Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Průmysl opět zpomaluje, čeká nás nová vlna propouštění

| rubrika: Aktuálně.cz | 13. 11. 2011 | 8 komentářů
Průmysl opět zpomaluje, čeká nás nová vlna propouštění
Firmám postupně klesají zakázky a náklady na mzdy jsou pro ně neudržitelné. Tak komentují manažeři poslední údaje o průmyslové produkci.

Opakování roku 2008?

Trend směrem dolů je poměrně silný a bude ještě pokračovat. Musíme si říci, že dobře už bylo,“ připustil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Reagoval tím na údaje Českého statistického úřadu, podle kterých byly průmyslové tržby v září jen necelé procento nad loňskou úrovní. Ještě v květnu byly proti loňsku o deset a v lednu o dvacet procent vyšší. Z toho je vidět, že oživení průmyslu skončilo a že se může opakovat propad, ke kterému došlo na podzim roku 2008.

Viceprezident Špicar uklidňuje, že situace zatím není stejně kritická jako před třemi lety. Tehdy úroveň průmyslových zakázek klesla během tří měsíců o třetinu. Tentokrát se snížila o desetinu během půl roku.

Méně hrozivé jsou taky příčiny propadu. „Klesají zakázky pro firmy, které jsou závislé na výdajích veřejné správy,“ vysvětluje Špicar. Výpadek průmyslu před třemi lety měl vážnější důvod. Způsobil ho pokles zahraniční poptávky, ke kterému došlo po pádu banky Lehman Brothers.

Index průmyslové produkce (meziroční vývoj)

V sekci Makroekonomika najdete i další důležité ukazatele české ekonomiky – data o vývoji mezd, hrubého domácího produktu, maloobchodních tržbách a další.

Případné oslabení exportu rozhodne osud českého průmyslu v příštích měsících. Zahraniční zakázky sice ještě v září narostly, průmyslníci však varují, že může být hůř: „Výpadek může postihnout firmy, které vyvážejí do Evropské unie,“ předpovídá viceprezident.

To potvrzuje i hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík: „Český průmysl drží nad vodou export. Nepříznivý vývoj v eurozóně a v celém světě však postupně omezí i tento životadárný pramen síly českého průmyslu,“ uvedl.

Výpovědní lhůty už běží

Pokles průmyslové produkce zasáhne během několika měsíců zaměstnance. Pokud firmám klesají tržby, musí snižovat platy, anebo propouštět, aby udržely produktivitu na dosavadní úrovni. Na přelomu let 2008 a 2009 poklesla produktivita o patnáct procent, i když se začalo masivně propouštět. Nakonec bylo z průmyslových firem propuštěno 150 tisíc pracovníků, tedy patnáct procent dosavadního stavu.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 11. 2011 9:01, eďa

K těm 20 hodinám týdně se dopracujeme už od nového roku v podobě veřejně prospěšných prací. Přeji hezký den.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Matěj 13. 11. 2011 17:54)

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

14. 11. 2011 | 17:38 | Rada

Tolik příspěvků ve stejném duchu, to se jen tak nevidí. Přidám k tomu ještě v současnosti zbytečné prodlužování věku odchodu do důchodu. Chápu, že nezaměstnaný mladý člověk vyjde levněji než důchodce, na druhou stranu stav...více

14. 11. 2011 | 9:01 | eďa

K těm 20 hodinám týdně se dopracujeme už od nového roku v podobě veřejně prospěšných prací. Přeji hezký den. více

13. 11. 2011 | 20:07 | JARDA

Pokud bude vládnout tahle vláda,tak se úplně zastaví průmysl.Když budou neustále zvedat DPH a jiné nesmyslné poplatky.Akorát snižují spotřebu obyvatel a tím zvyšují nezaměstnanost. více

13. 11. 2011 | 19:13 | Nox

Take bych to videl jako cestu... bohuzel nikdo z mocnych o to nema zajem. Kdyz vidim, co vsechno jde dnes uz zautomatizovat a lide to delaji zbytecne rucne... více

13. 11. 2011 | 18:05 | No

Nelze mít sociální pečovatelský stát a kapitalistický způsob výroby a hospodaření, kdy zisky končí v cizině a u miliardářů a politiků. To by si měl uvědomit každý rozumný volič. 22 let většinové volíme demokratický kapitalismus...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK