. Nezapomínejte na něj

| rubrika: PR Článek | 11. 12. 2017
RPSN je základním parametrem úvěru a jeho výše rozhoduje o výhodnosti půjčky. Bohužel mnozí nejenže nevědí, co zkratka znamená, ale nemají ani tušení, jak se RPSN počítá a jak se liší od úrokové sazby. Udělejte si jednou provždy jasno a nenechte se zlákat na drahý nevýhodný úvěr plný skrytých poplatků.

Zkratka RPSN značí roční procentní sazbu nákladů. Jedná se o nejdůležitější parametr půjček, díky kterému si spočítáte, kolik za půjčenou sumu zaplatíte. Součástí RPSN je úroková sazba a všechny poplatky. Roční procentní sazba nákladů musí být vždy větší než úroková sazba, popřípadě se mohou oba parametry rovnat. Nikdy nemůže být RPSN menší než úrok!

Jestliže se parametry rovnají, znamená to, že nezaplatíte na poplatcích ani korunu, ať už se jedná o poplatky za sjednání úvěru, o poplatky za vedení úvěrového účtu nebo další jiné poplatky, týkající se posouzení žádosti, převodu peněz, pojištění a záruk. Pokud je RPSN výrazně vyšší než úroková sazba, můžete počítat s tím, že na poplatcíchzaplatíte velkou sumu.

Finanční instituce, které nabízejí půjčky s vysokou roční procentní sazbou nákladů, obvykle tento parametr uvádí někde na konci a malým písmem. Nemůžete-li na webových stránkách, v inzerátu nebo ve smlouvě najít výši RPSN, ptejte se! V opačném případě byste mohli být velmi nemile překvapeni.

Vypočítejte si sami, kolik zaplatíte na úrocích a poplatcích

Výpočet RPSN není nic pro ty, kteří neholdují matematice. Jedná se o poměrně složitý matematický příklad, který za vás naštěstí vypočítá úvěrová kalkulačka. O trochu jednodušší je výpočet úroků, avšak i s tím si můžete pomoci díky online kalkulačkám. Pro výpočet úroku potřebujete znát údaje, jako jsou:

  • výše úvěru,
  • roční úroková sazba,
  • doba splatnosti v letech.

Všechny tyto tři parametry vynásobíte a vydělíte 100, tím tak zjistíte, kolik zaplatíte na úrocích, avšak bez poplatků.

Než se pustíte do složitých výpočtů RPSN, můžete si raději sami spočítat, o kolik půjčenou sumu přeplatíte. Tentokrát budete potřebovat znát údaje v podobě:

  • výše úvěru,
  • měsíční splátky,
  • doby splatnosti v měsících.

Měsíční splátku vynásobíte dobou splatnosti a výslednou částku porovnáte s výší úvěru. Rozdíl je suma, kterou zaplatíte za úvěr, tedy kolik zaplatíte na úrocích a za poplatky.

Nehledejte jehlu v kupce sena, vsaďte na online porovnávač

RPSN je údajem, který musí všechny banky i nebankovní společnosti uvádět. Bohužel někdy je parametr snadno dohledatelný, jindy je dokonale skryt.

Jestliže se vám nechce hledat RPSN u každého úvěru zvlášť, můžete využít online porovnávač úvěrů www.pujcka.co, kde najdete přehledně seznam půjček včetně jejich základních údajů. Bez zdlouhavého hledání se tak dozvíte jak úrokovou sazbu a RPSN, tak i možnou dobu splatnosti a výši půjčky.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.