Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poplatek za převod penzijního připojištění, je jako z doby kamenné

| rubrika: Komentář | 21. 9. 2009 | 7 komentářů
Poplatek za převod penzijního připojištění, je jako z doby kamenné
Od srpna dává zákon o penzijním připojištění možnost penzijním fondům zavést poplatek za odchod klienta ke konkurenci. Zavedly ho všechny fondy. Přitom jde o opatření, které jde proti evropským snahám o větší pružnost trhu s finančními produkty.

Od prvního srpna letošního roku vstoupila v účinnost novela zákona o penzijním připojištění, která přináší do systému nejvýznamnějšího důchodového produktu řadu novinek s větší či menší vazbou na klientovu peněženku. Jednou z nejviditelnějších, a přitom pohříchu nejméně diskutovanou, je možnost penzijního fondu zavést až osmisetkorunový poplatek za převod účtu klienta k jinému fondu. Vedení penzijních fondů nelenila a rychle poukázala na zákonodárcovu zbytečnou benevolenci skrytou pod slůvkem „až“ v daném paragrafu. Všechny fondy okamžitě poplatek zavedly, a to v maximální možné výši. Pokud se však zamyslíme nad celou věcí hlouběji, těžko se lze ubránit dojmu, že penzijní fondy a zejména Ministerstvo financí šly tak trochu proti proudu času.

Zhruba před čtyřmi lety vzbudil velkou pozornost médií poplatek bankza zrušení běžného účtu a jeho vymáhání na retailové klientele. Po mediální ofenzívě většina i těch nejzatvrzelejších bank poplatek zrušila a v současnosti je na tuto položku nahlíženo jako na veskrze obskurní připomínku dřevních dob bankovnictví v ČR, dob neinformovaných klientů a pramálo obratných bank.

Dnes, necelých pět let po tomto vývoji je obdobný poplatek zaveden v rámci jednoho z nejméně výnosných spořících instrumentů a co je především zvláštní – je zaveden ze zákona. Penzijní fondy i zákonodárci tak postupují zcela zjevně proti tržní evoluci v oblasti osobních financí a co více, věc má i zásadní evropský rozměr. Evropská komise ve své „Zelené knize o maloobchodních finančních službách na jednotném trhu“ z roku 2007 jako jeden z cílů výslovně uvádí „nižší ceny a větší výběr spotřebitelů“, přičemž konstatuje, že „spotřebitelé, kteří chtějí změnit poskytovatele, nesmí být od toho odrazováni a nesmí jim v tom být jakýmkoli způsobem bráněno“. „Je rovněž nutné zabývat se překážkami mobility spotřebitelů, např. poplatky za zrušení účtu nebo pojistky, nedostatečnými nebo složitými informacemi, vázáním produktů a složitou administrativou spojenou se změnou poskytovatelů služeb.“ Diskutovaný poplatek je tak na bezprecedentně kolizním kurzu s vizí EU i s vývojem celého trhu a vzhledem ke svému ukotvení v zákoně představuje naprosto nevídanou záležitost.

Jak se k věci staví samotné penzijní fondy? „Akcionáři z podnikání celá léta nic neměli a ani výnosy klientů nejsou nijak mimořádné, drží je hlavně státní příspěvky. Není správné, aby na systému vydělávali jen zprostředkovatelé a distribuce,“ říká Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů. Absurdnost uvedeného tvrzení je zřejmá, osmisetkorunové „bolestné“ pro penzijní fond neovlivní zásadně činnost zprostředkovatelů. Konečný účet totiž jako vždy zaplatí klient, když za racionální přechod do fondu s vyšším zhodnocením přispěje původnímu správci svých úspor na rozloučenou několika stovkami korun. Ospravedlňuje takovouto diskriminační politiku státu role a především dosavadní efektivnost tohoto odvětví? Odpověď nechť si každý z více než čtyř milionů klientů zvolí sám.

Autor je manažer Unie společností finančního zprostředkování a poradenství

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+10
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 9. 2009 11:39

Jste blábolil. Jako ten Supa. Soutěžení pfondů o klienty celý systém pouze prodražuje. Odkud myslíte, že se berou ty různé finanční pobídky pro přestupy? Nebo odměny pro firmy? Chápete vůbec, že poplatek taky znesnadňuje pfondu příliv nových klientů, že to není jenom jednostranně nevýhodné pro lidi? A vyloženě mě vždy pobaví lidi, co si 10 let spoří v pfondu a najednou díky reportáži tv Nova zjistí, že je to vlastně hloupost. Stejně tak článek stojí za ho.vno. Třeba pasáž o malém zhodnocení. PP je konzervativní, a to záměrně. Stát nechce cpát peníze do rizikových záležitostí. Kdo chce vyšší zhodnocení, má přece taky dost možností.

Reagovat

 

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pk 21. 09. 2009 11:00)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

21. 9. 2009 | 13:09 | Mr. R.

Jsou lidé, kteří nepochopili že výnosy PF jsou tak nízké mimo jiné i proto že mají vysoké náklady na administrativu přeběhlíků a náklady na uplácení (oficiálně se tomu říká jinak, teď si ale nemohu vzpomenout jak) zaměstnavatelů....více

21. 9. 2009 | 11:39

Jste blábolil. Jako ten Supa. Soutěžení pfondů o klienty celý systém pouze prodražuje. Odkud myslíte, že se berou ty různé finanční pobídky pro přestupy? Nebo odměny pro firmy? Chápete vůbec, že poplatek taky znesnadňuje...více

21. 9. 2009 | 11:24

Neměl jsem čas dodat, že hlavně přijímat a vyžadovat "všimné" je dobrým zvykem. více

21. 9. 2009 | 11:00 | pk

Dobry clanek, Ztotoznuji se s hodnocenim prispevku Supa. Poplatek ma zneprijemnit prechod ke konkurenci. Takhle PF nemudou mit snahu soutezit mezi sebou o klienty. Rusnok me fakt bavi. Byl to on, kdo nastartoval zadluzovani...více

21. 9. 2009 | 9:25

Autor článku teda slušně plácá. Poplatek má omezit přechody, protože tyto zvyšují náklady pfondů. Autor nemá vůbec tušení, že přechodů iniciovaných samotnými klienty kvůli zhodnocení je naprosté minimum. Přechody se dějí...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK