Vydělat na pronájmu? Sečíst 12 nájmů nestačí. Jak sestavit rozpočet

PR článek | rubrika: FINEXPO | 14. 6. 2021
Chcete pronajmout nemovitost a získat tak další příjem navíc? Zvažujete pořízení nemovitosti jako investici a zdroj pasivního příjmu? Spočítejte si dobře, co se vám vyplatí.
Vydělat na pronájmu? Sečíst 12 nájmů nestačí. Jak sestavit rozpočet

Zdroj: Quantum reality

Komerční spolupráce

„Při stanovení rozpočtu nestačí spočítat nájem krát dvanáct a hotovo. Je potřeba zohlednit více položek, které mají vliv na návratnost vaší investice a hlavně vás ochrání před zklamáním nebo dokonce situací, kdy celý záměr bude ztrátový,“ upozorňuje Jakub Zámiš z Odhad-zdarma.cz.

Stanovení správné výše nájmu

Když se pustíte do úvah o pronájmu nemovitosti, bude klíčové rozhodnout, jakého výnosu chcete dosáhnout. Zda jde jen o dočasné využití volné nemovitosti, kterou v budoucnu plánujete věnovat svým dětem, nebo chcete u své chalupy na venkově využít možnost sdílení v době, kdy zůstává opuštěná. S tím souvisí také plánovaná doba pronájmu. Jinak budete o výši nájmu přemýšlet u volné nemovitosti na rok nebo pár měsíců, jinak u nemovitosti pořízené s cílem dlouhodobého pronájmu.

„Ať už uvažujete o krátkodobém nebo dlouhodobém pronájmu, na straně příjmů bude klíčové správné stanovení výše pronájmu. Když není stanovena správně, může vést k podhodnocení ceny a majiteli nemovitosti sotva pokryje všechny náklady a výdaje. Při nadhodnocení hrozí vyšší fluktuace nájemníků a s ní spojená nižší obsazenost nemovitosti, což má v podstatě stejný negativní dopad do celkového rozpočtu,“ upozorňuje Jakub Zámiš, realitní oborník z on-line kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která umí určit optimální tržní výši nájmu domu i bytu.

Nepředpokládané výdaje a výpadky příjmů

Na straně výdajů si mnoho majitelů některé položky ani neuvědomí. Myslí si, že když už správně stanovili výši nájmu, stačí ji vynásobit dvanácti. Nebo dokonce podle této výše nájmu vyřídit hypotéku se stejnou splátkou a najít nájemníka. Jenže pak často přijde rozčarování. Na co se nejčastěji zapomíná?  

• Fluktuace nájemníků aneb obsazenost nemovitosti

„Čas od času nájemník odejde a nemovitost je nějakou dobu prázdná. Před dalším nájemníkem ji často majitel potřebuje uvést do řádného stavu, například vymalovat, obnovit některé prvky vybavení. Svou roli bude hrát také to, zda nemovitost pronajímáte spíše krátkodobě, nebo dlouhodobě. Ne vždy ihned najdete nového nájemníka. Svůj vliv má i lokalita a celková aktuální ekonomická situace. Zjednodušeně platí, čím menší trh a nabídka nemovitostí k pronájmu, tím obvykle můžete počítat s nižší fluktuací a naopak,“ uvádí Ing. Jan Hájek, jednatel realitní kanceláře Quantum reality.

• Úpravy a opravy

Povinnosti pronajímatele udržovat byt ve stavu schopném užívání definuje zákon, konkrétně občanský zákoník. Zároveň definuje povinnost nájemce starat se o běžnou údržbu i drobné opravy související s užíváním bytu. Jaké opravy už musí financovat majitel coby pronajímatel, pak doplňuje nařízení vlády. V něm je mimo jiné stanoveno, že se za drobné opravy považují ty, které nepřesáhnou částku jeden tisíc korun na jednu opravu. Pokud je částka vyšší, hradí opravu pronajímatel. U krátkodobě pronajímaných nemovitostí počítejte také s náklady a ztrátou času při častém předávání nemovitosti novým uživatelům.

• Úhrady za služby

Celková částka, kterou jako majitel inkasujete od pronajímatele, má dvě složky. První je nájemné a druhou jsou poplatky za služby. Nejvíce chyb a rozčarování v praxi přináší právě opomenutí nebo nesprávné účtování těchto poplatků za služby. Pokud jsou účtovány špatně, může nájemce požadovat jejich vracení a v případném sporu před soudem by vyhrál. Mnohdy jde až o desetitisíce korun. Jaké poplatky za služby můžete jako majitel přenést na nájemce? Zjednodušeně jen za ty služby, které nájemce ve spojitosti s bydlením reálně využívá. Nejčastěji půjde o spotřebu vody, vytápění, spotřebu elektřiny, odvoz domovního odpadu, úklid společných prostor, společnou televizní anténu a výtah. Rozhodně nelze na nájemce přenést platby do fondu oprav, poplatek za správu domu, odměny členům výboru a pojištění domu. Ty hradí pronajímatel a jejich úhradu může pomyslně zahrnout do výše nájemného.

„Vezmeme-li v úvahu průměrný byt v Praze s dispozicí 2+kk, s průměrnou výší nájmu 12 tisíc korun (plus úhrady za služby), mohou poplatky za služby, které nelze na nájemníka přenést, vycházet na přibližně 800–1000 korun měsíčně. A to je skoro 8 procent z výše nájmu. Nejde tedy o zanedbatelnou položku. V případě pronájmu nemovitosti tak musí majitel nemovitosti, po zohlednění všech výdajů a rizik, počítat v průměru spíše s 10 nájmy na straně příjmů, nikoliv se 12. Samozřejmě záleží na typu nemovitosti a lokalitě,“ dodává Zámiš.

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

7. 7. 2021 | Viktor Mejzlík | 5 komentářů

Mít v Brně byt. O výnosu investiční nemovitosti rozhoduje i výše nájmů

Brno rychle dohání Prahu v ceně nemovitostí. I přesto je stále výhodnější pořídit investiční byt právě v moravské metropoli.

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Ke coworkingu přidáme komunitní bydlení. Coliving

Před několika lety rozšířil developer Lubomír Šilhavý svou nabídku kanceláří o coworkingová centra WorkLounge. Teď chce flexibilním profesionálům nabídnout coliving. Komunitní bydlení... celý článek

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

13. 5. 2021 | Vladimír Zuzák | 4 komentáře

Vyplatí se prodej, nebo pronájem? Záleží, kde prázdnou nemovitost máte

Jak je na tom český realitní trh po roce s koronavirem? Co se teď víc vyplatí: pronajmout, nebo raději prodat? Tato otázka nemá univerzální odpověď. Každý kraj, město a vesnice jsou... celý článek

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

3. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Ceny bytů i pozemků dál rostou. Nájmy zlevňují

Průměrná tržní cena bytů loni stoupla meziročně téměř o 13 procent. Rodinné domy zdražily o desetinu a pozemky o více jak 13 procent. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů... celý článek

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.