Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Zvýšení přídavků od července definitivně prošlo. Výraznější než dosud má být i zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají.
Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Zdroj: Shutterstock

Přídavky na dítě stoupnou přinejmenším o čtvrtinu a dosáhne na ně víc rodin než doteď. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) dnes definitivně schválili poslanci.

Základní výše přídavku na dítě se zpětně od začátku července zvýší ve všech případech o 26 procent. Částka pro děti do šesti let tak stoupne z 500 na 630 korun, pro děti od šesti do 15 let stoupne z 610 na 770 korun a pro děti od 15 do 26 let stoupne ze 700 na 880 korun. Půjde o první zvýšení přídavků od roku 2008. 

Zároveň se od července zvýší zvýhodnění pro rodiny, kde aspoň jeden z rodičů má příjmy ze zaměstnání nebo podnikání přinejmenším ve výši životního minima jednotlivce. Zatímco dosud je přídavek na dítě o 300 korun vyšší, nově bude vyšší o 500 korun. Poslanci schválili pozměňovací návrh z dílny SPD, který zvýhodněnou variantu přídavku zvyšuje na 1130, 1270 a 1380 korun podle věku dítěte. Vláda původně předpokládala, že příplatek pro vydělávající rodiče zůstane 300 korun. 

Do zmíněných příjmů za zaměstnání nebo podnikání se počítají i dávky, které je nahrazují – především peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek (pokud mu předcházela mateřská), nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné či důchod.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Jak stoupne přídavek na dítě

Věk dítěte

Základní sazba

Zvýšená výměra

Nyní

Od července

Nyní

Od července

0–6 let

500 Kč

630 Kč

800 Kč

1130 Kč

6–15 let

610 Kč

770 Kč

910 Kč

1270 Kč

15–26 let

700 Kč

880 Kč

1000 Kč

1380 Kč

Pro víc rodin

Na přídavky od července nově dosáhnou domácnosti s příjmem do 3,4násobku životního minima, doteď je limit na 2,7násobku. Počítají se lidé ve společné domácnosti. Poslanci už dříve neschválili pozměňovací návrhy, které prosazovaly méně výrazné rozšíření okruhu rodin, nebo které chtěly nechat dosavadní limit.

Například životní minimum pro domácnost, kterou tvoří dva dospělí a dvě děti mladší šesti let, teď vychází na 10 690 korun. Podle dosavadních pravidel (2,7násobek) tak dostávají přídavek rodiny s příjmem do 28 863 korun, po zvýšení na 3,4násobek minima stoupne limit na 36 346 korun. Další příklady ukazuje tabulka z ministerstva práce a sociálních věcí:

Maximální čistý měsíční příjem rodiny pro nárok na přídavek na dítě

 

koeficient 2,7 (dnes)

koeficient 3,4

1 dospělý, 1 dítě ve věku 5 let

14 900 Kč

18 700 Kč

1 dospělý, 2 děti ve věku 8 a 16

23 600 Kč

29 716 Kč

2 dospělí, 1 dítě ve věku 5 let

23 500 Kč

29 600 Kč

„Jen zvýšením hranice příjmu se podpoří jednou tolik dětí než dnes. Celkem by tak mohlo být podpořeno zhruba 20 procent všech nezaopatřených dětí, zatímco v současné době je to méně než 10 procent,“ upřesňuje Maláčová. Z dosavadních 240 tisíc má počet podpořených dětí stoupnout na 490 tisíc. Rozšíření okruhu rodin podle ní odstraní i dosavadní nespravedlnost, kdy na dětský přídavek nedosáhla ani pracující matka samoživitelka s minimální mzdou.

Maláčová chtěla, aby přídavky na dítě stouply už od letošního ledna. Její plán na rozšíření okruhu domácností ale dlouho odmítala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Vládní koalice nakonec našla kompromis, původně lednový termín ale posunula nejdřív na duben a kvůli pomalejšímu projednání ve sněmovně nakonec až na červenec.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Výpočet životního minima

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Poslanci zároveň podpořili návrh, díky němuž se výdělek ze studentské praxe či brigády nemá započítávat do posuzovaného příjmu, takže rodina už by kvůli takovému příjmu neměla přijít o přídavky na děti.

Dočerpání rodičovského příspěvku

Součástí novely jsou i další změny, které vylepšují státní podporu rodin. Pozměňovací návrh Aleše Juchelky (ANO) zmírňuje pravidla rodičovského příspěvku: Když se v rodině narodí další dítě a rodina ještě nedočerpala rodičovský příspěvek na to předchozí, tak stát jí nevyčerpanou část nově doplatí. Zjednodušeně řečeno se to bude týkat jen rodin, kde alespoň jeden z rodičů pracuje. Podle dosavadních pravidel nevyčerpaný zbytek příspěvku propadá, protože ho lze čerpat vždycky jenom na nejmladší dítě v rodině.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Změna se bude týkat dětí narozených od data účinnosti novely, k tomu s největší pravděpodobností dojde někdy na přelomu července a srpna. Podrobně jsme o novince psali v samostatném článku.

Čtěte víc: O zbytek rodičovského příspěvku už nepřijdete. Schváleno

Zvýšení daňové slevy na dítě

Prošel také návrh lidovců, díky němuž stoupne daňová sleva na druhé a další děti, a to zhruba o 15 procent. Zvýhodnění u druhého dítěte vzroste z 19 404 na 22 320 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte z 24 204 na 27 840 korun. Vyšší slevu půjde využít už pro příjmy za rok 2021.

Poslanci původně v dubnu schválili růst slevy na a 22 315 korun, respektive 27 835 korun ročně. Senátoři jim následně novelu vrátili kvůli opravě chyby: roční daňová sleva by měla být beze zbytku dělitelná dvanácti kvůli snadnému rozdělení na měsíce. Opravenou novelu teď poslanci definitivně schválili.

Strop na daňový bonus při měsíční výplatě

Změní se i pravidla pro daňový bonus, který zaměstnanci dostávají měsíčně. Ten se vyplácí, když daňová sleva na děti je vyšší než původně vypočtená daň z příjmů (přesněji: měsíční záloha na daň u zaměstnanců). Maximální výše vyplaceného bonusu má dosud při měsíčním vyúčtování strop 5025 korun, nově se tento limit ruší. Roční limit – maximálně 60 300 korun – zrušili poslanci na návrh lidovců už v prosinci v rámci daňového balíčku.

Čtěte víc: Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

28. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Doložte příjmy, vyzývá úřad žadatele o dávky. Nově si to můžou usnadnit

Blíží se termín, kdy stovky tisíc lidí musí úřadu práce doložit své příjmy, aby mohli čerpat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě nebo zvýšený příspěvek na péči. U příspěvku na bydlení... celý článek

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

22. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

Situace na přetížených úřadech práce se prý zklidňuje a lidé se výplaty sociálních dávek dočkají v zákonném termínu. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyčerpaným... celý článek

Práce v Německu a dávky. Přehled, na jaké máte nárok

22. 2. 2023 | Svetlana Šuľajová | 1 komentář

Práce v Německu a dávky. Přehled, na jaké máte nárok

Krankengeld, Kindergeld, Arbeitslosengeld. Moc se v tom neorientujete? Nárok na nemocenskou, přídavky na děti nebo podporu v nezaměstnanosti máte, i když pracujete pod německým zaměstnavatelem.... celý článek

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2023 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services