Podnájem za trest. Na činži neměla, platit bude majitel

| rubrika: Aktuálně.cz | 30. 10. 2011 | 19 komentářů
Podnájem za trest. Na činži neměla, platit bude majitel
Dlouhé roky bydlela v jejich domě v Praze ve velkém třípokojovém bytě žena, která neplatila činži. Majitelé domu už ušlé peníze nikdy neuvidí, dokonce sami zaplatí soudní poplatky navíc.

Další – tentokrát ale svou povahou ojedinělý – spor ukazuje, že postavení majitelů domů a nájemníků ještě zdaleka není „vyladěné“.

V této kauze jde pravděpodobně o nejdražší českou neplatící obyvatelku nájemního bytu. Nejvyšší soud nyní zamítl s definitivní platností žalobu majitelů domu, kteří kvůli nemožnosti získat své peníze zažalovali hned dvě ministerstva (spravedlnosti a sociálních věcí) a radnici v Praze 8.

Celý případ začaly soudy rozplétat už před osmi roky. Padla vůbec první žaloba kvůli tomu, jak a zda má stát pomáhat s neplatiči nájemného. V roce 2004 se do jednoho ze soukromých domů v Praze 8 nastěhovala po výměně bytů žena s dětmi – i přes odpor majitelů domu. Výměnu povolil až soud.

Potřebujeme pomoc

Žena ale za třípokojový byt nikdy nezačala platit nájemné a dluhy se za čtyři roky, po které v bytě bydlela, vyšplhaly do statisícových částek. Už před osmi roky, ve chvíli, kdy dluh dosahoval „jen“ 25 tisíc korun, oslovili majitelé domu úřady s tím, aby řešily sociální situaci nájemkyně. Neuspěli.

Ženu sice nakonec po rozhodnutí soudu a po čtyřech letech neplacení vystěhovala policie, majitelé domu ale peníze zpět kvůli tomu, že dlužnice nic neměla, nezískali.

A majitelé proto stát a radnici v Praze 8 kvůli dluhu, který dosáhl téměř 200 tisíc korun, zažalovali. „Upozorňovali jsme, že žena nebude schopna hradit nájemné a další úhrady spojené s užíváním bytu. Stát přesto nechal dlouhodobě všechny náklady spojené s dlouhodobým, náročným a nákladným řešením sociální situace nájemnice (které jsme předpokládali) pouze a výhradně na majiteli nemovitosti,“ uvedli majitelé domu.

Anketa

Kdo má dnes navrch? Pronajímatelé, nebo nájemci?

Majitelé domu nabídli ženě několik variant náhradního ubytování – ubytování na ubytovně, umístění do azylového domu pro matky s dětmi – a byl jí nabídnut i malý byt. „Vše ale odmítla, nic neuhradila, stále užívala třípokojový byt, nehradila ani korunu a přestala komunikovat,“ uvedli majitelé domu.

Obvodní i Městský soud v Praze žalobu odmítly, podle nich stát ani radnice nijak nechybovaly. O pomoc státu měla požádat žena-nájemnice, a pokud sociální dávky na bydlení nechtěla, nemůže ji k tomu nikdo nutit, rozhodly soudy.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 10. 2011 22:19, Slávka

Dobrý.Soud přikáže majiteli ubytovat nájemníka a pak ho nechá zaplatit dluhy.Správně by měl dužnou částku uhradit soudce,který rozhodl proti vůli majitele.Jen jsem tochu pozapomněla,že soudci,politici a cikáni jsou nepostižitelní.Co se ještě všechno musí stát,aby se do hlav pomazaných zdravý rozum navrátiti ráčil.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 10. 2011 23:14, KarelT

Jo ubozí, zameťe si před vlastním prahem, nedaleko nás se zase majitel pěkně na státu napakuje, starej neudržovanej barák, drahý nájem že všichni normální utekli, tak tam jsou sociálové za které mu pěkně mastný nájem zaplatíme my z daní......

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.