Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Půjde o vyšší přídavky na děti žádat zpětně? Nikdo neví

| rubrika: Co se děje | 28. 7. 2009
Půjde o vyšší přídavky na děti žádat zpětně? Nikdo neví
Kvůli nedávnému prezidentově vetu "protikrizového balíčku" se zatím nezvýší přídavky na děti.

Vyšší sociální podporu měly rodiny původně dostat už za červenec. Zároveň nedojde k mírnému rozšíření počtu rodin, které mají na přídavkynárok. Jisté zatím není ani zvýšení daňové slevy na dítě. Podle vetovaného zákona se přídavky na děti měly od července zvýšit o 50 korun měsíčně. Pro děti do šesti let tedy měly vzrůst na 550 korun, pro děti od 6 do 15 let na 660 korun a pro děti do 26 let na 750 korun.

Zároveň se měla zvýšit hranice příjmů pro nárok na tuto sociální dávku. Zatímco nyní dostávají rodičovský příspěvek rodiny s maximálně 2,4násobkem životního minima, od července se měla hranice mírně zvýšit na 2,5násobek. Zvýšení částky i limitu příjmů mělo být jen dočasné - do konce roku 2010.

Spočítejte si, co poslanci schválili a prezident nepodepsal

Po třech měsících nárok propadne

Poslanci mají o vetovaném zákoně znovu rozhodovat na nejbližší řádné schůzi sněmovny. Ta však začíná až 8. září, sociální demokraté proto pravděpodobně svolají mimořádnou schůzi už na srpen (schůzi svolává předseda sněmovny, nyní tedy zástupce ČSSD). K přehlasování veta je pak potřeba souhlasu nadpoloviční většiny celé sněmovny, tedy 101 poslanců.

Jestliže poslanci přehlasují prezidentovo veto a zákon schválí, nastane právě v oblasti přídavků na děti zajímavá situace. Jak vyplynulo z ankety Aktuálně.cz mezi navrhovateli z řad ČSSD i mezi úředníky ministerstva práce a sociálních věcí, zatím o ní prakticky nikdo netuší.

Část vetovaného zákona, týkající se zvýšení přídavků na děti, je totiž poměrně netypická výslovným určením období, od kdy se mají dávky snížit. Stanoví, že dávky se zvyšují od 1. července (počínaje dávkami za červenec), stejně jako se zvyšuje hranice příjmů pro jejich přiznání. Na rozdíl od většiny zbývajících ustanovení protikrizového balíčku tedy není účinnost změn určena ve stylu "první den kalendářního měsíce následujícího po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů", ale je dána napevno.

Poslanci přitom mohou vetovaný zákon přijmout jen v podobě, v jaké jej přijali původně - nemůžou v něm tedy dělat změny. Zvláště když zmíněné určení termínu (od 1. července) není uvedeno mezi závěrečnými či přechodnými ustanoveními zákona, ale přímo v jeho "těle".

Z odpovědi ministerstva práce a sociálních věcí vyplynulo, že úředníci si možné komplikace zatím neuvědomují. Mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová nicméně později doplnila, že "nárok na výplatu dávek státní sociální podpory zaniká uplynutím tří měsíců ode dne, za který dávky náleží".

Pokud by tedy poslanci zákon opakovaně schválili a začal být účinný od září nebo října, mohli by lidé žádat o výplatu vyšších dávek zpětně - ve znění zákona by totiž zůstal původní 1. červenec. Pravděpodobně by se ale o ně museli sami aktivně přihlásit, úřad by jim doplatek za červenec až září neposlal automaticky.

Vyšší slevy na daně? Času dost

Součástí vetovaného zákona je také zvýšení slevy na dítě u daně z příjmů fyzických osob. Ta měla jít uplatnit zpětně při podání daňového přiznání za rok 2009. Pokud by tedy poslanci schválili protikrizový balíček v září, lidé by oproti původnímu plánu o nic nepřišli, protože zvýšenou slevu za rok 2009 můžou stejně uplatnit až na konci března 2010.

Celý článek si lze přečíst na serveru aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/rodina/clanek.phtml?id=642654

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

přídavky na dítě

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK