Průmysl opět zpomaluje, čeká nás nová vlna propouštění

| rubrika: Aktuálně.cz | 13. 11. 2011 | 8 komentářů
Průmysl opět zpomaluje, čeká nás nová vlna propouštění
Firmám postupně klesají zakázky a náklady na mzdy jsou pro ně neudržitelné. Tak komentují manažeři poslední údaje o průmyslové produkci.

Opakování roku 2008?

Trend směrem dolů je poměrně silný a bude ještě pokračovat. Musíme si říci, že dobře už bylo,“ připustil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Reagoval tím na údaje Českého statistického úřadu, podle kterých byly průmyslové tržby v září jen necelé procento nad loňskou úrovní. Ještě v květnu byly proti loňsku o deset a v lednu o dvacet procent vyšší. Z toho je vidět, že oživení průmyslu skončilo a že se může opakovat propad, ke kterému došlo na podzim roku 2008.

Viceprezident Špicar uklidňuje, že situace zatím není stejně kritická jako před třemi lety. Tehdy úroveň průmyslových zakázek klesla během tří měsíců o třetinu. Tentokrát se snížila o desetinu během půl roku.

Méně hrozivé jsou taky příčiny propadu. „Klesají zakázky pro firmy, které jsou závislé na výdajích veřejné správy,“ vysvětluje Špicar. Výpadek průmyslu před třemi lety měl vážnější důvod. Způsobil ho pokles zahraniční poptávky, ke kterému došlo po pádu banky Lehman Brothers.

Index průmyslové produkce (meziroční vývoj)

V sekci Makroekonomika najdete i další důležité ukazatele české ekonomiky – data o vývoji mezd, hrubého domácího produktu, maloobchodních tržbách a další.

Případné oslabení exportu rozhodne osud českého průmyslu v příštích měsících. Zahraniční zakázky sice ještě v září narostly, průmyslníci však varují, že může být hůř: „Výpadek může postihnout firmy, které vyvážejí do Evropské unie,“ předpovídá viceprezident.

To potvrzuje i hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík: „Český průmysl drží nad vodou export. Nepříznivý vývoj v eurozóně a v celém světě však postupně omezí i tento životadárný pramen síly českého průmyslu,“ uvedl.

Výpovědní lhůty už běží

Pokles průmyslové produkce zasáhne během několika měsíců zaměstnance. Pokud firmám klesají tržby, musí snižovat platy, anebo propouštět, aby udržely produktivitu na dosavadní úrovni. Na přelomu let 2008 a 2009 poklesla produktivita o patnáct procent, i když se začalo masivně propouštět. Nakonec bylo z průmyslových firem propuštěno 150 tisíc pracovníků, tedy patnáct procent dosavadního stavu.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 11. 2011 9:01, eďa

K těm 20 hodinám týdně se dopracujeme už od nového roku v podobě veřejně prospěšných prací. Přeji hezký den.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.