Přídavek na dítě 2020. Kdo má nárok a jak může stoupnout

Přídavky na dítě jsou dlouhodobá sociální dávka pro rodiny s nízkými příjmy. Spočítejte si, jestli máte nárok a kolik dostanete.

Přídavek na dítě poskytuje stát rodinám, které nezvládají platit náklady spojené s výchovou a výživou dětí. 

Tato sociální dávka přitom náleží přímo samotným nezaopatřeným dětem, nikoli jejich rodičům. Ti za dítě mladší osmnácti let pouze podávají žádost.

Za nezaopatřené zákon považuje dítě, které dosud nedokončilo povinnou školní docházku, nebo studenta do 26 let věku.

Nízký příjem

Základní podmínkou pro přiznání přídavku na dítě jsou nízké příjmy rodiny. Přesněji: příjmy společně posuzovaných osob, které s dítětem žijí v jedné domácnosti. Konkrétní hranicí je 2,7násobek životního minima. Pokud jsou celkové příjmy rodiny vyšší, na dávku nedosáhne.

Životní minimum, společensky uznaná hranice příjmu pro zajištění základních potřeb, se vždy odvíjí od počtu členů rodiny. Částky životního minima se od roku 2012 nezměnily a stále vypadají následovně:

Nezaopatřené dítě

Pod pojmem nezaopatřené dítě se rozumí dítě do skončení povinné školní docházky. A i potom, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže:

 • se soustavně připravuje na budoucí povolání
 • se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz
 • z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat výdělečnou činnost

Soustavnou přípravou na budoucí povolání se myslí studium na středních, vyšších odborných či vysokých školách nebo příprava ve speciálních výcvikových střediscích pro osoby se změněnou pracovní schopností. Není to však studium, při kterém člověk pracuje tak, že musí platit nemocenské pojištění, má nárok na hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání nebo při kterém je příslušníkem armády či v jiném služebním poměru.

Za nezaopatřené dítě je člověk považovaný taky v případě, že už dokončil povinnou školní docházku, ještě mu nebylo osmnáct, je vedený v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

 • 3410 Kč pro jednotlivce
 • 3140 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
 • 2830 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
 • 1740 Kč pro dítě do 6 let
 • 2140 Kč pro dítě od 6 do 15 let
 • 2450 Kč pro dítě od 15 do 26 let

Výše uvedené částky se ovšem zřejmě ještě letos změní. Vláda by totiž brzo měla rozhodnout o zvýšení životního minima. Návrhu ministryně Jany Maláčové (ČSSD) už nebrání hnutí ANO, takže od března nebo července (zatím to není stoprocentně jasné) by se životní minimum mělo zvýšit na:

 • 3860 Kč pro jednotlivce
 • 3550 Kč pro prvního dospělého v domácnosti
 • 3200 Kč pro druhého (a každého dalšího) dospělého
 • 1970 Kč pro dítě do 6 let
 • 2420 Kč pro dítě od 6 do 15 let
 • 2770 Kč pro dítě od 15 do 26 let

Díky zvýšení životního minima tak na přídavek na dítě dosáhne větší počet rodin. Pro domácnost, kterou tvoří dva dospělí a dvě děti mladší šesti let, doteď dělá životní minimum 9450 korun, po změně může jít o 10 690 korun.

Zatím tedy úřady přiklepnou přídavek na dítě rodině (s dvěma dospělými a dvěma dětmi do šesti let), jestliže její měsíční příjem nepřesáhne 25 515 korun. Po zvýšení životního minima by na dávku dosáhly i rodiny s příjmem do 28 863 korun.

Jak je na tom s životním minimem zrovna vaše rodina, si snadno spočítáte na naší kalkulačce.

Spočítejte si životní minimum 2020

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Do příjmů, které o nároku na dávku rozhodnou, se vedle čisté mzdy či platu (po odpočtu daní a záloh na sociální a zdravotní pojištění) započítávají nejrůznější dávky nebo třeba výživné. Konkrétně:

Naopak se neberou v úvahu dávky v hmotné nouzipříspěvek na bydleníporodné nebo příspěvek na péči.

Úředníci posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Takže když budete o dávku žádat třeba v lednu, rozhodnou příjmy za říjen, listopad a prosinec roku 2019. Kdo požádá například v květnu, bude muset doložit příjmy za leden až březen 2020.

Osoby samostatně výdělečně činné dokládají poslední daňové přiznání – za každý měsíc se započte jedna dvanáctina ročních příjmů. Pokud OSVČ o dávku zažádá v období do konce června 2020, musí k žádosti přiložit daňové přiznání za rok 2018. Kdo žádost podá až v červenci, prokáže příjmy prostřednictvím daňového přiznání za rok 2019. Zároveň platí: při podnikání v rámci hlavní činnosti se vždy započítá nejmíň 50 procent průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, i když skutečný výdělek byl nižší. U vedlejší činnosti se příjem započítá ve skutečné výši.

Výše přídavku na dítě bude dál záviset nejenom na jeho věku, ale také na snaze rodičů vydělávat si prací. Rozhodl o tom Ústavní soud.

Vyšší přídavky na děti, když rodič pracuje. V pořádku, řekl soud

Tři stovky navíc za práci

Přídavek na dítě se vyplácí měsíčně. Výše dávky se odvíjí od věku dítěte:

 • 500 Kč pro děti do šesti let 
 • 610 Kč pro děti od šesti do patnácti let 
 • 700 Kč pro děti od patnácti do šestadvaceti let

Zároveň ale můžou rodiče (respektive jejich děti) dostat ještě tři stovky navíc. Stačí splnit následující podmínku: mít příjem ze zaměstnání nebo podnikání aspoň ve výši životního minima jednotlivce – aktuálně tedy 3410 korun. Na zvýšení dosáhne rodina, kde uvedenému vyhoví alespoň jeden z rodičů.

Vedle příjmů ze zaměstnání a samostatně výdělečné činnosti (podnikání) lze započítat také dávky nahrazující příjmy. Jde o dávky důchodového a nemocenského pojištění (nemocenská, ošetřovné, mateřská), podporu v nezaměstnanosti, podporu při rekvalifikaci a příspěvek na péči pro osobu do 18 let. Do dávek nahrazujících příjem spadá i rodičovský příspěvek, ale jen pokud mu předcházelo čerpání mateřské.

Zkrátka nepřijdou ani nezaopatřené děti starší osmnácti let, jestliže žijí samostatně a mají vlastní příjem alespoň ve výši 3410 korun. Zvýšený přídavek na dítě potom dělá:

 • 800 Kč pro děti do šesti let
 • 910 Kč pro děti od šesti do patnácti let
 • 1000 Kč pro děti od patnácti do šestadvaceti let

Výši přídavku na dítě si jednoduše spočtete s pomocí naší kalkulačky. Do kolonky měsíční příjem zadejte průměrný příjem za předcházející kalendářní čtvrtletí.

Výpočet přídavků na děti 2020

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Žádost o přídavek na dítě

Žádost o přídavek na dítě se podává na kontaktním pracovišti úřadu práce v místě vašeho bydliště. O dávku lze zažádat až tři měsíce zpětně.

Předložit byste měli především Žádost o přídavek na dítě a Doklad o výši čtvrtletních příjmů – lejstro musí vyplnit každá z posuzovaných osob, která měla v rozhodném období alespoň jeden z příjmů, o kterém jsme psali výš. Nejčastěji jde o otce, matku, případně děti, které si přivydělávají ke studiu. Zatímco žádost stačí podat pouze jednou, každé čtvrtletí se dokládají rozhodné příjmy za předchozí tři měsíce.

Všechny potřebné tiskopisy najdete v naší galerii formulářů. Za neplnoleté dítě podávají žádost rodiče (pěstoun či poručník), osmnáctiletí a starší žádají sami. Vedle vyplněných tiskopisů si na úřad vezměte také občanský průkaz, a pokud žádáte o dávku na dítě mladší patnácti let, neobejdete se bez jeho rodného listu.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.