Nová pravidla se mohou dotknout statisíců, možná dokonce milionu domácností – všech, kteří bydlí v bytových domech napojených na teplárnu nebo se společnou kotelnou. Vcelku nenápadná vyhláška, kterou nachystalo Ministerstvo pro místní rozvoj, totiž po letech mění parametry rozpočtu nákladů na teplo. Nedávno na to upozornil server iDnes.cz
Účinná by měla vyhláška být už v lednu 2014. Pokud na ni kývne Rusnokova vláda.
Na dnešní pravidla leckdo doplácí...
Když se rozpočítává, kolik bude která partaj v domě z celkové spotřeby tepla platit, rozlišují se dvě složky útraty: základní a spotřební. Základní složka se počítá podle plochy bytu, spotřební složka podle toho, kolik v bytě reálně protopíte.
Na jednoduchou otázku, proč nelze za teplo platit jen podle skutečné spotřeby, dávají odborníci jednoduchou odpověď. Při sebelepší venkovní izolaci stále platí, že uvnitř je dům hodně propustný – a tak zkrátka jen z ukazatele na měřidlech v daném bytě vycházet nelze. Když máte smůlu a byt vedle vás nemá v zimě nájemníka, dost pravděpodobně poměrně dost tepla předáváte právě tomuto prázdnému bytu.
Podle dnešních pravidel se čtyřicet až padesát procent útraty za teplo rozpočítává podle podlahové plochy bytu. Zbytek podle reálné spotřeby každé domácnosti. Pro některé bytové jednotky se ještě započítávají zvláštní koeficienty – třeba podle toho, jestli jde o krajní nebo prostřední byt. Výsledkem každopádně je, že lidé, kteří na topení šetří, částečně doplácejí na ty, kteří si doma rádi hodně přitopí. Pak například i když v bytě reálně nežijete a netopíte vůbec, můžete za teplo platit relativně dost.
Aby se dosáhlo větší spravedlnosti, poměr základní a spotřební složky ve vyúčtování se u některých budov trochu vychýlí: skutečná spotřeba bytu se na konečné sumě bude podílet až ze sedmdesáti procent. Nedojde k tomu ovšem automaticky u všech domů. K navýšení spotřební složky by mělo docházet jen na základě energetického auditu budovy. Což podle ministerstva pro místní rozvoj reálně znamená, že k němu dojde u domů, jež projdou celkovou revitalizací – čili typicky zateplením a výměnou oken za energeticky úsporná.
… na ta nová budou někteří taky
Další – a nejspíš zásadnější - změna, kterou novela vyhlášky přináší, spočívá v tom, se změní odchylka od průměrné ceny za teplo na metr čtvereční. Ta určuje, jak velké můžou být rozdíly v nákladech na teplo přepočtené na metr čtvereční oproti průměrné ceně v domě.
Tak například: pokud se dnes ve vašem paneláku platí za teplo průměrně 250 korun za metr čtvereční ročně, může vám být účtováno 150 až 350 korun. Účtovaná cena se totiž může vychýlit o čtyřicet procent nahoru nebo dolů – podle toho, jak hodně jste topili.
Příští rok se při stejné ceně rozmezí změní na 200 až 500 korun. Novela vyhlášky totiž mění pravidla: cena bude moct klesnout maximálně o dvacet procent oproti průměru, zvýšit se však bude moct až o sto procent.
Lidé, kteří příliš netopí – a „čerpají“ tedy teplo od sousedů – si kvůli tomu připlatí. Hlouběji do kapsy si ovšem sáhnou také ti, kteří topí víc, než je v jejich domě běžné.
Úplně spravedlivé to tedy ani po změně pravidel nebude. Podle ministerstva však spravedlivější než dosud. Od novely vyhlášky si resort slibuje i jakýsi výchovný efekt: lidé, kteří topí pánu bohu do oken, by mohli začít víc šetřit. Jejich náklady už se totiž nebudou na ostatní přenášet v takové míře jako dosud.
Jak se nová pravidla líbí vám? A vůbec – dohadujete se v domě se sousedy kvůli topení? Napadá vás lepší řešení… které by bylo spravedlivé pro všechny? Své názory a postřehy pište do diskuze. A nezapomeňte nám nechat kontakt. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou z nakladatelství Grada.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
29. 10. 2017 11:13 | Marie
8. 5. 2017 17:14 | Pavel
28. 1. 2016 14:34 | Eliška P.
19. 1. 2016 16:14 | Vl38
15. 1. 2016 10:21 | Tomáš M
14. 1. 2016 10:38 | Karel V
v bytových domech, kde je centrální vytápění, jsou např. namontované termostatické ventily.
Lze je nastavit, při požadované teplotě se ventil uzavře. Bytem však prochází společné potrubí
pro další byty nad ním. Pořád se tak uvolňuje nechtěné teplo. V potrubí je i více než 70°C teplá voda. Toto nechtěné
teplo v bytech, sklepech a jiných společných prostorech se potom rozpočítá mezi všechny nájemníky.
Ve společných prostorech je snad většinou izolace. Je potřeba, aby byla kvalitní.
Myslím si, že by bylo dobré, pokud je panelák zateplený snížit alespoň teplotu otopné vody v bytech na 30 - 40°C.
Pokud je izolace dostatečně silná. Vytvořit z domu nízkoenergetický, nebo i pasivní dům. Odpojit se od centrální kotelny.
Centrální koteleny, spaloveny nemájí zájem, aby se příliš šetřilo. Menším zlem by mohl být společný kotel pro všechny přímo v domě.
Zase je zde společné zbytečné potrubí. Odpadnou zbytečné ztráty a kolující ohřátá voda ve splolečném potrubí mezi jednotlivými bytovými domy.
Nejsem zastáncem centrálního vytápění. Vždy snad budou nějaké neshody.
Ideální řešení je decentralizace vytápění v pasivním bytovém domě až na úroveň jednotlivých bytů. Každý si topí (netopí), tak jak potřebuje.
Není žádné společné potrubí, vysoké úspory. Žádné neshody mezi nájemníky, ušetří všichni.
http://www.ekowatt.cz/cz/publikace/Pasivni-panelak-A-to-myslite-vazne
V bytových domech je také špatný vzduch. Pomoci může rekuperace. Měla by být v zateplených domech, aby nevznikaly plísně.
Odcházející vzduch ohřívá ten čerstvý z venkovního prostředí. Tím se také šetří, nemusí se větrat okny.
http://www.tzb-info.cz/4613-problematika-bytoveho-vetrani
http://vetrani.tzb-info.cz/317-prehled-trhu-rekuperacnich-jednotek
S pozdravem,
Karel V.
14. 1. 2016 10:37 | Karel V
není to příliš platit za sousedy, kotelnu až 40% navíc? Když budou přetápět svůj byt. Nevede to k úsporám a snižování emisí CO2.
http://domaci.ihned.cz/c1-65034450-uctovani-za-vytapeni-bytu-bude-od-ledna-spravedlivejsi-priplati-si-ti-kdo-pretapi-i-kdo-spoleha-na-sousedy
Měla by být také stanovena nějaká obvyklá (doporučená) teplota v bytě, jinak to nemá smysl.
http://www.setrimenergii.cz/vytapeni-a-ohrev-vody/nastaveni-spravne-teploty-v-interieru
Před několika lety:
http://ekonomika.idnes.cz/propocet-plateb-za-teplo-se-zmeni-dqx-/ekonomika.aspx?c=A121222_1869832_ekonomika_neh
S pozdravem,
Karel.V.
12. 1. 2016 1:10 | helena
na 120%- 6364kč na 160% -9257 a na 300% topení zaplatím 11571kč.počítáme 50-50. Takže ten, kdo bude šetřit zaplatí topení tomu , který šetřit nebude . bude topit 5* více než já , ale zaplatí 2* průměr. Není to těžké spočítat, ale každý to ani neumí , když tohle mohli vymyslet. Máme zatepleno.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
12. 1. 2016 0:56 | helena
souhlasím však s tím, že spodní byty mají více chladno, to neznamená mít dvakrát takové topení. Já mám zase jiný problém. okna mám na jih, takže dobrou polohu. Když město byty prodávalo, tak mi za to zvedli cenu ,že soused má větší byt, vestavěné skříně na chodbě, mě se nevejde ani botník a navíc má balkon. ZAPLATILI JSME STEJNĚ. Nyní jsme zateplili, tak v topení není takový rozdíl, hlavně že jsem mu 30 let na topení doplácela. A nedalo se s tím nic dělat. Který byt má tedy větší hodnotu? si už odpovíte sám.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
19. 3. 2015 17:46 | Jiřina Bartošková
8. 1. 2015 4:39 | KUBICEK
4. 11. 2014 21:26 | ada
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
4. 11. 2014 21:17 | ada
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
30. 9. 2014 10:53 | MartinK.
bytů např. v bytových domech, a s tím související správné nastavení celé topné soustavy. Já osobně bydlím ve starším bytovém domě, kde je stará soustava a z důvodu rozdílného tepelného poměru v jednotlivých bytech se v minulosti instalovala rozdílná topného tělesa (počet žeber) .
Pod střechou mají v bytech tato tělesa až dvakrát delší než ve spodních bytech. V dnešní době jsme přešli na topení tepelným čerpadlem což přineslo určité úspory, jelikož bylo provedeno celkové zateplení domu. Nerovnováha mezi jednotlivými byty ovšem zůstala právě díky zděděným topným tělesům a celé původní topné soustavě. Zatímco v některých bytech mají regulátory nastaveny na stupeň č.2 (z celkových 6), v některých bytech musí být regulátory téměř na maximum. Pokud bychom měli mít nainstalované měřáky na topná tělesa, bude to opět diskriminace určitých nájemníku za ještě větší peníze než doposud (nové regulátory vůbec nic nevyřešily). Problematika topení by se měla řešit komplexně, a když se řekne A, mělo by se říci i B.
6. 5. 2014 6:31 | Milena Šlaisová
Zobrazit všech 38 komentářů