Nová služba umožní nájem bez kauce. Zadarmo ale nebude

pk | rubrika: Aktuality | 28. 8. 2019 | 7 komentářů

V Česku startuje služba, která zájemcům o nájemní bydlení umožní, aby za pronájem bytu neplatili kauci v hotovosti. Majitelům nemovitostí zároveň pokryje případné dluhy a garantuje, že nájemce (nájemník) je solidní a nikde nedluží.

Novinka s názvem Dodomo se inspirovala v Německu nebo Anglii. Nahrazuje běžnou hotovostní kauci a majiteli (pronajímateli) ručí až do výše tří měsíčních nájmů nebo 150 tisíc korun.

„Funguje tak, že nájemce nebo někdo, kdo má jeho souhlas se zpracováním osobních údajů, zadá do formuláře na našem webu základní osobní data. Na základě těchto informací bude nájemci vystaven certifikát, který je v případě kladného hodnocení důkazem toho, že se jedná o důvěryhodného člověka, který není například v exekuci, nebo nikde nedluží. Solidní nájemce je totiž dle našeho průzkumu mezi pronajímateli a makléři považován za to nejdůležitější,“ popisuje Tomáš Rákosník, jeden ze zakladatelů služby Dodomo.

K prověření budoucího nájemce používá služba řadu zdrojů jako jsou centrální evidence exekucí, insolvenční rejstřík, katastr nemovitostí, obchodní rejstřík nebo databáze dlužníků zdravotních pojišťoven. K úvěrovým registrům jako Solus, BRKI nebo NRKI přístup nemá, zmíněné zdroje ale považuje za dostatečné.

Po získání certifikátu je možné požádat o takzvanou Dodomo garanci. „To je vlastně ta kauce, kterou nemusí nájemce platit v hotovosti, ale naše firma se místo něj majiteli bytu nebo pronajímateli zaručí, že uhradí případné dluhy, které vzniknou na základě smlouvy,“ říká Rákosník.

Srovnání stavebka

Když potřebujete někam uložit peníze, nechcete je riskovat a chcete aby aspoň trošku vydělaly. Když potřebujete zašít peníze sami před sebou. Když tušíte, že si časem budete chtít vzít na úpravy bytu úvěr ze stavebního spoření. Zkrátka když z jakéhokoli důvodu chcete stavební spoření, nechejte si napřed srovnat nabídky:

„Nájemce pak musí uhrazenou částku vrátit na účet Dodomo, čímž je motivován se o byt řádně starat jako v případě běžné kauce,“ dodává.

Nájemce za službu zaplatí 15 procent z hodnoty krytí. Pokud tedy nájemné činí 12 000 Kč a majitel se s nájemcem domluví na ručení ve výši dvou měsíčních nájmů (tedy 24 000 Kč), služba vyjde na 3 600 Kč.

„Navázali jsme spolupráci s velkými realitními inzertními servery a nyní intenzivně jednáme s potenciálními partnery z řad pojišťoven, kteří by naši službu vhodně doplnili“, říká Rákosník k dalším plánům. Ideový základ projektu prý položil jeho bratr Milan, právník s dlouholetými zkušenostmi v oblasti nemovitostí.

Kauce je částka, kterou pronajímatel bytu požaduje od nájemníka jako záruku v případě neplacení nájmu nebo zničení vybavení. Pro nájemníky to představuje zbytečný finanční výdej navíc, zatímco pro pronajímatele jistotu rychlé hotovosti. „Málokdo ovšem v Česku ví, že by tento zisk měli pronajímatelé podle zákona úročit a pak kauci vrátit i s úrokem,“ dodává Tomáš Rákosník.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 8. 2019 8:24, Jan

Nejhorší je, že v některých městských částech Ostravy žádá Městský úřad tzv. výpalné, prý na dluhy v bytovém fondu... Jeho minimální částku úřad stanoví. Např. za 2+1,70-100 tis. Kč...Kolik dáte, tak je přihlíženo v přidělování bytů...Tahle částka se už nájemci nevrací...

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 8. 2019 10:52, S.Horvath

Kde to vzali ze neco takoveho funguje i v Anglii, nic takoveho zde neni.Proste najemnik zaplati mesicni najemne plus jedno mesicni najemne jako deposit, nekdo tady lze, holt ne vsechny noviny pisi pravdu.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

11. 4. 2022 | Vít Hradil | 17 komentářů

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

Nájmy během dvou let zdraží o přibližně 30 %, očekává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájmů. Válka... celý článek

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

Od pondělí 11. dubna lze žádat o „příspěvek na solidární domácnost“. Nakonec to půjde jen online, upřesnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

16. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 28 komentářů

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

Máme novější zprávu po definitivním schválení příspěvku vládou. Obsahuje vyšší strop na domácnost i konkrétní termín výplaty.

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

7. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

Postup oznámení o zvýšení ceny – tedy to, jak dodavatel musí informovat spotřebitele – má pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok, zdůrazňuje Energetický... celý článek

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

10. 2. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

Zdražují nemovitosti i hypotéky. A jak kvůli tomu klesá dostupnost vlastního bydlení, roste zájem o nájmy. Jak to s nimi vypadá?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.