Dobrý den, chtěla bych vysvětlit jak a z čeho se vypočítává mesicni fond hodin u nerovnoměrně rozvržení pracovní doby 40 hod/týdne. Pracuji v novém zaměstnání krátce a nechápu to proč mám já např.v únoru fond hodin 171 a kolegyně 162 hodin. A tak je to v podstatě každý měsíc. Sloužíme všechny stejně, střídají se 8 a 11 hodinove služby. Je pravda, že konkrétně já slouží více v 8 hod provozu nicméně v plánech služeb na celý rok mám zahrnuté i 11 hod.sluzby.
A ještě jeden dotaz, pokud mohu... Nárok na dovolenou v tomto provozu. V minulém roce jsme měli všichni 25 dnů dovelene ( dovolená vždy činila 8 hod, plány služeb neexistovaly), nyní jsme dostali plány služeb na tento rok kde se střídají jak 8 hod služby tak 11 hod služby. Každý ten poměr služeb má různý... Např. já mám za celý rok naplánováno 235 ranních (8) služeb a 19 denních sluzeb(11)...z čeho se vypočítává nárok na dovolenou, např. mně to vychází na 23 dnů dovelene, kolegyně mají např 26 dnů, 21 dnů atd. Nějak nemůžu dojot na vzorec podle kterého se to vypočítá.
V plánech služeb máme všechny státní svátky volné být ve skutečnosti provoz zajišťujeme 7dnu v týdnu... Znamená to, že je-li svátek ve všední den, hodiny se nezapočítávaji do prácovnich hodin?
Děkuji velmi za Váš čas a odpověď, s pozdravem Dáša
Dotaz poslal/a: Handulap, 04. 02. 2020 05:19
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:
Dle § 81 a násl. ZP platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce. Zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Jistá omezení platí také u mladistvých zaměstnanců. U nerovnoměrného rozvržení pracovní doby platí, že zaměstnavatel rozvrhuje na každý týden pracovní dobu v jiné délce podle svých provozních potřeb. Musí však rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu, případně kratší pracovní dobu, v průměru na vyrovnávací období. U zaměstnanců pracujících v režimu nerovnoměrného rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen vypracovat rozvrh směn na celé vyrovnávací období bez ohledu na to, na které dny připadnou svátky, mimo jiné i proto, aby předešel nerovnému zacházení s konkrétním zaměstnancem či s částí zaměstnanců. Dle stanoviska odborových svazů také platí, že je v rozporu s principem rovného zacházení, pokud by zaměstnavatel pouze těm zaměstnancům, kteří pracují v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby, rozvrhuje pracovní dobu s ohledem na svátky. Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru podle rozvržení pracovní doby. Nárok na dovolenou těchto zaměstnanců se tedy přepočítává na pracovní dny (směny) podle jejich rozvrhu (harmonogramu) na příslušný kalendářní rok, a to podle vzorce: DPD = (PS x DT) / PT, kde je DPD = nárok na dovolenou v pracovních dnech, PS = počet plánovaných pracovních směn v kalendářním roce vycházející ze stanovené týdenní pracovní doby. PT = počet týdnů v roce, DT = počet týdnů dovolené, na které má zaměstnanec v roce nárok.
Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.
Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu
Lefensor, s.r.o., 19. 02. 2020 14:39